Styczniki instalacyjne – jak wybierać, by trafić? Najważniejsze kryteria zakupu

0
834

Styczniki to elementy, które powinny odznaczać się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz odporność na częste złączenia. Styki są elementami współpracującymi zazwyczaj z innymi urządzeniami – stykami pomocniczymi, stykami bocznymi, zabezpieczeniami termicznymi oraz innymi. Od wyboru odpowiedniego styku zależeć będzie w dużym stopniu bezpieczeństwo ich pracy. Poniżej przyglądamy się tematyce styczników instalacyjnych z bliska – podpowiadamy na jakie parametry zwrócić uwagę w czasie zakupów oraz jak dobrać styki pasujące do twoich oczekiwań.

Styki bezawaryjne i wytrzymałe – oraz jak je znaleźć

Wybór odpowiedniego stycznika jest niezwykle ważny. Dobrze dobrany stycznik będzie odporny na zagrażające mu uszkodzenia i szkodliwe czynniki, a także będzie wspierał pracę innych urządzeń, zabezpieczając je przed potencjalnymi uszkodzeniami. Dlatego przystępując do zakupów, warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, które pomogą ci odnaleźć styczniki pasujące do twoich oczekiwań.

Kluczowe jest określenie kategorii pracy dla danego stycznika. Niektóre urządzenia nadają się do pracy z obciążenia nieindukcyjnymi i małoindukcyjnymi (AC-1). Łączniki do prądu przemiennego stosowane w rozruchu oraz wyłączaniu (z zachowaniem pełnej prędkości silników indukcyjnych) to urządzenia kategorii AC-3. AC-4 oznacza urządzenia manewrowe do prądu przemiennego, w łączeniu, rozruchu, hamowaniu oraz innych działaniach silników indukcyjnych.

Prąd znamionowy łączeniowy lub moc znamionowa to kolejne ważne sprawy. Warto określić je przed wizytą w sklepie, by dobrany styk odpowiadał ustalonej przez producenta wartości prądu. Niekiedy też określa się prąd Ith, czyli prąd cieplny o wartości umownej dla aparatu elektrycznego w obrębie otwartej przestrzeni.

Napięcie sterowania cewki stycznika to kolejny ważny parametr. Może być zasilana prądem o napięciu przemiennym jak i stałym. Znajdziesz zarówno styczniki z cewkami uniwersalnymi dostosowanymi do zasilania napięcia przemiennego jak i stałego. Ponadto, znajdziesz też styczniki pozbawione cewki, w których jest ona elementem zakupywanym zgodnie z zapotrzebowaniem użytkowników.

Liczba i rodzaje styków w stycznikach instalacyjnych

Przed wizytą w sklepie warto też określić, ile styków powinno znajdować się w danym styczniku. Chodzi o określenie nie tylko liczby styków głównych roboczych, ale też styków pomocniczych wbudowanych lub zamontowanych na samym styczniku. Styki pomocnicze mają przy tym o wiele mniejszą obciążalność, niż styki główne. 

Osobom poszukującym styczników dobrej jakości polecamy sięgnąć do oferty sklepu internetowego Hazbi, pod linkiem https://hazbi.com/pl/styczniki-schneider-i-lovato w której znajdują się rozmaite wersje styczników instalacyjnych, wykorzystywanych w różnych branżach przemysłu, do zasilania rozmaitych układów silnoprądowych. Szeroka oferta gwarantuje, że odnajdziesz urządzenie idealnie pasujące do twoich oczekiwań. W ofercie znajdują się także urządzenia o zastosowaniu uniwersalnym, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego elektryka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here