Rękaw – nazywany też workiem cukierniczym lub dekoratorem tortów – to atrybut każdego cukiernika i miłośnika słodkich wypieków. Ostatnie określenie jest jednak niepełne, ponieważ ten sprzęt wykorzystuje się w kuchni na wiele sposobów. Dzięki użyciu rękawa, na wyglądzie zyskują nie tylko wyroby cukiernicze, ale też dania wytrawne.
Jak wygląda rękaw cukierniczy?
Tworzy go kilka elementów. Rękaw (worek) – ma kształt stożka. Może być foliowy lub silikonowy. Worek na węższym końcu zaopatrzony jest w otwór. Stożek z wyciętym otworem wkładany jest do końcówki zwanej tylką. Tylka (przejściówka) ma żłobienia wewnątrz, które formują wciskaną masę. Dzięki temu możliwe jest dekorowanie deserów na różne sposoby.
Końcówka jest wykonana z plastiku lub stali nierdzewnej. Często w zestawie znajduje się kilka kształtów. Sprzęt profesjonalny może mieć także podstawkę – usztywnienie rękawa. Dzięki niej łatwiej jest nakładać masę do stożka. Gdy podstawki nie ma w zestawie, tylkę z węższą końcówką umieszcza się w szklance, a brzegi rękawa nakłada na szklankę i wywija na zewnątrz. W ten sposób można łatwo nałożyć odpowiednią ilość masy do rękawa.
Rodzaje rękawów cukierniczych
Dostępne są rękawy cukiernicze jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Jednorazowe wykorzystywane są w gastronomii. To duże ułatwienie pracy i zachowanie zasad BHP. Raz wykorzystana szpryca (worek) trafia do kosza. Można ją szybko zastąpić nową (w zestawie znajduje się kilkanaście sztuk). Nie trzeba czyścić sprzętu, można skupić się na działaniu. Worki wykonane są z grubej folii. Sprzęt jednorazowy jest niedrogi i szeroko dostępny.
Rękawy wielorazowe są dobrym wyborem w gospodarstwach domowych. Są łatwe do czyszczenia. Tworzone są z silikonu. Dzięki niemu sprzęt jest wytrzymały. Taki wybór sprzyja ekologii. Szpryca wielorazowa jest droższa od jednorazowe, ale jest to kwota wydana tylko raz. Poniesiony koszt zwróci się bardzo szybko, jeśli rękaw będzie używany do przygotowania posiłków także na co dzień.
Zastosowanie rękawa cukierniczego w kuchni
Sprzęt sprawdza się do dekorowania masami. Babeczki, torty, ciasta zyskują na wyglądzie. Zmieniając końcówki łatwo urozmaicić słodką dekorację. Operowanie rękawem jest wygodne i umożliwia dokładne rozłożenie mas. Wypieki wyglądają pięknie, jak spod ręki zawodowego cukiernika.
Napełnianie rurek i rogalików kremem to kolejne zastosowanie rękawa. O wiele wygodniejsze, niż kuchenna łyżka. Narzędzie można też stosować do ozdabiania dań wytrawnych. Puree wyciśnięte z rękawa wygląda na talerzu o wiele ciekawiej. Pasta serowa czy warzywna nałożone przez oryginalną końcówkę ucieszą oko, nie tylko podniebienie.
Ozdobą stołu są też wędliny udekorowane wyciśniętym przez tylkę majonezem. Pierniczki przygotowywane na Boże Narodzenie i ozdobione lukrem nałożonym przy jego staną się niepowtarzalną dekoracją choinki. Korzystanie z tego narzędzia na co dzień sprawi, że nawet masło, twarożek ze śmietaną czy pasta jajeczna będą wyglądały na talerzu jak prawdziwa uczta. Dzieci, które są niejadkami, chętniej spróbują nowych smaków podanych w takiej formie.