Doradzamy jak dobrać lustro do łazienki

Remont lub urządzanie łazienki bardzo często łączą się z wyborem nowego lustra. Lustro do łazienki to jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia tego wnętrza. Jego wielkość oraz styl mogą stanowić prawdziwą kropkę nad i wystroju.

Warto zatem na chwilę pochylić się nad tym, jakie lustro łazienkowe spełni wyśrubowane wymagania i perfekcyjnie zgra się z łazienką urządzoną w stylu skandynawskim czy loftowym. Poniżej doradzimy ci, jak z prawdziwego gąszcza propozycji designerów wybrać lustro, które będzie funkcjonalne i praktyczne, ale też po prostu piękne.

Kształt lustra do łazienki oraz jego wielkość czyli podstawowe parametry uwzględniane podczas wyboru

Na początku warto odpowiedzieć sobie na ważną kwestię, która dotyczy samej funkcji lustra. Czy ma być ono jedynie praktyczne i funkcjonalne, czy też jego rolą powinno być ozdobienie łazienki? Druga ważna kwestia to sam budżet przeznaczony na zakup lustra. Najtańszą opcją będzie proste i minimalistyczne lustro robione na miarę, lub też po prostu kupione w markecie. Często nie posiada ram i jest bezpośrednio montowane do płytek lub ściany.

Jak wybrać lustro do łazienki

Główny parametr, który bierze się pod uwagę w tym przypadku to wielkość lustra do łazienki. W marketach można kupić raczej nieduże lustra tego typu, w których widoczne będzie jedynie górna część sylwetki oraz głową. Takie lustro montuje się bezpośrednio nad umywalką, a jego szerokość jest zwykle nie wystaje poza obręb szafki. To rozwiązanie praktyczne, dosyć wygodne, jednak nie wnoszące nic więcej do przestrzeni. Duże lustro tego typu, robione na miarę u szklarza, fazowane z brzegu, to już odrobinę więcej fantazji podczas urządzania łazienki. W takim przypadku wybiera się cienkie kilkumilimetrowe lustra, które doskonale przylegają do ściany.

Kształt lustra do łazienki to można jednak wybrać z większym płotem, decydując się na którąś z modnych propozycji. Obecnie szalenie modne są między innymi:

  • lustra w rattanowych ramach nawiązujące do stylu Boho
  • okrągłe lustra w metalowych ramach do zawieszenia na skórzanym pasku lub łańcuchu
  • lustra w ozdobnych odrobinę barokowych ramach, w kolorze ciemnego starego złota lub miedzi
  • lustra nawiązujące do stylu glamour, w złocistych ramach, które przypominają słońce 
  • prostokątne lustra w drewnianych ramach, które wykonane są z drewna w kolorze naturalnym
  • lustra z bardzo cienkim rantem z metalu, w kolorze czerni lub miedzi
  • lustra owalne lub półokrągłe

Wybór jest zatem naprawdę bogaty. Oczywiście im bardziej nietuzinkowe lustro, tym też wyższa jego cena. Czasem warto jednak wydać więcej, szczególnie jeżeli łazienka jest prosta i minimalistyczna. Wtedy ozdobne lustro może być głównym punktem programu, ozdobą przyciągającą wzrok i będącą czymś zaskakującym, nieoczywistym.

Praktyczny wybór czyli szafka z lustrem do łazienki

Często podczas urządzania łazienki trzeba po prostu zejść na ziemię i wybrać lustro, które będzie funkcjonalne i tanie. Jeżeli budżet nie pozwala na zakup designerskiego lustra, można postawić na praktyczne podświetlane lustro z szafką.

szafka z lustrem

Szafka z lustrem to dobra opcja do małych łazienek, w których brakuje miejsca na dodatkowy regał do przechowywania kosmetyków czy leków. Można kupić ją na wymiar u stolarza, lub wybrać coś z gotowych propozycji sklepowych. Warto zwracać uwagę na głębokość szafki, która nie powinna być mniejsza niż 15 cm. Wielkość lustra powinna pozwalać na wygodne przyjrzenie się w nim, tak by widoczna była górna część sylwetki. Wtedy lustro będzie rzeczywiście użyteczne i wygodne, na przykład podczas wykonywania makijażu lub golenia się.

W jaki sposób wygodnie zamontować lustro? Lustro łazienkowe w ramie można po prostu zawiesić, wywiercając wcześniej otwór w ścianie. Można też zdecydować się na zamontowanie niewielkiej wąskiej półki, na której lustro będzie stało oparte. To dekoracyjne rozwiązanie, należy jednak uważać podczas użytkowania, aby lustro nie upadło. Gdyby wybierze się lustro łazienkowe bez ramy, można zamontować je bezpośrednio na glazurze za pomocą specjalnego kleju lub taśmy. To prosta operacja nie wymagająca jakiś szczególnych umiejętności. Ściana musi być jednak wcześniej odpowiednio przygotowana, między innymi odtłuszczona, aby klej dobrze przywarł do jej powierzchni.

Kształt wielkość lustra do łazienki

Jak prawidłowo zamontować lustro w łazience

Poza wyborem stylistyki lustra, kluczowe znaczenie ma również odpowiedni sposób montażu. Należy wziąć pod uwagę zarówno samą wysokość zamontowania lustra, jak też jego umiejscowienie na ścianie. Lustra najczęściej wiesza się nad umywalką, na wysokości około 20 cm powyżej linii baterii. Te klasyczne wytyczne mają bardzo funkcjonalne znaczenie. Dzięki temu można z łatwością przejrzeć się, wygodnie wykonać makijaż, zrobić fryzurę. Warto lustro powiesić tak, aby odbijające się w nim światła dawały iluzję, że w pomieszczeniu jest bardziej jasno i przestronnie. W końcu lustra wykorzystuje się również do optycznego powiększenia łazienki. Kryształowe duże lustro to najszybszy sposób na to, by nawet mała łazienka w bloku zyskała wizualnie więcej przestrzeni.

montaż lustra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here