materac

Materac położony bezpośrednio na podłodze to wnętrzarski hit ostatnich lat, widoczny szczególnie w loftowych i industrialnych wnętrzach. Taka aranżacja wygląda efektownie, ale czy to aby na pewno dobry pomysł? Warto zadać sobie pytanie: czy taki materac zużywa się tak samo szybko, jak ten na łóżku ze stelażem?

Materac – dlaczego w ogóle jest taki ważny?

Materace stanowią jeden z najważniejszych praktycznych elementów wyposażenia każdej sypialni. Właśnie dlatego tak ważne jest wygospodarowanie dla niech kąta – żadna sofa, kanapa czy wersalka nie jest w stanie ich zastąpić. Poprzez odpowiedni materiał, strefy twardości i amortyzację zapewniają zdrowy sen i odciążają kręgi. Jeśli są perfekcyjnie dobrane, budzimy się wypoczęci i nie mamy problemów z bólem szyi czy mięśni.

Żeby jednak materac dobrze się sprawował, musi mieć wsparcie w postaci łóżka i stelaża, który ochroni go przed odkształceniem. Najpopularniejsze są łóżka ramowe, choć coraz więcej osób inwestuje również w łóżka kontynentalne. Te robiące wrażenie konstrukcje zapewniają odpowiedni komfort – materac jest dobrze wyizolowany od podłoża i dzięki umieszczeniu dość wysoko ułatwia wstawanie. Poza tym idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i jest prawidłowo wentylowany, czego nie można niestety powiedzieć o materacu bezpośrednio na podłodze…

Materac bez stelaża – skąd ta popularność?

Moda na materac w wersji solo nie przemija, szczególnie wśród młodych osób ceniących niebanalne rozwiązania. Rzeczywiście wygląda w nowoczesnych wnętrzach bardzo dobrze, zwłaszcza w towarzystwie naturalnych tkanin, neutralnych kolorów, zieleni roślin, drewnianych dodatków i ceglastej ściany. Niestety, zgrabne zestawienie niekoniecznie idzie w parze z praktycznością i zdrowiem. Wielu ludzi świadomie rezygnuje też ze stelaża, żeby dodać wnętrzu awangardowego sznytu, ale również ze względów finansowych – w końcu on i rama, a czasem i osobno zagłówek, to dodatkowe koszty.

Warto także zauważyć, że taki materac bez konkretnego umocowania jest mobilny. Można go kłaść w różnych miejscach albo rozkładać tylko nocą, gdy mieszkanie jest wyjątkowo małe, a nam zależy na wolnej przestrzeni dziennej.

Materac bez stelaża kontra higiena

To żadna nowość, ale materac położony na podłodze – bez żadnej wysokościowej izolacji od niej – po prostu zbiera brud i kurz, a leżąc na nim, wdychamy go w o wiele większych ilościach (nie wspominając o kwestii włosów czy sierści).

Jeszcze gorzej, gdy mamy dywan, ponieważ to idealne miejsce dla rozwoju roztoczy, pleśni i grzybów, które notabene przedostają się prosto do naszego układu oddechowego. Inna kwestia – jeśli materac nie jest odpowiednio wentylowany, a pomieszczenie, w którym się znajduje, nie ma prawidłowego przepływu powietrza bądź panuje w nim wilgoć, pod spodem powstanie siedlisko bakterii.

Z oczywistych względów materac bezpośrednio na podłodze jest zatem niewskazany dla alergików. A gdy, mimo wszystko, taka aranżacja z jakiegoś powodu do Ciebie przemawia, wybierz materac z odpinanym pokrowcem nadającym się do częstego prania i wykonanym z komponentów przeciwuczuleniowych oraz rozwiązań minimalizujących osadzanie się kurzu. Materac taki będzie musiał spełniać także nieco inne standardy – poszukaj materaca z wytrzymałej pianki HD, która z racji podwyższonej gęstości jest mniej podatna na odkształcenia.

Spanie na podłodze a zdrowy kręgosłup

Gdy materac nie ma odpowiedniej amortyzacji, będzie się odkształcał, co będzie miało negatywny wpływ na nasze plecy. Okazuje się, że gdy materac nie sprężynuje, zmienia się jego twardość, zwłaszcza w strategicznych punktach, które dźwigają największy nacisk. W związku z tym pierwotnie wygodne miejsce do leżenia zużywa się o wiele za szybko i staje się niezdatne do spania. Brak profesjonalnego podparcia dla lędźwi i barków to ból i dyskomfort po przebudzeniu.

Mimo swej niepozorności materac pełni bardzo ważne funkcje, ale jeśli nie ma odpowiedniego wsparcia w postaci solidnej ramy i elastycznego stelaża, traci większość swoich właściwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here