Jakie meble do łazienki?

Jak pomalować meble na biało? Pomyślicie- “nic prostszego- biorę farbę do mebli, pędzel i po sprawie. Łatwe jak zabawa dziecka!”. To największy błąd amatorów! Ale nawet zupełny malarski amator może poradzić sobie z tym zadaniem, jeżeli prawidłowo się do niego przygotuje.
Wyobraźmy sobie, że nie możemy już patrzeć na babcine meble w kolorze brudnego brązu ze sztucznie stworzonymi słojami.. Marzy nam się jasny zestaw mebli w cudownym jasnym wnętrzu.
Meble babci to lite drewno. Szkoda wyrzucić, choćby ze względów sentymentalnych. Jako półki w piwnicy, to znów za cenny materiał.
Postanawiamy odmienić meble specjalną farbą na biało. Kupujemy świetną farbę i, za namową znajomych, zestaw pędzli i wałeczków malarskich.
Po próbie pomalowania fragmentu szafki okazuje się, iż droga reklamowana akrylowa farba schnie błyskawicznie. Niestety równie błyskawicznie łuszczy się i odłazi w formie elastycznej błonki. Co teraz? Trzeba zabrać się do malowania na serio.
Niestety najlepiej meble rozkręcić na możliwie najdrobniejsze elementy. Przy okazji jest szansa, aby wymienić zepsute zawiasy, czy zamki i dołożyć brakujące gwoździe.
Stare meble są zakurzone. Trzeba wiec w drugiej kolejności umyć wszystkie elementy ścierką z mikrofibry, bo nie doprowadzi do zbytniego namoczenia drewna. Tzw. tłusty wieloletni brud łatwo czyści się zwykłym płynem do naczyń.
Po umyciu trzeba sprawdzić stan powierzchni do malowania. Jeśli nie ma ubytków, wzdęć, czy innych nierówności- należy zmatowić powierzchnię bez zdzierania mebli do żywego drewna. Najpierw najlepiej użyć papieru ściernego o oznaczeniach od 120 aż do 180.
Po zmatowieniu wszystkich elementów mebli, trzeba oczyścić je z pyłu. Najpierw dobrze jest zmieść pył miękką szczotką, a potem przetrzeć dokładnie wilgotną ściereczką z mikrofibry. Na koniec wszystkie elementy przygotowane do malowania można przetrzeć płynem na bazie alkoholu np. denaturatem.
Tak przygotowane elementy mebli pokrywa się specjalnym gruntem nazywanym też primerem. Ma to na celu zabezpieczenie powierzchni mebli i zwiększenie przyczepności farby. Gruntem może być pokost lniany lub specjalny grunt akrylowy, a właściwie akrylowe farby gruntujące.
Malowanie białą farbą akrylową zaczyna się od nałożenia jej małym płaskim pędzelkiem wewnątrz mebli i we wszystkich rogach oraz zakamarkach.Trzeba uważać, aby nie nabierać jej zbyt dużo i mocno wcierać w malowane miejsca.
Malowanie właściwe wymaga doboru odpowiedniego narzędzia. Trzeba zdecydować, czy powierzchnia mebli ma być sztucznie postarzona z przecierkami w stylu vintage, czy biała i idealnie gładka. Warto też zastanowić się, czy chcemy zachować widoczne słoje, czy pozbyć się koszmarków z lat pięćdziesiątych. Wtedy ważna jest ilość położonych warstw farby. Istnieją farby akrylowe, które idealnie pokrywają usłojenie.
Najlepiej jest położyć trzy warstwy. Pierwsza nie musi być idealna i równiutka. Pokryć farbą cieniutko nie zwracając uwagi na przebijające od spodu kolory. Kolejna warstwa to poprawi, a trzecia wyrówna całość.
Nakładanie warstw musi nastąpić zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Inaczej mogą pojawić się odpryski i bąble.
Jeśli powierzchnia mebli ma być ostatecznie idealnie gładka, to warto przeszlifować ją między malowaniami. Trzeba wtedy użyć drobnego papieru ściernego o gramaturze od 240 do 400. Znikną wszelkie niechciane pęcherzyki i nierówności. Oczywiście, aby nie zniszczyć swojej wcześniejszej pracy, trzeba ścierać powierzchnie delikatnie i z wyczuciem a na koniec ściereczką usunąć powstały pył.
Gdy meble są już cudownie białe możemy zabezpieczyć dodatkowo świeżą powierzchnię. Są tacy, którzy zostawiają meble bez zabezpieczenia farby, uzyskując naturalny efekt. Można jednak użyć wosku czy lakieru. Wosk nadaje powierzchni mebli gładką, aksamitną warstwę. Niestety nie jest zbyt trwała.i nie należy używać jej na stoły czy krzesła, czyli powierzchnie mogące mieć kontakt z wyższymi temperaturami. Za to wybór lakieru może okazać się trudny ze względu na niezwykle szeroką game tych produktów.
Malowanie mebli na biało to jednak nie “bułka z masłem”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here