nitownica

Nitownica pneumatyczna to narzędzie, które w znaczący sposób przyśpiesza i ułatwia proces nitowania. Nie jest to tani sprzęt, dlatego należy dobrze zastanowić się, czy na pewno go potrzebujesz oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu. Mamy dla ciebie podstawowe wskazówki.

Nitownica pneumatyczna – co to jest?

Nitownica to narzędzie do nitowania, czyli do łączenia ze sobą płaskich elementów, np. blachy, skóry, za pomocą nitów. Wyróżnia się trzy rodzaje nitownic: ręczną, elektryczną oraz pneumatyczną. Ta ostatnia jest najdroższa, lecz jednocześnie najbardziej wydajna. Ponadto zapewnia wysoką trwałość mocowania. Jak działa?

Do nitownicy wkłada się korpus nitu. Następnie trzon wsuwa się do wywierconego otworu, po czym operator nitownicy, pociągając za spust, uwalnia sprężone powietrze ze sprężarki, które wbija nit w otwór. Dzięki zastosowaniu sprężonego powietrza siła ściskająca jest bardzo wysoka.

To, co różni nitownicę pneumatyczną od pozostałych, to m.in. konieczność zastosowania dodatkowego osprzętu, czyli sprężarki powietrza, którą należy podłączyć do urządzenia właściwego. To generuje pewne niedogodności, o których będziemy jeszcze pisać.

Nitownica pneumatyczna jest narzędziem wydajnym, pozwala na wykonanie tysiąca nitowań w stosunkowo krótkim czasie, a do tego zapewnia wysoką siłę zacisku, a więc trwałość mocowania. Jednocześnie operator nitownicy nie musi używać siły do jej obsługi, tak określa ciśnienie powietrza, aby oddziaływały na niego jak najmniejsze obciążenia.

Na co zwracać uwagę, kupując nitownicę pneumatyczną? Ceny nitownicy

Zaczniemy od ceny, bo to pewnie najbardziej cię interesuje. Nitownica pneumatyczna do nitonakrętek w specjalistycznym sklepie incop.pl to koszt od ok. 2 000 zł do nawet 8 500 zł. Popularny na rynku model, czyli nitownica pneumatyczna AirPower4, kosztuje ok. 3 000 zł. Dla porównania, za profesjonalne nitownice ręczne zapłacisz 100-300 zł, a za akumulatorowe najczęściej do 2 000 zł. Oprócz tego musisz uwzględnić zakup dodatkowego osprzętu, czyli sprężarki powietrza.

Na co zwracać uwagę, kupując nitownicę pneumatyczną? Podstawową kwestią jest oczywiście jakość wykonania narzędzia, zastosowanych materiałów. Jest to urządzenie, które narażone jest na powstawanie sporych luzów, musi być wysokiej jakości. Aby mogło być używane zarówno przez osoby lewo-, jak i praworęczne, ważne jest, aby było wyposażone w obrotowy dopływ powietrza. Natomiast przycisk lewych obrotów rozwiązuje problem związany z niewykręceniem się do końca trzpieni nitów.

Inne, ważne parametry, to waga nitownicy, która wpływa na komfort użytkowania jej przez długi czas. Powinna być ergonomiczna, tak zaprojektowana, aby można było wykorzystać ją w miejscach trudno dostępnych.

Dla kogo nitownica pneumatyczna?

Nitownica pneumatyczna to narzędzie dla profesjonalistów. Na jej zakup decydują się najczęściej zakłady produkcyjne, w których wykonuje się kilkaset połączeń nitowych dziennie. Ze względu na trwałość mocowania, może przydać się także w firmach budowlanych. Natomiast ograniczeniem może być to, że nitownica wymaga podłączenia do sprężarki powietrza, co zwykle uniemożliwia bezpieczną pracę na wysokościach. Dlatego często oprócz niej specjaliści korzystają też z nitownic akumulatorowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here