Czy warto kupić zasłony gotowe?

0
1620

Gdy już wreszcie udaje nam się osiągnąć pełną niezależność i wchodzimy w posiadanie własnego mieszkania, nie ma nic lepszego od radości płynącej z jego urządzania. Chcemy, aby było to przytulne gniazdko, do którego zawsze będziemy mieli ochotę wracać. Pewne elementy sprawiają, że pomieszczenia nabierają ciepła i charakteru. Jednym z nich są firany w oknach. Mogą zawisnąć w sypialni, gabinecie, salonie, kuchni, a nawet łazience. Większość z nas nie wyobraża sobie jednak salonu bez odpowiedniej ozdoby w oknach.

Jak wybrać zasłony do salonu?

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, jaką funkcję będą spełniać. Czy zasłony gotowe ze sklepu https://alena-firany.pl/zaslony-gotowe.html mają być tylko i wyłącznie dekoracją podkreślającą aranżację wnętrza, czy powinny być również funkcjonalne?

Jeśli chodzi nam tylko o uzupełnienie wybranego przez nas stylu pomieszczenia – np. rustykalnego, industrialnego, czy powrotu do lat 50. – niewątpliwie muszą z nim współgrać, pasować do koloru ścian lub tapety. Warto nadmienić, że małe pokoje “nie lubią” ciężkich tkanin i długich zasłon, gdyż optycznie je to zmniejsza. W ciemnych pomieszczeniach egzamin zdają jasne kotary.

Jeśli spodziewamy się, że zasłony będą praktyczne, wybierzmy takie, które spełnią kilka funkcji naraz. Gdy salon jest nasłoneczniony, powinny chronić nas przed promieniami. Siedzenie w salonie skąpanym w pełnym słońcu potrafi być naprawdę męczące.

Jak wybrać firany do salonu?

Z firankami jest bardzo podobnie. Powinny iść w parze ze stylem wnętrza. Przykładowo przy rustykalnym sprawdzają się delikatne, muślinowe lub koronkowe tkaniny, długością sięgające często do połowy okna. Typ loft rządzi się swoimi prawami, m.in. minimalizmem. W tym wypadku lepiej postawić na proste firany do salonu, bez zdobień, wykonane z prześwitującego materiału. Minione lata 50. to szaleństwo żywych kolorów. Dekoracyjne tkaniny w oknach również powinny takie być!

Ozdoby okienne często chronią nas przed ciekawskimi sąsiadami i przechodniami. Jest to powszechny problem, szczególnie jeżeli mieszkamy na parterze lub z naszego salonu rozpościera się widok na inny budynek mieszkalny. Część osób nie lubi rolet, czy żaluzji. Czy firanka może skutecznie zasłonić to, co znajduje się w środku naszego mieszkania? Oczywiście! Uszyta np. z poliestru zapewni nam ochronę przed spojrzeniami przypadkowych osób. Dodatkowo materiał ten podatny jest na gniecenie i można prać go w automatycznej pralce.

Jeśli podobają nam się przezroczyste, lekkie firanki do salonu, zawsze możemy połączyć je z nieco cięższymi zasłonami. Nikt nie powiedział, że do wyboru mamy albo jedno, albo drugie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here