Zawilgocenie obiektu oznacza konieczność jak najszybszego podjęcia interwencji. Czemu to tak ważne? Jakie są przyczyny zawilgocenia obiektu i jak rozwiązać problem? Czym tak w ogóle jest wilgoć? W poniższym artykule znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Czym jest wilgoć i skąd się bierze w budynku?
Wilgoć to nic innego, jak cząsteczki wody znajdujące się w powietrzu. Mogą się one unosić lub osiadać na powierzchniach stałych. Obecność wilgoci w powietrzu, zarówno w przestrzeni otwartej, jak i w pomieszczeniach, jest czymś absolutnie normalnym. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy ilość cząsteczek wody jest ponadprzeciętnie wysoka. Konsekwencje takiego zjawiska mogą być bardzo przykre, o czym piszemy w dalszej części tekstu. Tymczasem przyjrzyjmy się innej kwestii, a mianowicie temu, skąd bierze się ten problem w obiektach budowlanych.
Przyczyn wilgoci w obiekcie może być wiele. Najprostszym powodem, który pierwszy przychodzi do głowy, jest rzecz jasna zalanie. Może do niego dojść na przykład wskutek nieodpowiedzialnego zachowania sąsiada. Kłopot ma nieraz swoje źródło także w nieszczelnym dachu albo w awarii instalacji wodnej. W takich okolicznościach można łatwo poradzić sobie z problemem, pozbywając się jego źródła, a następnie przeprowadzając osuszanie za pomocą odpowiedniego sprzętu. Trudniej jest wtedy, gdy mury zaczynają być wilgotne przez pojawienie się podciągania kapilarnego.
Podciąganie kapilarne to zjawisko pochodzenia wody z gruntu w górę murów. Wszystko zaczyna się od obecności dużej ilości wody w ziemi, czy to wskutek intensywnych opadów czy też obecności wartkich źródeł podziemnych. Kolejnym etapem podciągania jest przenikanie wody do fundamentów, które nie są odpowiednio izolowane. Innymi słowy, nie ma mowy o podciąganiu kapilarnym, jeśli obiekt jest prawidłowo zaizolowany.
Dlaczego trzeba ustrzegać się wilgoci?
Za chwilę przedstawimy, w jaki sposób bronić się przed podciąganiem kapilarnym. Najpierw jednak warto wyjaśnić, czemu w ogóle trzeba podejmować jakiekolwiek działania. Otóż cząsteczki wody, pozornie niegroźne, konsekwentnie drążą mury, powodując ich powolną degradację. Może to spowodować duże zniszczenia, wymagające przeprowadzania drogich remontów. Ponadto w wilgotnym środowisku szybko rozwijają się bakterie, a przede wszystkim – grzyby. Mogą one wywoływać wiele groźnych chorób u ludzi i zwierząt.
Zablokuj wilgoć – podcinka jako skuteczne osuszanie
Sposób na podciąganie kapilarne jest prostszy niż mogłoby się wydawać. Rozwiązaniem jest podcinka, czyli osuszanie przez podcinanie. Proces polega na izolacji murów poprzez umieszczenie w nich płyty z tworzywa sztucznego. Dlaczego zabieg nazywa się podcinką? Ponieważ procedura wymaga wykonania w murze poziomego cięcia, aby możliwe było włożenie płyty izolacyjnej. Ważnym etapem działań jest też umieszczenie w płycie klinów zapobiegajacych osiadaniu budynku.
Wilgoć jest problemem, którego nie można lekceważyć, jednak całe szczęście w miarę łatwo można go rozwiązać. Sposobem jest podcinka, czyli wykonanie nowej, skutecznej izolacji.