Jaki żyrandol do salonu? 4 podpowiedzi dekoratora wnętrz!

Piękny żyrandol w salonie ściąga wzrok i nadaje charakteru całemu pomieszczeniu. Aby jednak osiągnąć naprawdę dobry efekt, konieczne jest jego odpowiednie dobranie do reszty aranżacji. Błędy w tym zakresie spowodują, że całość wystroju nie będzie do siebie pasować. Dlatego też w tym tekście podpowiadamy, na co zwracać uwagę, podczas wyboru żyrandola do pokoju gościnnego.

Mały czy duży żyrandol do salonu – jak go dobrać?

Pierwszą i najważniejszą kwestią związaną z poszukiwaniem wymarzonego żyrandola jest określenie jego wielkości. W tym przypadku podstawowa zasada brzmi – zawsze lepszy będzie nieco większy model niż zbyt mały. Pamiętając o tym, nie można jednak zapominać, że duże żyrandole w małych pomieszczeniach także będą kiepsko wyglądać. Dlatego też wielu specjalistów zaleca obliczenie optymalnej średnicy takiej lampy na podstawie wymiarów pokoju. Aby tego dokonać, należy zmierzyć jego długość i szerokość, następnie obie wartości podzielić przez trzydzieści, dodać do siebie i pomnożyć razy 2,5. Przykładowo, jeśli nasz salon liczy sobie 700 na 500 cm, to:

700/30=23 cm

500/30=17 cm

23+17=40; 40×2,5=110 cm

Ważnym problemem jest też wysokość żyrandola i sposób jego podwieszenia. Zbyt nisko wisząca lampa tego typu będzie wyglądać nie tylko śmiesznie, ale też może przeszkadzać domownikom. Przyjmuje się, że niezbędnym minimum w tym przypadku jest pozostawienie dwóch metrów przestrzeni między końcem żyrandola a podłogą (najlepiej nawet nieco więcej). Oznacza to, że w przypadku stropu umieszczonego na wysokości trzech metrów, maksymalna wysokość żyrandola z podwieszeniem to 100 centymetrów.

innowacyjnie wykonany zyrandol

Żyrandol kryształowy czy nowoczesny – jak go dobrać?

Skoro już wiemy, jak dobrać rozmiar wymarzonej lampy sufitowej, to warto zająć się tematem szukania konkretnego wzoru do aranżacji. Obecnie na rynku dostępne jest wiele pięknych żyrandoli, które można podzielić na następujące grupy:

Co jasne, poszczególne dostępne produkty często należą do więcej niż jednego rodzaju. Istnieje też wiele modeli, które są na tyle specyficzne, że ich „kwalifikacja” jest wątpliwa. Z pewnością jednak trzeba pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach:

  1. Po pierwsze, najlepszym rozwiązaniem jest zaaranżowanie całości salonu za jednym podejściem. Pozwoli to uniknąć kłopotliwego poszukiwania modeli pasujących do kupionych już mebli itp.
  2. Po drugie, warto zaufać producentom i dobrym sklepom. Korzystanie z przygotowanych przez nie kategorii pozwoli na wstępne odsianie żyrandoli absolutnie nieprzystających do naszych potrzeb.

Kierowanie się tymi dwoma zasadami z reguły pozwala uniknąć poważnych błędów. A to, który konkretnie minimalistycznych żyrandol wybierzemy do naszego nowoczesnego salonu, to już kwestia osobistych upodobań.

Designerskie żyrandole – czy warto w nie inwestować?

Kolejnym ważnym tematem związanym z poszukiwaniem najmodniejszego żyrandola do salonu jest kwestia modeli „designerskich”. W końcu każdy, kto bliżej interesował się trendami ostatnich lat, z pewnością nie raz słyszał, że są one zdecydowanie najlepszym i jedynym modnym rozwiązaniem. W tym miejscu trzeba oczywiście podkreślić, że faktycznie wiele takich modeli, stworzonych przez nieprzeciętnych projektantów zdecydowanie wyróżnia się w tłumie. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy na siłę szukać tylko produktów tego typu. W końcu przecież nie zawsze znajdzie się designerski wzór, który będzie pasował do reszty naszego wystroju, wiele z nich jest też bardzo drogich. Z kolei wśród „zwykłych” lamp sufitowych także można znaleźć wiele ciekawych i atrakcyjnych modeli.

krysztalowy zyrandol

Cena żyrandola do salonu – jak duże ma znaczenie?

Decydując się na żyrandol w salonie, jednego możemy być pewni – nawet najtańsze z nich z pewnością będą droższe niż zwykłe lampy jedno czy dwupunktowe. Przeglądając dostępne na rynku oferty, nietrudno też znaleźć produkty kosztujące po kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie powinno to jednak nikogo przerażać. Praktycznie wszystkie najdroższe modele i tak nie są przystosowane do zwykłych pokojów, nawet w dużych rezydencjach. Z reguły wiesza się je np. w holach ekskluzywnych hoteli. Typowe żyrandole do salonu kupić można w przedziale od kilkuset do około dziesięciu tysięcy złotych. Co jasne, z reguły im dany wzór jest droższy, tym też będzie bardziej okazały i wykonany z lepszych materiałów. Jednak i w tym przypadku istnieją odstępstwa od reguły, czyli piękne żyrandole za niewielkie pieniądze, lub też niekoniecznie udane wzory z bardzo wysoką ceną.

wiejsko rustykalny zyrandol

Większość doświadczonych dekoratorów wnętrz jest zgodna co najmniej w jednej kwestii – wybierając żyrandol do salonu, zawsze przede wszystkim trzeba przemyśleć zakup i zastanowić się, czy aby na pewno będzie on pasował do wystroju i naszego gustu. Nie da się w końcu ukryć, że najwięcej designerskich koszmarków rodzi się z pośpiechu i zakupów dokonanych pod wpływem emocji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here