Jakie meble do kuchni wybrać?

Wszystkie dzieci uwielbiają naklejki. Ta mania dopada maluchy w różnym wieku, czasem już dwulatek zaczyna ozdabiać swoje i rodziców mebelki tymi klejącymi papierkami. Innym razem nalepki pojawiają się dopiero w czasie buntu nastoletniego i mają niejako podkreślać indywidualizm naszej pociechy, bądź informować o przynależności do jakiejś grupy, na przykład fanów jakiegoś zespołu. Jednak kiedykolwiek by ta naklejkomania nie nastąpiła, wcześniej czy później zawsze mija, a wtedy pojawia się problem jak usunąć naklejki z mebli. Sprawa jest bardzo trudna, bo nawet jeśli zerwiemy obrazek to bardzo często zostaje klej, albo jeszcze gorzej, zarysowane meble. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że te najstarsze naklejki ściąga się najgorzej, więc uzbrójmy się w cierpliwość. Oto kilka sprawdzonych pomysłów, jak wyczyścić szafy i komody z nalepek.
1. Ciepła woda i gąbka. Dobrze nawilżone papierki lepiej odchodzą od powierzchni. Powoli i delikatnie ściągamy naklejka po naklejce, najpierw przykładamy mokrą gąbkę, potem pocieramy. Do wody można dodać płynu do mycia naczyń, pomoże to przy zmywaniu kleju. Sposób tani, ale można trochę nachlapać.
2. Suszarka do włosów. Najpierw należy przez około 1 minuty dmuchać ciepłym powietrzem, a następnie delikatnie odciągać naklejkę. Nagrzanie sprawi, że klej znowu mocniej osiądzie na nalepce i nie zostanie na szafce.
3. Specjalny płyn do ściągania kleju. Można go kupić w sklepach budowlanych, bardzo dobrze działa, ale niestety dość nieprzyjemnie pachnie.
4. Spirytus salicylowy lub zmywacz do paznokci (najlepiej z acetonem). Najlepiej zerwać papierek, a następnie zmywać sam klej. Dobrze wykonać najpierw próbę na jakimś mniej widocznym fragmencie mebla czy płyn nie zostawi odbarwień lub innych zniszczeń.
5. Pronto lub inny środek do czyszczenia mebli. Należy bardzo obficie spryskać lub polać naklejki, odczekać kilka minut, a następnie powoli oderwać nalepkę. Reszki można zetrzeć ściereczką przy pomocy tego samego płynu.
6. Chusteczki nawilżane. Należy ścierać naklejkę chusteczką. Sposób dobry, ale przy większej powierzchni do wyczyszczenia jest bardzo nieekonomiczny.
7. Tłuszcz. Nalepkę należy dobrze natłuścić, można użyć majonezu, masła orzechowego, masła kokosowego, smalcu i tego typu produktów. Posmarowaną powierzchnię zostawiamy na około pół godziny, a następnie ściągamy mazidło razem z naklejkami przy pomocy linijki lub czegoś podobnego.
8. Metoda łączona. Dość dobrze sprawdza się wysuszenie kleju suszarką do włosów (około 4 minut mocnego nadmuchu), a następnie starcie go spirytusem salicylowym lub zmywaczem do paznokci (może być bezacetonowy).
Każdy z powyższych sposobów się sprawdza. Wszystko zależy od tego ile mamy czasu, ile naklejek chcemy usunąć oraz czym dysponujemy w danej chwili. Ważny jest również materiał, z którego wykonane są dane meble. Na przykład przy mocno lakierowanych i błyszczących szafkach (tak zwane meble na wysoki połysk) trzeba bardzo uważać, żeby nie zarysować lakieru, ale za to naklejki bardzo ładnie odchodzą tylko podważane paznokciem. Którąkolwiek z wymienionych metod byśmy zastosowali pamiętajmy, aby po wszystkim dokładnie umyć mebel, najlepiej środkiem do tego przeznaczonym oraz wyczyścić wszystkie narzędzia, których używaliśmy. Trzeba również pozbierać resztki nalepek, które spadły na podłogę, bo mogą się one gdzieś przykleić na nowo. Przy okazji warto uczulić dziecko zanim zacznie cokolwiek gdziekolwiek naklejać, że nalepek nie da się ściągnąć w całości. Raz naklejone pozostaną tam tak długo jak tylko będziemy chcieli, ale kiedy tylko zaczniemy je usuwać to nadają się one już tylko do kosza. Dobrze ustalić z maluchem zasady, że naklejać może tylko na jednej konkretnej powierzchni, ale tylko w tym miejscu i nigdzie indziej. Dobrze sprawdza się tutaj pudło lub kosz na zabawki. Dziecko może ozdobić je jak chce, a póki naklejki są świeże wygląda to naprawdę ładnie. Później zawsze można wymienić pojemnik na nowy. Dla rodziców, którzy kategorycznie nie zgadzają się na żadne nalepki też jest sposób. W sklepach dostępne są książeczki naklejanki, maluch może realizować swoją pasję, a meble pozostają czyste.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here