Sztukateria

Kto powiedział, że sztukateria to rozwiązanie wyłącznie do klasycznych wnętrz? Trendy w aranżacji wciąż się zmieniają, a to oznacza, że niekiedy warto pobawić się tradycją i nowoczesnością. Sztukateria może nieść ze sobą mnóstwo ciekawych sposobów na ożywienie wnętrza w niemal każdym stylu. Co ważne – nierzadko jest też wybierana jako ozdoba zewnętrznych elewacji domów.

Sztukateria wewnętrzna

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda sztukateria wewnętrzna styropianowa. Mamy w domach chociażby listwy przysufitowe, które pozwalają w elegancki sposób połączyć ścianę z sufitem. Warto jednak zaznaczyć, że w tej chwili wybór sztukaterii jaką oferuje producent sztukaterii – firma Styroplast, wykracza znacznie poza takie listwy. Ogromna różnorodność kształtów oraz wzornictwa powoduje, że można ją wykorzystać na wiele sposobów. Tego rodzaju dekory styropianowe z powodzeniem da się wykorzystać np. do ukrycia karniszy do zasłon, schowania listew oświetleniowych, ale też do nadania wnętrzu bardziej wyrafinowanego stylu poprzez naklejenie ich na futrynę drzwi lub okien. Takie możliwości zapewniają między innymi listwy przyokienne, ale też wszelkiego rodzaju gzymsy, kolumny, wsporniki czy pilastry.

W jakich wnętrzach sprawdzi się sztukateria styropianowa?

Dekory ze styropianu mogą pasować właściwie do każdego wnętrza, wszystko zależy od tego, jak zostaną tam wykorzystane. Choć oczywiście na ogół kojarzą się z aranżacjami klasycznymi i eleganckimi, to jednak nie jest to dla nich jedyne miejsce. Akcenty ze sztukaterii będą świetnie prezentować się również we wnętrzach skandynawskich lub prowansalskich. Wbrew pozorom mogą też dodać charakteru mieszkaniu w stylu industrialnym. Można je przemycić nie tylko do salonów, ale też do przedpokoju, sypialni czy pokoju dziecka.

Sztukateria zewnętrzna

Wnętrza domów i mieszkań to jednak nie jedyne miejsca, których styl może podkreślić sztukateria. Odpowiednio zabezpieczone produkty sprawdzą się również jako ozdoba zewnętrznych ścian budynków i dopełnienie elewacji. Tu warto zwrócić uwagę szczególnie na deski elewacyjne oraz na bonie. Umieszcza się je na narożnikach budynków, nadając im bardziej szlachetny i elegancki wygląd. Również kolumny i zworniki mogą okazać się tutaj przydatne. Szczególnie kolumny cieszą się sporą popularnością. Idealnie wpisują się w projekty w stylu staropolskich dworków. Istotną zaletą tych dekorów jest ich duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Z powodzeniem posłużą jako dekoracja na wiele długich lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here