Czy kraty WEMA wymagają malowania?

0
1054

Malowanie elementów metalowych ma zwykle na celu nie tylko poprawę ich estetyki, ale także zabezpieczenie przed niszczącym działaniem czynników środowiskowych, zwłaszcza przed rdzewieniem. Czy zatem popularne karty WEMA, które dość często instaluje się w przestrzeni zewnętrznej, wymagają takiego dodatkowego zabezpieczenia, czy jednak można zrezygnować z jego stosowania? Z jakiego materiału produkuje się tego typu kraty i czy jest on odporny na korozję?

Co to są kraty WEMA i jakie jest ich zastosowanie?

Składające się z płaskowników i prętów poprzecznych, charakterystyczne kraty WEMA to popularny element konstrukcyjny wykorzystywany m.in. do budowy różnorodnych podestów i podłóg technicznych w obiektach przemysłowych, schodów zewnętrznych, wycieraczek, a nawet półek w regałach magazynowych. Ich cechą charakterystyczną jest ażurowa konstrukcja i duża wytrzymałość, a co się z tym wiąże, również duża nośność. Do produkcji krat Wema najczęściej wykorzystuje się stal i dla nadania im specyficznych właściwości, poddaje się ocynkowaniu ogniowemu. W zastosowaniach specjalnych wykorzystuje się również podesty wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej i tzw. kwasówki, czyli materiałów, które charakteryzują się zwiększoną odpornością nie tylko na wilgoć, ale i działanie różnego rodzaju chemikaliów.

Czy malowanie kratownic jest potrzebne?

Dzięki cynkowaniu ogniowemu kraty WEMA są elementami dobrze zabezpieczonymi przed rdzewieniem i nawet jeśli są narażone na bezpośrednie działanie wody, nie ma większego ryzyka, że ich powierzchnia zacznie korodować. Stosowanie ochronnych powłok malarskich w przypadku krat WEMA nie ma większego sensu, choć oczywiście jest dopuszczalne, gdy użytkownikowi zależy na zmianie estetyki ich wyglądu. Brak dodatkowej powłoki malarskiej jest uzasadniony również z praktycznego punktu widzenia. Po prostu farba wykorzystana do pomalowania kratownicy używanej w charakterze wycieraczki, podestu czy stopni schodów, zwyczajnie bardzo szybko by się wytarła. Malowanie kratownic nie ma zatem żadnego sensu, choć w praktyce jest możliwe i dopuszczalne.

Z kratownicami WEMA spotkamy się nie tylko w obiektach o charakterze przemysłowym, ale i w przestrzeni publicznej. Tego typu elementy wykorzystywane są do budowy stałych wycieraczek instalowanych przed wejściami do budynków, stopni w schodach zewnętrznych czy podestów w różnego rodzaju przejściach i kładkach o konstrukcji stalowej. Ze względu na ocynk ogniowy nie wymagają one dodatkowego malowania i praktycznie nigdy się go nie wykonuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here