Parkiet czy panele podłogowe

Urządzanie mieszkania spędza sen z powiek? Nieplanowane sytuacje spadają nam na głowę? Tylko spokojnie – wiadomo, że generalny remont, czy nawet mniej zajmująca zmiana aranżacji wnętrz wymagają wiele wysiłku, cierpliwości i pomysłowości. Przede wszystkim, nie możemy robić wszystkiego naraz, a zamiast tego, lepiej skupić się na konkretnych działaniach. Jednym z nich jest wykończenie podłogi. Jakie rozwiązanie wybrać: panele czy parkiet?

Wiadomo, jak to przeważnie bywa – każde z podanych rozwiązań ma mocne i słabe strony, więc nim się na coś zdecydujemy, powinniśmy je poznać. Łatwiej nam wtedy zaakceptować potencjalne minusy, które nie będą już tak zaskakujące.

Panele podłogowe – uniwersalne, niedrogie i dla każdego

Panele podłogowe niezmiennie są najbardziej popularne, ponieważ są niedrogie i łatwe w montażu, a bogaty wybór wzorów sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo cechują się dużą odpornością na zniszczenia. Nie musimy się też obawiać, jeśli planujemy zamontować ogrzewanie podłogowe, lecz wówczas lepiej zainwestować w wysokiej jakości panele o klasie użyteczności 31-32 oraz klasie ścieralności AC3 lub AC4.

Panele, jak każdy inny produkt, posiadają także swoje wady, które w tym przypadku najczęściej są widoczne po pewnym czasie użytkowania, zwłaszcza w przypadku modeli laminowanych. Dla niektórych irytujący może okazać się również dźwięk, który pojawia się podczas chodzenia po nich. Aby tego uniknąć najlepiej zakupić panele podłogowe polimerowe. Innym mankamentem może okazać się tworzywo sztuczne, z którego są wykonane. Wówczas najlepiej zdecydować się na inne wykończenie, czyli parkiet.

Parkiet – naturalne rozwiązanie

Parkiet to dla osób ceniących sobie naturalność idealne rozwiązanie. To nie tylko piękne naturalne deski, ale również niezwykła długowieczność, bo zniszczone upływem lat mogą być nawet kilkukrotnie cyklinowane, przez co odzyskają swój dawny blask. Nie jest jednak perfekcyjny, bowiem stale pracuje, ulegając kaprysom zmiennej temperatury i wilgotności, przez co deski mogą się kurczyć, bądź luzować. W konsekwencji widoczne dla oka mogą okazać się szczeliny oraz obluzowane deski. Poza tym jest to o wiele wyższy koszt, niż w przypadku montażu paneli.

Jak widać, nie ma materiału perfekcyjnego, który charakteryzuje się samymi zaletami. Mimo tego, urządzając mieszkanie, już na etapie planowania powinniśmy podjąć decyzję o tym, czy na podłodze podłodze położymy panele podłogowe czy parkiet.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bricomarche.pl/stolarka/panele-podlogowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here