Nowoczesne płytki ceramiczne nie zawsze są płaskie i gładkie. Producenci nadają im dziś nie tylko teksturę, ale także objętość. Szczególnie udany wydaje się pomysł pofalowania powierzchni płytki. Płytki faliste są dziś bardzo popularne. Próbki z reliefową falą znajdują się w kolekcjach najbardziej znanych marek.
Płytki 3D z efektem fali
Jednym z głównych trendów sezonu 2022 w projektowaniu ceramiki dekoracyjnej są płytki 3D lub płytki z mocnym reliefem. W przeciwieństwie do zwykłych płytek o grubości 6-8 mm, grubość płytek „wolumetrycznych” może sięgać dwóch centymetrów.
Płytka z mocnym reliefem (nazywana też czasem płytką 3D) wygląda ciekawie i niecodziennie. Dobrze komponuje się w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Płytki z efektem 3D często nie przypominają zwykłej glazurowanej ceramiki łazienkowej. Najczęściej kopiuje inne materiały wykończeniowe: drewno, kamień, beton, tynk. Ze względu na podobieństwo do innych materiałów wykończeniowych, płytki wolumetryczne znajdują szerokie zastosowanie jako okładziny przestrzeni mieszkalnych i różnego rodzaju lokali użytkowych. Mogą być również stosowane jako okładzina łazienkowa.
Jedynym miejscem, w którym nie zaleca się układania płytek tłoczonych, jest fartuch kuchenny. Ze względu na nierówną powierzchnię niektóre płytki wolumetryczne są niewygodne w czyszczeniu.
Zarówno płytki ceramiczne, jak i gresy porcelanowe produkowane są w konstrukcji wolumetrycznej. Najpopularniejsze rodzaje ceramiki reliefowej to:
- Płytki gładkie w jasnych odcieniach: biały, beż, szary, niebieski.
- Płytki reliefowe imitujące kamień, marmur, beton i tynk.
- Płytki wolumetryczne w postaci desek drewnianych lub mozaiki.
W przypadku surowych wnętrz w stylu „hi-tech” lub „minimalizmu” idealne jest połączenie tradycyjnych płaskich płytek i reliefowego wystroju. Płytki drewnopodobne wyglądają cieplej i wygodniej. Ze względu na swoją odporność na wilgoć i ciepło z powodzeniem zastąpią naturalne drewno w dekoracji łazienki czy kuchni.
Powierzchnię płytki można ozdobić geometrycznymi, kwiatowymi, abstrakcyjnymi i zupełnie dziwacznymi wzorami. Ale to falista tekstura najbardziej spodobała się konsumentom. Fala to harmonia, miękkość i kojąca gładkość. Przy takiej płytce szwy pozostają prawie niewidoczne. Powierzchnia wydaje się jednolita. Faliste płytki nie wyglądają nudno i monotonnie. Faktura urozmaici i doda pomieszczeniu atrakcyjności. Fale choć zakrzywione, pozwalają na wizualne korekty geometrii pomieszczenia. Jeśli umieścisz fale poziomo, pomieszczenie wizualnie się rozszerzy. Aby „rozciągnąć” ścianę, musisz ustawić fale pionowo. Znacznie częściej płytki faliste stosuje się do dekoracji ścian w łazience i toalecie. Bezpiecznym podejściem jest wykończenie tylko niektórych ścian lub fragmentów płytkami falistymi. Na szczęście w kolekcjach zawierających płytki teksturowane są też gładkie próbki o podobnym wzornictwie (ten sam kolor i rozmiar). Ułatwia to dopasowanie płytek towarzyszących.
Takie kombinacje świetnie sprawdzają się w przypadku zagospodarowania przestrzennego w dużych łazienkach. Na przykład główna część ścian może być wyłożona płytkami gładkimi, a strefa prysznica lub „umywalni” może być podkreślona falującym materiałem. Płytki o falistej fakturze to świetny wybór na akcenty. Stosowane w niewielkich ilościach do ozdabiania ścian i tworzenia punktów ogniskowych.
Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie falistych płytek z gładką ceramiką lub malowanymi ścianami. Jednym z dzisiejszych trendów jest łączenie lekkich płytek tłoczonych z ceramiką imitującą drewniane powłoki (do laminatu i parkietu).
Płytki z efektem 3D znajdziesz na stronie sklepu modnalazienka.pl/category/plytki-3d-56
Płytki 3D do łazienki wodospad
Wyobraź sobie, że twoja ściana zamienia się w górski wodospad, czy w wodospad w malowniczym lesie. Ceramika z obrazem ułożona na ścianie optycznie znacząco powiększy przestrzeń w pomieszczeniu i nada mu nowy charakter. W tej kategorii dostępne są też płytki świetlne. Po włączeniu światła płytka zacznie je pochłaniać. Światło zgaśnie, a zgromadzona energia zacznie oświetlać obraz ciepłym zielonym światłem. W przypadku świecących płytek ceramicznych 3D wybierz obraz w jasnych kolorach, ciemne kolory, takie jak czarny, brązowy, niebieski, ciemnozielony, nie świecą w ciemności.
Pielęgnacja: obrazek pokryty jest warstwą ochronną, która pozwala pielęgnować go przecierając wilgotną ściereczką, staraj się nie myć ścierną gąbką, aby go nie zarysować. Płytki 3D różnią się od innych materiałów budowlanych jasną kolorystyką, która oddaje całą paletę barw, a technologie produkcji płytek pozwalają zachować ich bogactwo i naturalną barwę.