Co łączy boisko do piłki nożnej, kort do tenisa i bieżnię? Wszystkie te obiekty mają nawierzchnię sportową. Nawierzchnia sportowa to określenie na różnego rodzaju podłoża, które wykorzystuje się w obiektach sportowych. Inaczej konstruuje się kort tenisowy od boiska do piłki nożnej, jednak oba te podłożą zaliczają się do nawierzchni sportowych. Jakie są rodzaje nawierzchni sportowych i z czego się je wykonuje?
Nawierzchnia poliuretanowa
Nawierzchnia poliuretanowa jest najczęściej stosowanym materiałem przy tworzeniu nawierzchni sportowych. Jest to mieszanka żywic poliuretanowych z granulatami gumowymi, potocznie nazywana tartanem. Skąd się wzięła tak ogromna popularność nawierzchni tartanowych? Przede wszystkim są one wytrzymałe i elastyczne. Dzięki temu posiadają wysoki stopień amortyzacji i zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo użytkowników. Nawierzchnie tartanowe najczęściej wykorzystuje się przy budowie boisk wielofunkcyjnych, zarówno pod dachem, jak i na świeżym powietrzu. Nieco rzadziej tartan służy do wyłożenia kortu tenisowego.
W przypadku bieżni rozbiegowej, boisk wielofunkcyjnych i kortów tenisowych wykorzystuje się system jednowarstwowy. Natomiast grubszą nawierzchnią (dwuwarstwową) charakteryzują się boiska do piłki nożnej i bieżnie lekkoatletyczne, które wymagają zwiększonej amortyzacji. Żeby nawierzchnia tartanowa dobrze spełniała swoją funkcję musi być wykonana odpowiednią techniką. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów, takich jak w firmie Tenistal. W pierwszej kolejności montowana jest podbudowa z tłocznia lub żwiru, a dopiero następnie wykłada się mieszankę poliuretanową.
Nawierzchnia z trawy syntetycznej
Drugim na podium rozwiązaniem, pod względem popularności jest sztuczna trawa, czyli syntetyczna. To nowoczesne rozwiązanie, które cieszy się popularnością dzięki wielofunkcyjności. Sztuczna trawa stosowana jest jako alternatywa dla nawierzchni tartanowych. Zapewnia optymalne warunki do uprawiania wielu sportów i jest wyjątkowo wytrzymała. Zwłaszcza w porównaniu do trawy naturalnej. Nie wymaga nawadniania, pielenia, koszenia i tym podobnych rzeczy, które trzeba regularnie wykonywać przy boiskach wyłożonych prawdziwą trawą. Co ważniejsze nawierzchnia ze sztucznej trawy nie zmienia swojego wyglądu nawet przy wysokiej eksploatacji.
Ponadto trawa syntetyczna jest odporna na działania promieni UV i niekorzystne warunki pogodowe. Z tego rodzaju nawierzchni sportowej https://www.tenistal.com.pl/oferta/nawierzchnie/ można korzystać cały rok. Do murawy syntetycznej najczęściej stosuje się podbudowę dynamiczną. Dzięki temu podłoże jest elastyczne i sprężyste – nie obciąża stawów i zmniejsza ryzyko kontuzji. W jakich sportach stosuje się sztuczną murawę? Pierwsza na myśl przychodzi piłka nożna i faktycznie jest to najpopularniejsze zastosowanie nawierzchni ze sztucznej trawy. Ale nie jedyne. Równie często trawą syntetyczną wykłada się korty tenisowe. Wysokiej jakości sztuczna trawa potrafi zapewnić bardzo zbliżone warunki sportowe do murawy naturalnej.