Dlaczego meble są tak drogie?

Umeblowanie domu lub mieszkania nie jest małym wydatkiem. Pół biedy, jeśli dysponujemy już jakimiś meblami, które z czasem będziemy zastępować nowymi egzemplarzami. W ten sposób inwestycja rozciąga się w czasie i jest nieco mniej bolesna. Nie każdy jednak może lub chce zdecydować się na takie rozwiązanie, a czasami zakup nawet jednej szafy lub fotela potrafi solidnie uszczuplić domowy budżet. Co tak naprawdę sprawia, że meble są drogie i czy istnieje sposób na udane, a jednocześnie oszczędne zakupy?

Cenny surowiec

Wszystko zaczyna się w lesie. To tu następuje selekcja drzew, które później zamienia się w surowiec niezbędny do produkcji. Najbardziej wartościowe są oczywiście gatunki szlachetne, ale liczy się też wiek drzewa i oczywiście jego kondycja. Zanim drewno w postaci desek trafi do fabryki mebli, musi przejść długą drogę od wycinki, przez suszarnię i tartak, aż do stolarni. Na każdym z etapów obowiązują odrębne i ściśle przestrzegane procedury. Obróbka wymaga zachowania odpowiedniego poziomu wilgotności oraz temperatury, przede wszystkim jednak konieczna jest duża wiedza i umiejętności. Tutaj nawet pozornie niewielki błąd może oznaczać stratę cennego materiału.

Zakres prac stolarni jest różny i zależny od oczekiwań odbiorcy. Rozwiązaniem często spotykanym podczas produkcji mebli jest tak zwana klejonka, czyli duży format powstały przez połączenie mniejszych kawałków drewna. Ten sposób pozwala na późniejsze stworzenie na przykład wytrzymałych półek. Procesy klejenia, szlifowania, frezowania i toczenia są wymagane przy obróbce niemal każdego elementu. Również każdy element musi zostać odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią, pokryty lakierem lub farbą. Po wyschnięciu przychodzi czas na wiercenie otworów i montaż wszelkich zamocowań. Na koniec pozostaje pakowanie i wysyłka na sklepowe półki. 

Jak połączyć dobrą jakość z dobrą ceną?

Już powyższy, bardzo uproszczony scenariusz daje obraz tego, jak skomplikowanym procesem jest produkcja mebli. A przecież nie wspomnieliśmy o pracy projektantów, którzy muszą wykazać się nie tylko wiedzą konstrukcyjną i materiałoznawstwem, ale też znajomością trendów stylistycznych i specyfiki rynku. Fabryka mebli to również zaplecze administracyjne, działy marketingu i logistyki, jednym słowem potężny sztab ludzi dysponujących wiedzą i kwalifikacjami. Znajomość wszystkich tych faktów pozwala nieco inaczej spojrzeć na wysokie ceny nowych mebli, jednak nie stanowi odpowiedzi na najważniejsze dla wielu osób pytanie – jak zatem kupić tanio?

meble

Odpowiedzią jest dobry i sprawdzony outlet meblowy. Wszyscy, którzy kojarzą outlet z miejscem sprzedaży produktów niepełnowartościowych, powinni szybko zrewidować poglądy. Doskonałym przykładem pokazującym wzorcowy model funkcjonowania tego rodzaju sprzedaży jest Centrum Meblowe DOMAR – Szczawnicka. Oferowane produkty pochodzą z końcówek serii, niekiedy są to też egzemplarze powystawowe. Kanapy i sofy, stoły i krzesła, szafy i bieliźniarki – wybór jest ogromny i znaleźć tu można każdy rodzaj mebla. Co najważniejsze, są to produkty najwyższej jakości pochodzące od renomowanych producentów. Outlet meblowy to udane połączenie pewności zakupu z optymalizacją wydatków. Mebli nie da się wyprodukować tanio, można je jednak kupić, nie tracąc majątku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here