3 najczęstsze błędy przy wyborze materaca

Wybór materaca wydaje się prosty – ale tylko się wydaje. W praktyce wiele osób popełnia przynajmniej jeden z trzech błędów. Też tak robisz? Przemyśl dobrze swoją decyzję, bo każdy błąd oznacza źle wydane pieniądze i niższą jakość snu. Oto 3 błędy, których musisz przy wyborze materaca za wszelką cenę unikać!

Niepasujący wymiar

W większości przypadków materace mają standardowe rozmiary i można z powodzeniem wybierać spośród gotowych modeli. Są jednak takie ramy łóżek, które wymagają materaca o innych wymiarach – niekiedy jest to zgodne z zamysłem projektanta, innym razem wynika z niezachowania odpowiedniej kontroli jakości przy produkcji łóżka, ale w obu przypadkach warto zamówić materace na wymiar, które będą idealnie dopasowane do ramy. Dzięki temu nie będą się przesuwały, a między ramą a materacem nie będzie przerwy, która mogłaby zbierać kurz.

Pamiętaj, że choć w większości przypadków niewielką różnicę można zniwelować, na siłę wciskając materac w ramę, to będzie to zwykle sprawiało, że materac przestanie pracować we właściwy sposób, nie mówiąc o tym, że czasem łatwo będzie go w ten sposób uszkodzić. Jeśli łóżko ma nietypowy wymiar, to po prostu trzeba kupić materac na wymiar.

Za mała grubość, a także za niska twardość

Te dwa błędy często idą ze sobą w parze: wiele osób wybiera miękkie materace o niewielkiej grubości. Tymczasem wyższy materac będzie często nie tylko lepiej pracował, ale będzie też trwalszy, ponieważ w jego konstrukcji można zastosować dodatkowe warstwy o określonej funkcji. Niska twardość kojarzy się natomiast wciąż z przyjemnie miękką puchową poduchą. Materac to jednak nie poduszka i to nieprawda, że miękki jest zawsze wygodniejszy.

Owszem, są osoby, które lepiej śpią na miękkich materacach – przeważnie to bardzo szczupli ludzie – ale większość, nawet jeśli z początku czuje się z tym nieswojo, lepiej wypoczywa na materacach twardych lub przynajmniej średnio twardych. Inna sprawa, że w większości przypadków zwiększona twardość, podobnie jak większa wysokość materaca, oznaczają większą trwałość.

Wybieranie standardowych rozwiązań

Bardzo często jest tak, że producent ramy ma w swojej ofercie także materace – to zrozumiałe, ale niekoniecznie optymalne rozwiązanie. Problem polega na tym, że często są to materace średniej jakości. Być może są tańsze niż najlepsze produkty na rynku, ale ustępują im jakością wykonania czy komfortem. Choć oczywiście zamawianie ramy łóżka i materaca w dwóch różnych miejscach wiąże się z pewnymi utrudnieniami, to jednak z drugiej strony – można to zrobić przez Internet, a wtedy to, czy będzie to jeden transport, czy dwa, nie robi już wielkiej różnicy.

Jeśli można kupić dobry materac razem z ramą – super. Najczęściej jednak warto rozejrzeć się za lepszym materacem bezpośrednio u producenta. To pozwoli wyspać się znacznie lepiej, a różnica w cenie nie będzie prawdopodobnie zbyt wysoka.

Artykuł zewnętrzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here