Pellet

Ogrzewanie wykorzystujące pellet zdobyło sobie duże uznanie i od lat cieszy się nieustającą popularnością wśród użytkowników. Popularność ta nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie. Dzieje się tak za sprawą coraz szerszej świadomości ekologicznej oraz — co niemniej ważne — poszukiwania przez właścicieli domów alternatyw pozwalających na poczynienie znacznych oszczędności. Sprawdźmy zatem, czy ogrzewanie pelletem jest efektywne i opłacalne.

Charakterystyka pelletu

Zacznijmy od tego, czym jest pellet. Powstaje on w przeważającej mierze z przetworzonego naturalnego drewna, jego skrawków i trocin. Renomowani producenci korzystają z zaawansowanych technologii wytwarzania, dzięki czemu są oni zdolni uzyskać wartość kaloryczną na poziomie 19 kJ/kg przy zerowej emisji dwutlenku węgla. Warta podkreślenia jest także niska, praktycznie nieprzekraczająca jednego procenta, zawartość popiołu. Co istotne, popiół ten nadaje się do wykorzystania, stanowi on bowiem doskonały nawóz, który z pewnością znajdzie zastosowanie w przydomowych ogrodach. Czyste, wygodne w obsłudze paliwo i niska ilość w pełni użytecznych pozostałości — tak właśnie wygląda przyszłość ogrzewania. 

Jak wypada pellet w porównaniu z tradycyjnym opałem, takim jak koks lub węgiel? Pierwsze różnice widoczne są gołym okiem. Korzystanie z pelletu jest dużo czystsze. Workowane paliwo może być przechowywane w dowolnym miejscu, ważne jest jedynie zapewnienie braku wilgoci. W przypadku węgla sprawa nie wygląda już tak różowo, a mówiąc precyzyjnie, rysuje się w dosłownie czarnych barwach. Węgiel i koks brudzą zarówno w kontakcie bezpośrednim, jak i poprzez generowanie drobnego i niezwykle trudnego do usunięcia pyłu. To sprawia, że miejsce przechowywania opału powinno być szczelnie odgrodzone od części mieszkalnej i użytkowej, w przeciwnym razie trudno nam będzie zachować higienę i estetykę pomieszczeń.

Co jeszcze musisz wiedzieć o pellecie?

Pelletem możemy palić w klasycznych piecach z ręcznym ładowaniem, w kotłach z automatycznym podajnikiem, a także w kominkach. Każde z tych rozwiązań charakteryzuje się własną specyfiką. Piece ręcznie ładowane oraz kominki doskonale sprawdzą się w roli ogrzewania dodatkowego, kocioł z automatycznym podajnikiem z powodzeniem może służyć jako tanie, wydajne i wygodne źródło podstawowego ogrzewania. Jeśli dysponujemy modelem kontrolowanym przez termostat pokojowy lub pilota, to czynności obsługowe zostają sprowadzone jedynie do niezbędnego minimum.

Osiągnięcie najlepszych efektów wymaga stosowania produktów najwyższej jakości, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego sprzedawcy pelletu. Kierujmy się dobrymi opiniami, okresem funkcjonowania na rynku i zakresem oferty. Przykład renomowanego i rzetelnego dostawcy znajdziemy pod adresem pangroszek.pl/sklep/pellet. Tutaj też możemy dokonać szybkiego i wygodnego zakupu. Za Panem Groszkiem przemawia nie tylko najwyższa jakość oferowanego towaru, ale też wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm. Jeżeli ten sposób ogrzewania budzi jeszcze nasze wątpliwości, to z pewnością zostaną one rozwiane przez życzliwych i pomocnych doradców. Tak, pellet zdecydowanie się opłaca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here