Schody wewnętrzne z kamienia naturalnego

Schody wewnętrzne to jedne z ważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego wielopoziomowego domu. Oprócz funkcji praktycznej, łączącej ze sobą poszczególne piętra, stanowią także ważny, widoczny element dekoracji wnętrza. W związku z tym, warto dobrze zastanowić się nad sposobem ich wykończenia. W ostatnich latach stale rośnie liczba osób, które decydują się na wykonanie stopni z kamienia naturalnego. Czy to dobra decyzja? Sprawdźmy, dlaczego warto postawić na kamienne schody wewnętrzne i z jakich materiałów je wykonać!

Co warto wiedzieć o kamiennych schodach? Z czego można je wykonać?

Wykonane z kamienia naturalnego schody to doskonały wybór dla miłośników wysokiej funkcjonalności i ponadczasowego stylu. To także rozwiązanie trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także bardzo opłacalne w perspektywie długoterminowej. Spory wybór kamieni, z których można wykonać schody oraz ich zróżnicowanie kolorystyczne pozwala na uzyskanie oczekiwanych efektów wizualnych i perfekcyjne dopasowanie schodów do stylistyki panującej w całym domu.

Schody wewnętrzne można zamówić z różnych gatunków kamienia. Jednym z najczęściej wybieranych jest granit. To uniwersalny, znany i ceniony od wieków kamień naturalny, którego właściwości czynią z niego idealny wybór na schody wewnętrzne. Granit jest surowcem charakteryzującym się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zarysowanie oraz ścieranie się. Właściwie zaimpregnowany nie chłonie wody, wilgoci ani zanieczyszczeń, co pozytywnie wpływa na jego codzienną estetykę i wygląd z upływem czasu.

Schody granitowe wewnętrzne są idealnie przystosowane do codziennej, intensywnej eksploatacji. Wybierając je, nie musimy obawiać się o nieestetyczne rysy, problemy ze sprzątaniem i zmywaniem stopni, czy trudne do usunięcia plamy. Wystarczy jedynie pamiętać o kresowej impregnacji, aby zapewnić schodom z granitu estetyczny wygląd oraz doskonałe właściwości użytkowe.

Czy granit to jedyna opcja? Z jakich innych kamieni można zamówić schody wewnętrzne?

Wykonane z kamienia naturalnego schody

Mimo tego, że granit jest zdecydowanie najpopularniejszym materiałem na schody wewnętrzne, nie jest jedynym surowcem, który możemy wziąć pod uwagę. Schody granitowe wewnętrzne można bowiem z powodzeniem zastąpić także stopniami wykonanymi z innych, nie mniej wartych uwagi materiałów. Jednym z nich jest marmur. To zdecydowanie najbardziej luksusowy kamień naturalny, który przepięknie prezentuje się w domowych, urządzonych ze smakiem wnętrzach. Decydując się na taką inwestycję, warto jednak mieć świadomość, że o marmur trzeba bardzo dbać.

Alternatywą dla wymagających schodów marmurowych mogą być natomiast stopnie wykonane z kwarcytu. To kamień naturalny, który wizualnie bardzo przypomina marmur, jest jednak od niego znacznie łatwiejszy i mniej wymagający pod względem pielęgnacji. Dobrym wyborem ma szansę okazać się także konglomerat kwarcowy, a także niektóre z kamieni półszlachetnych, w tym m. in. przepiękny i oryginalny trawertyn. Wybór kamieni, które nadają się do wykończenia schodów wewnętrznych jest dziś tak szeroki i zróżnicowany, że każdy znajdzie wśród nich rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here