Ekologiczne ocieplenie domu

Rozwiązania przyjazne środowisku cieszą się w branży budowlanej coraz większym zainteresowaniem. Wpływ na to, bez wątpienia, ma m.in. rozwój technologiczny, dzięki któremu na rynku pojawiło się sporo ekologicznych materiałów – w tym także tych do izolacji termicznej budynków. Podpowiadamy, jakie surowce warto wziąć pod uwagę, aby ocieplić dom w bezpieczny dla otoczenia sposób.

Pianka poliuretanowa

Wśród przyjaznych środowisku materiałów nie bez powodu w pierwszej kolejności wyróżnia się piankę poliuretanową. Surowiec ten jest nie tylko wielofunkcyjny i łatwy w montażu, ale przede wszystkim nie szkodzi otoczeniu. Dlaczego? Między innymi dlatego, że w procesie jego wytwarzania nie biorą udziału gazy, których cechą charakterystyczną jest negatywny wpływ na warstwę ozonu. Co więcej, docieplanie pianką pur pozwala zminimalizować eksploatację energii oraz zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie – emisja dwutlenku węgla zostaje zredukowana. Nie sposób nie wspomnieć także o tym, że piana pur może zostać poddana recyklingowi.

Aerożel

Kolejnym ekologicznym surowcem służącym do ocieplania domów jest aerożel, który składa się niemalże w 90% z powietrza! Pozostałą część tego materiału stanowi natomiast pozbawiony płynnej części żel krzemionkowy. Swoją popularność zawdzięcza głównie wyjątkowej wytrzymałości oraz cienkiemu profilowi. Na uwagę zasługuje również fakt, że aerożel nie stanowi zagrożenia chemicznego dla środowiska. Dzieje się tak ze względu na wspomnianą już wcześniej budowę – składa się on głównie z powietrza i krzemionki, czyli piasku.

Włóknina bawełniana

W naszym zestawieniu przyjaznych dla środowiska materiałów izolacyjnych nie mogło zabraknąć włókniny bawełnianej. Dlaczego? Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których surowiec ten zasłużył na miano ekologicznego. Najważniejszym z nich jest jednak fakt, że znaczną część włókniny stanowią tkaniny pochodzące z recyklingu – są to m.in. stare i zużyte ubrania czy resztki produkcyjne, dzięki czemu wykorzystana już garderoba zyskuje drugie życie i pozostaje w ciągłym obiegu. Co ciekawe, włóknina bawełniana wykorzystywana do termomodernizacji domów w końcowym etapie produkcji przybiera postać sprasowanej maty.

Płyty PIR

Płyty PIR, czyli poliizocyjanuratowe, to dobrze znany w branży budowlanej surowiec. Doskonale sprawdza się do termoizolacji budynków (w tym domów), a dzięki swoim parametrom cechuje się m.in. niską nasiąkliwością i wytrzymałością na ściskanie. Co ważne, podobnie jak wymienione już w tym zestawieniu materiały, również ten surowiec można zaliczyć do tych, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Płyty PIR są wytwarzane bez udziału substancji takich jak CFC (chlorofluorowęglowodory) i HCFC (wodorochlorofluorowęglowodory), mających wpływ na powiększanie się dziury ozonowej. Należy także nadmienić, że płyty te są stosunkowo cienkie, co wiążę się ze zużywaniem do ich produkcji mniejszej ilości surowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here