ogrzewanie podłogowe

Montaż ogrzewania podłogowego wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie bez znaczenia jest też jakość zakupionego systemu. Mimo to samodzielny montaż ogrzewania podłogowego jest możliwy. Radzimy jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.

Samodzielny montaż ogrzewania podłogowego

Zanim przystąpisz do montażu ogrzewania podłogowego, musisz zebrać odpowiednie informacje. Przede wszystkim należy sprawdzić zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło, współczynnik przenikania ciepła oraz parametry wentylacji.

Ponadto niezbędne jest również zmierzenie pomieszczenia i znajomość kubatury budynku. Nie zapomnij także o określeniu stopnia przewodzenia ciepła z uwzględnieniem wykończenia podłogówki. Zalecane są kamień, gres lub terakota. W przypadku drewna i paneli należy pamiętać o tym, aby materiał nie był zbyt gruby.

Jak widzisz, przygotowanie do montażu ogrzewania podłogowego obejmuje wiele czynności. Niestety, nie wszystkie są proste. Z tego też powodu przygotowanie projektu warto zlecić profesjonaliście. Pozostałe kroki można wykonać samemu.

Jak łatwo zamontować ogrzewanie podłogowe?

Pierwsze punkty instrukcji montażu ogrzewania podłogowego przy wykorzystaniu kabli grzejnych mogą być mylące. W uproszczeniu wyglądają one jak poniżej.

 1. Montaż puszki instalacyjnej na ścianie.
 2. Wykonanie bruzdy w dół (od puszki) i ułożenie w niej peszli na przewód zasilający oraz przewód czujnika temperatury.
 3. Ułożenie kabla grzejnego blisko puszki.
 4. Rozprowadzenie kabla grzejnego.
 5. Mocowanie kabla grzejnego do podłoża mniej więcej w odstępie 50 cm od siebie i zgodnie z instrukcją.

Jak widzisz, instrukcja ta szybko staje się niejasna. Najwięcej problemów może sprawić odpowiednie rozłożenie kabla grzejnego. Trzeba zwrócić bowiem uwagę nie tylko mocowanie, ale również na rozstaw dostosowany do przeszkód. Aby sobie tego oszczędzić, wystarczy zainwestować w maty grzewcze. Na tego typu matach kable są już trwale zamontowane, więc nie trzeba zaprzątać sobie nimi głowy. Znajdziesz je również na trzymajsiecieplo.pl.

Montaż mat grzewczych

Samodzielny montaż ogrzewania podłogowego będzie znacznie prostszy, jeśli zainwestujesz w maty grzewcze. Wystarczy:

 1. ułożyć płyty izolacyjne na przygotowane podłoże
 2. rozłożyć matę grzewczą z pominięciem miejsc na meble i stałą zabudowę
 3. ustalić miejsce czujnika temperatury i wprowadzić przewód zasilający do puszki przełącznika
 4. zamocować matę do podłoża
 5. przykryć element grzewczy warstwą kleju lub masy
 6. zrobić pomiar rezystancji izolacji
 7. położyć płytki

Montaż ogrzewania podłogowego z wykorzystaniem mat grzewczych jest stosunkowo prosty i każdy może go przeprowadzić. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na jakość zakupionych elementów. Im lepszy zestaw ogrzewania podłogowego, tym łatwiejszy jego montaż.

Sprawdź szeroką ofertę mat grzewczych – https://trzymajsiecieplo.pl/ogrzewanie-elektryczne/maty-grzewcze.html w sklepie Trzymajsiecieplo.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here