Amarylis - kwiaty idealne do ogrodu i doniczki

Amarylisy to efektowna ozdoba zarówno w domowej przestrzeni jak i w ogrodzie. Świetnie komponują się w szklanych donicach. Rozwój tych roślin przebiega naprawdę dynamicznie, dzięki czemu można niemal z dnia na dzień obserwować ich przeobrażanie. Jak o nie dbać? Oto praktyczne porady!

Skąd pochodzą amarylisy?

Amarylisy zaliczają się do grupy roślin amarylkowatych, które występują w więcej niż 70 gatunkach. W oryginalnych warunkach porasta na dziko tereny Meksyku, Argentyny i Karaibów. W XIX wieku zaczęto uprawiać ją w Europie.

Amarylisy ogrodowe

Pomimo tropikalnego pochodzenia amarylisy świetnie nadają się do uprawy w rodzimym klimacie zarówno w donicach w domu, jak i na zewnątrz – bezpośrednio w gruncie. Okres kwitnienia w przypadku roślin, które są uprawiane w gruncie przypada na schyłek lata – w przypadku doniczkowych odmian następuje to wcześniej.

Z racji pochodzenia najlepiej jest ulokować ogrodowy amarylis w nasłonecznionym stanowisku – w miejscu, które będzie dobrze chłonąć wilgoć.

Amarylisy w szkle i doniczce

Ogromną zaletą amarylisa w domowej uprawie jest to, że niemal na naszych oczach możemy obserwować zmieniający się wygląd tej rośliny. Z dużej cebuli wyłania się z czasem okazała łodyga z pąkami. Wraz z otwieraniem się kielichów naszym oczom ukazują się płatki w kolorze białym, różowym, czerwonym, a nawet o zielonym ubarwieniu. Co istotne, kwiaty mogą osiągnąć nawet 20 cm średnicy. Taki efekt będzie szczególnie spektakularny w okresie zimowym.

Sięgając po cebule warto korzystać ze sprawdzonego źródła – będzie to dla Ciebie stanowiło gwarancję prawidłowego przechowywania. Im większa cebula, tym bujniejsze kwitnienie.

Jak i kiedy sadzić cebulki amarylisa?

W przypadku ogrodowego amarylisa warto zająć się uprawą u schyłku wiosny. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że cebulki nie zostaną narażone na przymrozki. Należy przy tym sadzić tylko zdrowe i dorodne cebulki amrylisów, które zmówić można online z tego sklepu https://cebule-kwiatowe.pl/hippeastrum-amarylis/.

Cebulki amarylisów trzeba wówczas umieścić w dołkach o głębokości ok. 8-10 cm. Szyjki powinny znaleźć się na wysokości podłoża. Odstępy pomiędzy poszczególnymi cebulami powinny z kolei wynosić ok. 30 cm, by miały zapewnioną swobodną przestrzeń.

Uprawa amarylisa w domu

Podczas sadzenia trzeba zwrócić uwagę, czy cebula jest prawidłowo ukorzeniona. Istotne jest także to, aby wystawał z niej zielony pąk. Upewnij się również, czy cebula nie ma oznak pleśni. Niekiedy na łodydze mogą się pojawić czerwone pasy, jednak nie ma to wpływu na rozwój rośliny.

Pielęgnacja amarylisów

Jeśli chodzi o sugerowane stanowisko – tutaj odpowiednie będą zarówno słoneczne jak i zacienione miejsca, o ile amarylis będzie przechowywany w chłodzie. W okresie wegetacji najlepiej przechowywać doniczkę na parapecie, aby zapewnić odpowiednią ilość promieni slonecznych. Nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża, nie należy jednak dopuścić do sytuacji odwrotnej – gdy cebula będzie narażona na kontakt z nadmiarerm wody.

W momencie gdy pęd zacznie rosnąć – warto wówczas sięgnąć po odżywkę dla roślin kwitnących. Ogrodowe odmiany najlepiej rozwijają się w ciepłych i cichych stanowiskach. Gleba powinna mieć sporo materii organicznej oraz szybko chłonąć wilgoć.

Co zrobić po przekwitnięciu kwiatów amarylisa?

Gdy kwiaty tej rośliny przekwitną – wówczas dochodzi do przejścia w fazę wegetacji. Konieczne jest wtedy hojne podlewanie oraz sięgnięcie po wieloskładnikowe nawozy.

Zasychające kwiaty trzeba regularnie usuwać – roślina traci ogromne ilości energii na wytwarzanie nasion. Aby zapewnić jej kolejne kwitnienie w następnym sezonie trzeba pozbywać się uschniętych kwiatów.

Zimowanie cebulek amarylisów

Przed nadejściem zimy, a najlepiej w październiku trzeba wykopać cebule z podłoża w ogrodzie i umieścić je w chłodnym pomieszczeniu, gdzie będą podsypane torfem i piaskiem. Najpierw jednak trzeba pozbyć się zaschniętych liści i korzeni.

Przy właściwym obchodzeniu się z amarylisami można zapracować na to, że będą kwitnąć przez kilka następnych lat i uświetniać Twój ogródek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here