drzwi

Aranżacja pomieszczeń mieszkalnych to skomplikowane zadanie. Obejmuje nie tylko dekorację ścian, wybór oświetlenia oraz umeblowanie, ale także wybór drzwi. Te bowiem pełnią funkcje zarówno praktyczne, jak i estetyczne – mogą stanowić idealne zwieńczenie wyglądu danego pomieszczenia, a także tworzyć dla niego estetyczny kontrapunkt. Funkcje praktyczne natomiast nie ograniczają się wyłącznie do stanowienia bariery pomiędzy różnymi pomieszczeniami; drzwi mogą bowiem pełnić dodatkowe zadania – wyciszać pomieszczenie, ułatwiać jego wentylację, lub w inny sposób pozytywnie oddziaływać. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika, w trakcie którego poznasz najważniejsze informacje przydatne przed zakupem drzwi.

Podstawowy dylemat – drzwi zewnętrzne, czy wewnętrzne?

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy ustalić przed zakupem drzwi, jest to, czy potrzebujemy modelu zewnętrznego, czy wewnętrznego. Różnica pomiędzy nimi jest dość prosta i niezwykle istotna. Drzwi zewnętrzne przeznaczone są do odgradzania pomieszczeń od otwartej przestrzeni – stosuje się je przy wyjściu z domu na zewnątrz oraz przy wyjściu z mieszkania na klatkę schodową. Drzwi wewnętrzne są używane we wszystkich pomieszczeniach wewnątrz gospodarstwa domowego.

Drzwi zewnętrzne – wygoda i bezpieczeństwo

W wyborze drzwi zewnętrznych powinniśmy się kierować przede wszystkim względami praktycznymi oraz naszymi potrzebami związanymi z poczuciem prywatności i bezpieczeństwa. Warto więc rozpocząć od rozmiaru drzwi – które powinny być wysokie na około 200 cm (lub więcej) oraz szerokie na przynajmniej 90. Tak dobrane drzwi powinny bez problemu pomieścić wszystkich domowników oraz potencjalnie wnoszone obiekty (na przykład meble lub wózeczek dla dziecka).

Istotny jest także współczynnik przenikliwości ciepła, który określa w jakim stopniu dane drzwi pomagają utrzymać temperaturę wewnątrz. Jest to szczególnie istotne w okresie niskich temperatur, gdy drzwi zewnętrzne powinny stanowić skuteczną barierę przed mrozem. Wartość współczynnika zależy przede wszystkim od materiału, z którego wykonane zostały drzwi – najwyższym odznaczają się drzwi drewniane wyposażone w dodatkowe warstwy ocieplane.

Klasa bezpieczeństwo to kolejne ważne kryterium. Drzwi powinny stanowić solidną barierę zabezpieczającą przed włamaniem. Pod tym względem, ich przydatność określa się za pomocą współczynnika A, B lub C – ostatni z nich oznacza drzwi o najwyższej klasie bezpieczeństwa. Szeroki wybór drzwi tej klasy znajdziesz w ofercie 4iQ Group.

Drzwi wewnętrzne – komfort i prywatność

Nie będzie zaskoczeniem, że w wyborze drzwi wewnętrznych kierujemy się zgoła innym zestawem kryteriów, niż w przypadku drzwi zewnętrznych. Przede wszystkim – drzwi wewnętrzne powinny być dopasowane do wyglądu naszych pomieszczeń. Pod tym względem, powinniśmy się kierować naszym indywidualnym poczuciem smaku oraz stylu.

Istotna jest również izolacja akustyczna. Tę cechę drzwi wewnętrznych docenią wszyscy rodzice nastolatków, lubiących głośno słuchać muzyki. Drzwi wyciszające powinny być wyposażone w specjalne uszczelki, izolujące hałasy.

Drzwi przeznaczone do takich pomieszczeń jak łazienka powinny być dodatkowo wyposażone w otwory wentylacyjne. Dzięki temu zachodzić będzie regularna wymiana powietrza pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem, stabilizująca również poziom wilgoci. W pomieszczeniach słabo oświetlonych, warto sięgnąć natomiast po drzwi przeszklone. Pozwalają na zwiększenie poziomu jasności w danym pokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here