5 cech idealnego ogrzewania do domu

Nie ma chyba równie ważnego systemu w domu, jak instalacja grzewcza. To od niej zależy codzienny komfort, gdyż w naszym klimacie ogrzewanie stanowi prawdziwą konieczność, gdyż sezon grzewczy trwa niemal przez pół roku. Warto zatem zawczasu zastanowić się, jakie cechy powinno mieć dobre i praktyczne ogrzewanie, zanim podejmiemy decyzję o finalnym zakupie i instalacji.

Różne oblicza domowego ogrzewania

W chwili, gdy szukamy systemów grzewczych do domu, mamy do wyboru naprawdę wiele rozwiązań, dopasowanych do zróżnicowanych potrzeb oraz upodobań. Do najczęściej wybieranych rozwiązań zalicza się ogrzewanie:

  • konwekcyjne,
  • podłogowe,
  • na podczerwień.

Każde z nich pracuje w nieco inny sposób, a także różni się od pozostałych techniką montażu oraz metodą generowania ciepła.

Ogrzewanie konwekcyjne wykorzystuje, jak sama nazwa wskazuje, proces konwekcji, czyli unoszenia ogrzanego powietrza pod sufit. Z kolei systemy podłogowe (wodne) składa się z zestawu rurek, układanych z różną gęstością, zalewanych betonem. Umieszcza się je w całym wnętrzu, jeszcze przed położeniem właściwej podłogi. Decydując się na ogrzewanie radiacyjne na podczerwień, można postawić na promienniki albo maty podłogowe lub ścienne. Ciekawą opcją są też systemy hybrydowe, łączące zalety konwekcji z ciepłem dawanym przez moduły promiennikowe.

Jak wybrać odpowiednie ogrzewanie do domu?

Każdy z opisanych typów ogrzewania przydaje się w nieco innych warunkach. Dlatego warto dokładnie poznać nasze potrzeby i oczekiwania, zanim wybierzemy typ systemu grzewczego do domu. Oprócz prywatnych preferencji i uwarunkowań lokalowych, istnieje ponadto szereg cech, którymi odznaczają się wysokiej klasy grzejniki. Na co zatem zwracać uwagę, wybierając ogrzewanie? Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych właściwości dobrego systemu grzewczego.

1. Wydajność

Ciepło i komfort w domu są niezmiernie ważne. Z tego powodu, należy szukać rozwiązań o wystarczającej mocy do ogrzania konkretnej przestrzeni. Często trzeba też uwzględniać dodatkowe warunki. Inny tym grzejników nadaje się do salonu, a inny do mocno przeszklonego ogrodu zimowego.

Dobrze dobrane ogrzewanie pozwala na szybkie i sprawne nagrzanie wnętrz, bez nadmiernego użycia instalacji oraz zbytniego obciążania domowego budżetu.

2. Energooszczędność

Nowoczesne systemy grzewcze muszą być również energooszczędne, co często ściśle wiąże się z wydajnością poszczególnych urządzeń.

Nieważne, czy zdecydujemy się na systemy konwekcyjne czy radiacyjne. Jeśli wybierzemy produkty wysokiej klasy, z dobrej jakości materiałów, możemy znacząco obniżyć koszty eksploatacji oraz straty cieplne, co przełoży się na znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie. Takie produkty znajdziemy w sklepie Econovli.

3. Wytrzymałość

Zakup produktów wysokiej klasy ma także wpływ na wytrzymałość poszczególnych elementów instalacji grzewczej. Ogrzewanie kupujemy bowiem, jako rozwiązanie na długie lata, a nie jeden lub dwa sezony.

Warto szukać sprawdzonych konstrukcji oraz stawiać na firmy, które prowadzą punkty obsługi serwisowej. Dzięki temu, ciepło w domach będzie nas cieszyć przez naprawdę długie lata, bez obaw o awarie i problemy techniczne, które potrafią generować naprawdę olbrzymie wydatki.

4. Prostota instalacji i obsługi

Instalacja grzewcza powinna być jak najprostsza – zarówno w kwestii montażu, jak i późniejszej eksploatacji. Zbyt skomplikowane systemy potrafią przynosić sporo trudności podczas ewentualnych serwisów lub napraw.

Drugim aspektem jest maksymalna wygoda obsługi i zarządzania całym domowym ogrzewaniem. Szukajmy rozwiązań przyjaznych, z którymi będziemy w stanie zawsze poradzić sobie samodzielnie.

5. Ekologiczność

Coraz więcej miejsca ostatnio poświęca się zagadnieniom związanym z ochroną środowiska naturalnego. Również producenci systemów grzewczych zwracają na to baczną uwagę, proponując modele, które są w stanie sprostać nawet najbardziej restrykcyjnym normom.

Zwłaszcza w dużych miastach zanieczyszczenie powietrza zaczęło być sporym problemem. Z tego powodu, niektóre z nich wprowadziły zakazy stosowania pieców opalanych paliwami stałymi. Ich miejsce zajęły bardziej ekologiczne rozwiązania.

Używając systemów grzewczych, które są przyjazne środowisku, nie tylko zapewniamy w domowym zaciszu przyjemne ciepło, ale także dbamy o jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here