Ocieplanie natryskowe czyli ocieplanie z wykorzystaniem pianki poliuretanowej z roku na rok zyskuje na popularności i powoli wypiera dotychczasowe metody – styropian i wełnę. Dziś zastanowimy się, która metoda jest skuteczniejsza – ocieplanie pianką, czy wełną?
Ocieplanie tradycyjną wełną mineralną
W trakcie budowy domu staniemy przed koniecznością szczelnego ocieplenia budynku. Są na to różne sposoby. Jeszcze do niedawna polskie domy i poddasza ocieplano styropianem lub wełną mineralną. Ma to przede wszystkim związek ze stosunkowo niską ceną za materiał i robociznę. Wełna mineralna wykazuje wysoką izolacyjność cieplną, paro-przepuszczalność – nie hamuje przepływu pary wodnej przez ściany, dobrze sprawdza się także jako izolacja akustyczna.
Wady ocieplania wełną mineralną
Wybierając najlepszą metodę ocieplenia domu należy wziąć pod uwagę wady wełny mineralnej, które mogą sprawić, że atrakcyjność tej metody znacznie spadnie. Przede wszystkim decydując się na wykorzystanie wełny mineralnej należy zadbać o umiejętne rozłożenie materiału. Jeśli materiał termoizolacyjny (w tym przypadku wełna mineralna) zostanie źle rozłożony, spowoduje to powstanie mostków termicznych, które zdecydowanie zmniejszają właściwości zastosowanej termoizolacji.
Sporym minusem wełny mineralnej jest jej waga, która stanowi znaczne obciążenie konstrukcji budowlanej. Wykazuje też podatność na nasiąkanie. Zawilgocona wełna mineralna traci właściwości termoizolacyjne!
Pianka poliuretanowa – wady i zalety
Od kilku lat coraz częściej do ocieplania budynków w Polsce stosuje się w piankę poliuretanową, która wykazuje podobne właściwości do wełny mineralnej, choć posiada pewną przewagę nad wełną. Największą wadą pianki PUR jest cena jej zastosowania. Ocieplanie pianką jest droższe niż wełną czy styropianem, ale w dłuższej perspektywie, początkowy wydatek rekompensowany jest niezawodnością materiału, dzięki której możemy oszczędzić na ogrzewaniu budynku.
Niekwestionowaną zaletą pianki poliuretanowej jest szybkość montażu. Piankę nakłada się metodą natryskową, która polega na spryskaniu preparatem ocieplanej powierzchni. Preparat zamienia się w piankę i dopasowuje się do powierzchni. Wykorzystując do termoizolacji piankę poliuretanową nie musimy martwić się o powstanie mostków termicznych – uważnie rozpylony środek dotrze do każdej szczeliny, dzięki czemu dobrze zabezpieczy powierzchnię.
Co wybrać – piankę czy wełnę?
Pianka poliuretanowa posiada wiele cech przewyższających wełnę mineralną. Przede wszystkim pianka PUR jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Wełna mineralna nie jest dobrym wyborem dla alergików: w trakcie pracy pyli się i kruszy. Z kolei pianka nie powoduje alergii – jest odporna na wilgoć, grzyby czy pleśń. W przeciwieństwie do wełny nie zmienia swoich właściwości – nie opada ani nie kurczy się upływem czasu, tak jak wełna mineralna. Poza tym, pianka poliuretanowa to świetny wybór dla osób, które dbają o środowisko – może zostać wykorzystana ponownie np. w produkcji materacy. Wybór zatem wydaje się być oczywisty. Jeśli wolimy być pewni wysokiej jakości – zdecydujmy się na piankę poliuretanową do ocieplenia budynku.