Wady i zalety ogrzewania podłogowego

0
1482

W ostatnim czasie ogrzewanie podłogowe zyskało bardzo dużą popularność w polskich domach. Obecnie tego typu rozwiązanie można spotkać w większości nowoczesnych nieruchomości. Na szczęście coraz więcej rodzin może pozwolić sobie na tego typu instalacje oraz komfort, który ona daje. Nie jest to już coś, na co mogą pozwolić sobie tylko nieliczni inwestorzy z zasobnym portfelem. Zanim jednak zamontujesz w swoim domu przysłowiową podłogówkę, powinieneś poznać jej wady i zalety.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe w domu ma wiele zalet, które mogą sprawić, że zdecydujesz się właśnie na to rozwiązanie. Oto kilka z nich:

Ekonomia

Ogrzewanie podłogowe jest tańsze niż ogrzewanie tradycyjne. Jest tak, ponieważ zalicza się je do ogrzewania niskotemperaturowego. Najprościej mówiąc, polega to na tym, że w rurach płynie woda, która nie przekracza 45 stopni Celsjusza. Co więcej, podłogówka niweluje problem, który bardzo często pojawia się w przypadku kaloryferów. Mianowicie nie powoduje uciekania ciepła pod sufit, co pozwala na mniejsze grzanie niż w przypadku grzejników. Oszczędności są w tym przypadku dość spore i długofalowe.

Komfort

W przypadku ogrzewania podłogowego grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi. Dzięki temu ciepło w domu rozkłada się równomiernie. Jak wiadomo, zwykłe grzejniki nie dają tego komfortu, ponieważ najcieplej jest w ich okolicy, a im dalej nich się znajdziemy, tym jest chłodniej. Korzystając z podłogówki, możesz unormować temperaturę w miejscach, gdzie znajduje się instalacja. Wiele osób montuje ją np. tylko w łazience, aby chodzenie po kafelkach gołymi stopami było przyjemne.

Zdrowie

Ogrzewanie podłogowe mogą docenić alergicy, którzy są wrażliwi na roztocza. Ogrzewanie podłogowe ogranicza bowiem ruch powietrza, co sprawia, że cyrkulacja kurzu w domu jest mniejsza. Pozwala to też zachować porządek i ułatwia pozbywanie się niehigienicznych roztoczy z otoczenia. Jeśli więc w domu ma mieszkać alergik, to warto postawić na podłogówkę w jego pokoju oraz częściach wspólnych nieruchomości.

Estetyka wnętrza

W przypadku podłogówki wszystkie rury https://synco.pl/oferta/rury-do-instalacji-wewnetrznych/ są ukryte pod posadzką. Dzięki temu w pomieszczeniu, w którym się ona znajduje, nie musisz montować kaloryferów. Dla wielu osób są one problematyczne przez swój nieatrakcyjny wygląd oraz zajmowanie miejsca. Wybierając ogrzewanie podłogowe, możesz pozwolić sobie na więcej swobody w aranżacji domu. Nie musisz dopasowywać swojej koncepcji do kaloryferów, które wiszą na ścianach.

Jakie są wady ogrzewania podłogowego?

Prócz wielu przekonujących zalet, ogrzewanie podłogowe ma też swoje wady, o których warto wiedzieć.

Koszt

Tak jak już wspomnieliśmy, ogrzewanie podłogowe pozwala na oszczędności, jednak wiąże się też z dużym nakładem finansowym podczas budowy. Wykonanie tradycyjnej instalacji z grzejnikami jest tańsze i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Duży koszt spowodowany jest przez to, że do budowy trzeba użyć dużej ilości rur oraz izolacji cieplnej. Nawet jeśli rura wielowarstwowa będzie stosunkowo tania, to i tak może okazać się, że biorąc pod uwagę ilość, wychodzi nam całkiem spora kwota. Do tego trzeba pamiętać o kosztach robocizny.

Bezwładność cieplna

Zanim ogrzewanie podłogowe zacznie przekazywać ciepło, minie sporo czasu od jego włączenia. Podobna sytuacja tyczy się jego wyłączania. Dopiero po dłuższym czasie grzejniki w podłodze staną się zimne i przestaną emitować ciepło. Może to być minus w przypadku gdy zależy Ci na szybkiej zmianie temperatury w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here