Drugie życie mebli

Mamy czasy dobrobytu, czasy w których sklepy pełne są towarów, wystarczy tylko mieć pełny portfel, by je kupić.
Otaczający nas konsumpcjonizm powoduje, że ludzie często kupują więcej niż tak naprawdę potrzebują. Kupujemy na zapas, bo a “nóż się przyda”, zastępujemy jedne całkiem sprawne przedmioty innymi, bardziej designerskimi. A co się dzieje z tymi sprawnymi przedmiotami, które nam się znudziły? Jeszcze jakiś czas temu w przeważającej większości lądowały na śmietniku.
Na szczęście rośnie świadomość społeczeństwa.
Z jednej strony coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, z tego jak dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego jest ciągłe kupowanie nowych przedmiotów, zastępowanie mini poprzednich w pełni sprawnych, które z kolei trafiają na śmieci.
Z drugiej strony rośnie świadomość społeczna, przestajemy być społecznymi egoistami i zaczynamy dostrzegać drugiego człowieka i jego potrzeby. Przecież to, że czerwona lampa nie pasuje do aktualnej aranżacji mojego salonu, nie znaczy, ze muszę ją wyrzucić. Może być ktoś kto marzy o nowej lampie, a nie ma pieniędzy żeby ja kupić, lub ktoś, kto właśnie mebluje domek na działce i nasza lama bardzo by mu się przydała.
Dzięki temu, że jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem wiele przedmiotów dostało druga szanse, drugie życie.
Tak jest również z meblami. Meble za darmo to niezła gratka nie tylko dla osób uboższych, takich które swoje dochody przeznaczają na przeżycie od wypłaty do wypłaty i których zwyczajnie nie stać na zakup nawet używanych mebli.
Meble za darmo to świetny sposób na urządzenie domku na działce rekreacyjnej, domku letniskowego czy nawet naszego mieszkania jeśli cenimy sobie oryginalność i nie chcemy tak jak wszyscy mieć w domu komód z Ikei.
Gdzie można znaleźć meble za darmo?
Można oczywiście szukać przy śmietnikach. Nie mamy wtedy jednak pewności co do stanu takich mebli i jeżeli zdecydujemy się je wziąć, to w przypadku np. mebli tapicerowanych musimy liczyć się z koniecznością wymiany elementów tapicerowanych.
Osoby, które chcą oddać meble za darmo, meble które są w dobrym stanie raczej nie wystawiają ich przed śmietnik. Takie osoby ogłaszają się na specjalnie przeznaczonych do tego forach internetowych, lokalnych portalach ogłoszeniowych lub grupach w mediach społecznościowych.
Zazwyczaj kupując nowe meble nie pozbywamy się starych, póki nie dostarczą nam nowych (w myśl starego powiedzenia “nie wyrzucaj starego póki nie masz nowego”). Z jednej strony zabezpieczamy się przez spaniem na podłodze przez jakiś czas, z drugiej stajemy w pewnym momencie przed dylematem co szybko zrobić ze starymi meblami. Ogłaszając że oddamy meble za darmo, możemy liczyć na to, ze szybko zgłosi się osoba chętna, która pozbawi nas tego kłopotu. Ktoś skorzysta i my skorzystamy.
Inną formą są komisy społeczne. Co to takiego jest? Są to specjalne miejsca do których możemy oddać meble za darmo, komis następnie te meble sprzedaje, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznacza na osoby zaspokojenie potrzeb osób potrzebujących w danej lokalnej grupie. Ze środków tych kupowane są produkty do przygotowania ciepłych posiłków dla potrzebujących lub kupowane są niezbędne ubrania czy lekarstwa. Przekazane do komisu przedmioty nie są sprzedawane za wysokie sumy, lecz symboliczne kwoty, tak, żeby łatwo znalazły nabywcę. dodatkowym plusem jest to, ze wspomagamy osoby potrzebujące w naszej lokalnej grupie społecznej.
Ważną różnicą jest to, że jeżeli damy ogłoszenie, ze oddamy meble za darmo to osoba odbierająca organizuje sama transport. Jeśli natomiast zdecydujemy się oddać meble do komisu społecznego, to niestety transport będziemy musieli wziąć na siebie.
Ważne jest to, ze zmienia się sposób myślenia społeczeństwa polskiego. Z jednej strony przyjmowanie za darmo sprawnych przedmiotów, które są nam potrzebne przestało mieć znaczenie pejoratywne, z drugiej strony widzimy chęć nadawania przedmiotom drugiego życia. Osoby przyjmujące nie są kojarzone już tylko z biedą, nie wstydzimy przyznać się publicznie, że przyjęliśmy np. meble za darmo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here