drzwi z przeszkleniem

Drzwi wewnętrzne powinny nie tylko pasować do aranżacji poszczególnych pomieszczeń, ale też zapewniać domownikom prywatność i funkcjonalnie oddzielać od siebie poszczególne strefy mieszkania. Ich wybór nie jest więc wcale taki łatwy! Jednym z pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, wybierając drzwi, jest: jakie drzwi wewnętrzne będą lepsze – z przeszkleniami czy pełne? Zobacz, jakie są zalety i wady drzwi z szybą, w których pomieszczeniach się sprawdzą i jak dopasować je do charakteru aranżacji!

Przeszklenia mogą się pojawić we wszystkich rodzajach drzwi wewnętrznych: uchylnych (spotykanych najczęściej) i przesuwnych, a nawet łamanych. Mają różne kształty i rozmiary – od małych szklanych wstawek po elementy zajmujące ponad połowę powierzchni skrzydła. Inne mogą być również rodzaje zastosowanego szkła – całkowicie przejrzyste, matowe, a nawet witrażowe. To, jakie drzwi do mieszkania wybierzesz, zależy więc w pełni od Twojej fantazji i Twoich potrzeb!

Drzwi z przeszkleniami – zalety i wady

Przeszklenie w drzwiach to przede wszystkim sposób na lepsze doświetlenie wnętrz, w których brakuje dostępu do światła. Szyby nie blokują bowiem promieni słonecznych, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach pozbawionych okien. Dzięki temu wnętrze wydaje się jaśniejsze, a co za tym idzie – bardziej przestronne. Jeśli zdecydujesz się na matowe przeszklenia, nie musisz się także martwić o prywatność: nieprzejrzyste elementy zagwarantują właściwą dozę intymności.

Drzwi wewnętrzne z szybkami do różnych pomieszczeń

Jakie drzwi do łazienki będą lepsze: z przeszkleniami czy bez? Czy szyba sprawdzi się w drzwiach do kuchni? Czy przeszklenie nie będzie przeszkadzało dziecku? Wbrew tym wszystkim wątpliwościom drzwi z przeszkleniem okażą się odpowiednie do niemal każdego pomieszczenia w domu:

  • Drzwi przeszklone do łazienki – pełne drzwi zapewniają wprawdzie największe poczucie prywatności, jednak drzwi wewnętrzne łazienkowe z przeszkleniami wyglądają lżej i przepuszczają światło, co jest istotne zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach pozbawionych okien.
  • Przeszklone drzwi do salonu – drzwi z szybą łączą potrzebę podzielenia domu lub mieszkania na strefy z modą na otwartą przestrzeń i potrzebą zachowania dobrej komunikacji pomiędzy domownikami przebywającymi w różnych pomieszczeniach.
  • Drzwi z przeszkleniem do kuchni – nie zamykają w pełni przestrzeni, a jednocześnie stanowią barierę dla kuchennych zapachów. Modele z dużymi szybami (czy też całkowicie przeszklone) są rodzajem kompromisu pomiędzy kuchnią zamkniętą a otwartą na resztę domu lub mieszkania.
  • Drzwi z szybą do pokoju dziecięcego – w tym przypadku dobrze sprawdzą się drzwi wewnętrzne z niewielkimi przeszkleniami. Małe, wąskie szybki zapewnią prywatność nastolatkowi, a jednocześnie zwiększą poczucie bezpieczeństwa u malucha, który zasypiając, będzie widział sączące się przez drzwi światło.
  • Drzwi przeszklone do wiatrołapu – przeszklenie w drzwiach wpuści do wnętrza więcej światła.

Przeszklone drzwi wewnętrzne – jakie wybrać?

Kupując drzwi wewnętrzne z przeszkleniami, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość zastosowanego w nich szkła. Przeszklenia – zarówno duże, jak i te bardzo małe – powinny być wykonane z solidnego szła hartowanego. Szyba o niskiej jakości może bowiem pęknąć pod wpływem uderzenia, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku drzwi montowanych w domach, w których są małe dzieci. Szkło hartowane, jeśli pęknie, rozsypie się na drobne kawałki o niekaleczących krawędziach.

Warto się również zastanowić nad stopniem przezroczystości szkła. O ile w salonie czy kuchni przeszklenia mogą być całkowicie przejrzyste, o tyle w łazience czy sypialni lepiej sprawdzi się materiał matowy, np. szkło mleczne lub ornamentowe. 

Zobacz też: jak dbać o drzwi z przeszkleniami?

Wiesz już, na jakie drzwi wewnętrzne się zdecydować? Zainspiruj się naszymi propozycjami i wybierz drzwi, o których marzysz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here