Meble ze sklejki – czy warto kupić?

Czy meble ze sklejki mogą być dobrym rozwiązaniem? To pytanie stawia sobie wiele osób, które urządzają swój dom i stają przed wyborem odpowiednich sprzętów, produktów i innych elementów wyposażenia. Meble ze sklejki bywają często źle oceniane. Nie zawsze jest to jednak słuszna opinie, ponieważ wiele modeli to naprawdę solidne i ciekawe rozwiązania, które zapewniają pomieszczeniu przyjemny efekt wizualny, a użytkownikowi – funkcjonalność.

Na początku warto jednak wyjaśnić to, czego nie wie zapewne wielu czytelników. Spore grono osób nie do końca potrafi bowiem powiedzieć, czym tak w zasadzie jest ta znana od dziesiątek lat sklejka. Pod nazwą tą kryje się materiał z kompozytu – tworzy się go poprzez sklejanie ze sobą kolejnych powierzchni z drewna sosnowego, świerkowego, bukowego, olchowego lub brzozowego. Warstwy te muszą mieć jednak określoną grubość – nie powinna ona przekraczać 2-3 milimetrów. Sklejka może mieć więc rozmaitą jakość. Duże znaczenie ma zastosowany w jej produkcji klej – jego rodzaj wpływa na typ otrzymanego materiału. Można zatem uzyskać w ten sposób np. sklejkę o właściwościach wodoodpornych.

Choć część osób krytykuje meble ze sklejki, warto kierować się własną opinią i wziąć pod uwagę ten wybór podczas kupowania mebli do mieszkania czy siedziby firmy. Należy podkreślić, że są one dość zbliżone pod względem swoich właściwości do produktów meblowych, które tworzone są przy wykorzystaniu litego drewna. W ten sposób uzyskuje się solidny, bardzo wytrzymały sprzęt. Jakie jeszcze zalety posiadają meble ze sklejki? Na pewno są bardziej wytrzymałe na różne czynniki mechaniczne. Ulegają mniejszemu rozciąganiu lub zaginaniu niż wiele innych wersji z rozmaitych materiałów, które jedynie imitują drewno. Są lekkie, ale nie wpływa to jednak na ich moc i odporność. Nie poddają się również wilgoci – jeśli nastąpi kontakt z wodą, sklejka wchłonie ją, by następnie całkowicie pozbyć się jej podczas wysychania. Na pewno dla miłośników środowiska duże znaczenie będzie stanowił fakt, że meble ze sklejki są ekologiczne i przyjazne naturze.

Jak widać, atutów jest sporo, nie można jednak pomijać jeszcze jednego, bardzo istotnego aspektu. Meble ze sklejki cechuje także ładny wygląd, co przecież ma duże znaczenie przy aranżowaniu wnętrz. Chcąc uzyskać przyjemne wizualnie pomieszczenie, nie trzeba obawiać się tego rozwiązania. Meble ze sklejki mogą naprawdę ciekawie prezentować się, zapewniając miły klimat. Często wykonane są na tak wysokim poziomie, że trudno odróżnić je od mebli z tradycyjnego drewna. Osoby, które pragną zaoszczędzić, mogą spokojnie skorzystać z tego patentu. Kwestia ekonomiczna ma przecież często kluczowe znaczenie przy kosztownym remoncie czy aranżacji domu.

Meble ze sklejki można wykorzystać w całym domu. Pomieszczenia, w których najczęściej się pojawiają, to sypialnie, salony i pokoje dla dzieci. Nie brak jednak ich również w łazienkach czy kuchniach. W tym wypadku znaczenia nabiera fakt reagowania sklejki na wilgoć, parę wodną, tłuszcz. Trzeba jednak wybrać oczywiście odpowiedni rodzaj produktu. Meble ze sklejki suchotrwałej nadają się raczej do pomieszczeń o niższej wilgotności. W kuchni z powodzeniem sprawdzi się opcja półwodoodporna. Z kolei łazience, gdzie kontakt z wodą jest największy, stosuje się meble ze sklejki wodoodpornej. Ten typ można śmiało zastosować również poza domem. Wiele osób, posiadających ogrody, tarasy albo balkony, może więc kupić do nich tego rodzaju produkty, mając gwarancję trwałości i braku uszkodzeń na skutek działania czynników atmosferycznych, jak np. deszcz.

Meble ze sklejki, jeśli wybierze się odpowiednio wyprodukowane, mogą służyć przez lata. Nieprawdą jest zatem stwierdzenie, że to elementy kiepskiej jakości, które szybko ulegną zniszczeniu. Aby dokonać zakupu, należy po prostu odwiedzić sklep meblowy. Wielu producentów, zarówno w internecie, jak i stacjonarnie, prowadzi sprzedaż tego typu sprzętu. Można zatem sprawdzić, jakie meble ze sklejką są obecnie oferowane i podjąć wtedy decyzję odnośnie ich wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here