Nie każdy może sobie pozwolić na dom z ogrodem lub tarasem. mieszkając w mieszkaniu ulokowanym w centrum miasta nie jesteśmy skazani tylko na te cztery ściany. Wiele mieszkań w bloku ma balkony. balkony, które dla mieszkańców, są namiastką ogrodu, azylem w środku miasta.
Balkony w blokach nie są nowym wynalazkiem. Na przestrzeni czasu zmieniała się ich budowa oraz nasze, mieszkańców postrzeganie tej dodatkowej powierzchni do wykorzystania i sposobów jej aranżacji.
W starych kamienicach dominują balkony zabudowane typu loggia. Z czasem balkony zaczęły się “otwierać”. Teraz dominują balkony otwarte, jednak w dalszym ciągu popularne są loggie. Kształty balkonów są różnorodne, najczęstsze są prostokąty i kwadraty, ale spotkać można również balkony trójkątne, półokrągłe, trapezowate, czy też w kształcie litery L.
Jeszcze kilkanaście lat temu wśród mieszkańców dominowało przekonanie, że balkony są idealnym składzikiem, miejscem do przechowywania rzadko używanych przedmiotów, wygodnym i bezpiecznym miejscem na wózki dziecięce i rowery oraz przede wszystkim świetna suszarnią.
Z czasem wraz ze zmianą tempa i stylu naszego życia oraz ze zmieniającym się podejściem do aranżacji otaczającej nas przestrzeni, zmieniło się spojrzenie na balkony.
Biegniemy, coraz szybciej i szybciej, czas ucieka, ilość obowiązków wzrasta, po powrocie z pracy lub szkoły czas spędzany w domu wykorzystujemy na wykonywanie wielu zadań, wymagających zakończenia przed końcem dnia. W tym codziennym biegu brakuje nam czasu na odpoczynek, relaks, złapanie oddechu.
Dlatego zaczęliśmy tak bardzo doceniać fakt posiadania balkonu. Po ciężkim dniu, wieczorem wystarczy wziąć książkę, czasopismo coś do picia i po prostu usiąść na balkonie. Można zrelaksować się w ciszy lub włączyć sobie ulubiona muzykę. Nie trzeba wychodzić do parku by złapać oddech.
Żeby jednak balkon mógł pełnić role naszego azylu musi być odpowiednio zaaranżowany. Nie chodzi to wcale o kosztowne zmiany, tylko o dobrze przemyślane zagospodarowanie przestrzeni, którą mamy do dyspozycji.
Kiedy kilkanaście lat temu zaczęliśmy inaczej patrzeć na funkcje balkonu nie mięliśmy do wyboru zbyt wielu możliwości jego umeblowania. Najczęściej na balkonach umieszczano sprawne, ale już nie używane w mieszkaniach meble tradycyjne. Kupując nowy stół do mieszkania, starą sprawna ławę przenoszono na balkon. Siadano przy niej na taboretach lub leżakach kempingowych. Z czasem w sklepach zaczęły się pojawiać dedykowane meble na balkon. Nie dawały one jednak możliwości ciekawych aranżacji. Początkowo były to głównie plastikowe meble na balkon, dostępne w kilku podstawowych kolorach.
Na szczęście czasy się zmieniły. Mieszkańcy bloków zaczęli traktować urządzanie balkonów na równi z urządzaniem wnętrza mieszkań. W sklepach mamy bardzo szeroki wybór mebli balkonowych, dostępnych w wielu stylach, kolorach, materiałach.
Zanim jednak kupimy meble na balkon musimy się dobrze zastanowić nad tym, jakich mebli będziemy potrzebować i przede wszystkim czy te wszystkie meble zmieszczą się na balkonie. Trzeba przecież pamiętać o tym, ze balkony maja ograniczoną powierzchnię, a ponadto często przepisy bloku określają czego na balkonie mieć nie można. Inaczej będzie wyglądać aranżacja balkonu, jeśli lokatorzy chcą mieć namiastkę ogrodu. Oprócz skrzyń z roślinami muszą zorganizować miejsce do przechowywania narzędzi i środków ochrony roślin. Jeśli na balkonie chcemy spędzać przyjemne chwile czytając książkę, czy tez pijąc kawę, meble na balkon, których będziemy potrzebować to wygodne fotele, siedziska, może jakaś leżanka, stolik i oświetlenie. Inaczej zaaranżujemy balkon jeśli oprócz nas w domu mieszkają zwierzęta (kot, pies) oraz małe dzieci. W przypadku dzieci meble na balkon powiększą się o stolik i krzesełko lub krzesełka, przy których dzieci będą wygodnie mogły rysować czy tez budować z klocków, a jeżeli wielkość balkonu na to pozwoli to hamak lub huśtawkę. Jeżeli mamy kota, warto zadbać o to by nie spadł z balkonu, można w tym celu założyć specjalną siatkę ochronną.