Czy okablowanie ma znaczenie? – kable antenowe

0
1518

Niezależnie od rodzaju planowanej instalacji – czy to będzie telewizja naziemna dvb-t czy po prostu połączenia hi-endowych głośników w jeden system grający. Kluczowe jest to, by okablowanie zostało wykonane we właściwy sposób. Weźmy na tablicę na początek kwestię kabli głośnikowych. Omówimy, jaka powinna być ich grubość, jakość miedzi w środku czy istoty izolacji. Dobre kable głośnikowe to gwarancja najwyższej jakości muzyki w domu.

Kable głośnikowe – czy średnica ma znaczenie?

Zasada wybierania kabli jest prosta – wydajemy na nie na tyle dużo, żeby nie przepłacić, ale nadal na tyle dużo, by otrzymać świetną jakość dźwięku. Po pierwsze dobre okablowanie razem z najlepszym sprzętem grającym da niesamowite efekty. Nie jestem pewien, czy dobre kable głośnikowe coś zmienią, jeśli sprzęt grający nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Ważna jest kwestia grubości. W zależności od mocy kolumn, które mamy, należy dobrać odpowiednią średnicę. Do głośników o mocy do 70 W nada się przewód o przekroju 1,5 mm2. Jeśli moc głośników przekracza 100 W, to należy wyposażyć się w model o przekroju 2,5 mm2. Do 200 W natomiast trzeba już myśleć aż o 4 mm2 w przekroju.

Jakość miedzianego drutu – czy to istotne?

Im lepsza jakość użytego w produkcji kabli metalu, tym większa szansa na dobrą jakość. Im lepsza miedź (najlepiej pokryta srebrem) tym dużo lepsza jakość brzmienia. Kiedy kupujemy dobrej jakości kolumny i inne elementy prawdziwie audiofilskiego zestawu, tym częściej unikajmy kabli pokrytych cyną. Mitem jest to, że pozłacane przewody mają jakąkolwiek przewagę nad miedzianymi. Najlepszym przewodnikiem prądu jest przecież srebro – stąd popularność srebrzanki. Miedź ma swoje klasy czystości, podawane najczęściej w procentach. Tutaj ważne jest, by wybierać czystość na poziomie 100 procent – o ile to możliwe w danym momencie.

Izolacja?

Cienka izolacja w wypadku okablowania to zawsze zła wiadomość i sygnał, który jasno mówi nam – to nie jest dobry produkt. Świetne kable to czysta miedź, srebro i całość opakowana w grubą izolację. Im grubsza izolacja, tym kino domowe, kolumny czy głośniki, będa działać dłużej. Izolacja chroni tutaj przede wszystkim przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Kable głośnikowe – czy długość ma znaczenie?

Długość kabli ma o tyle duże znaczenie, że przede wszystkim im dłuższy kabel wybierzemy, tym więcej będziemy musieli za niego zapłacić. Stąd przyjęło się, by montować możliwie jak najkrótsze. Koszt jednego metra kabla waha się od kilku złotych aż do 40 zł. Pamiętajmy o jakości metalu i izolacji, a na pewno zakupy się udadzą i będzie można cieszyć się dobrą jakość muzyki przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here