Polski rynek biurowy w 2020 roku

Pandemia koronawirusa wywarła znaczny wpływ na wiele sektorów gospodarki. Firmy często wdrażają pracę zdalną, co odbija się również na rynku biurowym.  Sprawdzamy, jak wygląda kondycja tej branży w Polsce i na co warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu inwestycji. 

Największe transakcje biurowe poza Warszawą

Nie ulega wątpliwości, że branża IT rozwija się w błyskawicznym tempie. W pierwszym kwartale 2020 roku aż 8 z 10 największych transakcji poza stolicą zostało zawartych z najemcami właśnie z tego sektora. W trudnym czasie pandemii jedna z najbardziej popularnych na świecie firm IT wynajęła powierzchnię aż 36 700 m², na co złożyły się trzy transakcje w różnych miejscach – Trójmiasto, Katowice i Wrocław. Warto nadmienić, że pierwszy kwartał roku przyniósł umowę New Work w gdańskiej Alchemii IV Neon. Największa biurowa transakcja poza Warszawą dotyczyła sprzedaży dwóch budynków kompleksu High 5ive w Krakowie przez firmę Skanska.  W tym okresie całkowity popyt na biura poza stolicą sięgnął aż 220 300 m². Jest to znacznie lepszy wynik w porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2019. Oznacza to, że najemcy widzą potencjał rozwoju w całym kraju. Trójmiasto, Kraków, Wrocław czy Łódź to nadal bardzo popularne rynki.  

Nowe inwestycje w Katowicach

Do jednych z największych inwestycji w Katowicach należą wieżowce KTW II (TDJ Estate czy Face2Face Business Campus. Całkowita podaż w mieście sięgnęła 548 000 m². Natomiast udział Katowic w popycie miast poza Warszawą wynosi 9%. Stolica województwa śląskiego nadal jest chętnie wybierana przez inwestorów i stanowi interesującą propozycję na wynajem biur. Warto jednak dokładnie przeanalizować dostępne oferty. 

Interesujące rozwiązania przedstawia portal Dirtectoffice.pl. Wybierając opcję –  Biuro do wynajęcia – Katowice można liczyć na kompleksową ofertę, która wpisze się w zakres preferencji wymagających przedsiębiorców. Nowoczesne biura w dogodnych lokalizacjach zapewnią komfortowe warunki pracy i rozwoju biznesu. Zdecydowanie warto zapoznać się z asortymentem usług. Dirtectoffice.pl tworzą prawdziwi eksperci, którzy do perfekcji opanowali tajniki branży i aktualne trendy.

Podaż a współczynnik pustostanów

Warto zwrócić uwagę, jak przedstawia się poziom pustostanów w pierwszym kwartale 2020 roku. Wskaźnik ten osiągnął wynik 9,4%. To dokładnie tyle samo, ile w pierwszym kwartale roku 2019. Najniższy poziom niewynajętych biur odnotowano w Trójmieście – 4,1%. Natomiast najwyższy współczynnik dotyczy Poznania – 12,9%. Przedsiębiorcy nadal aktywnie inwestują w rynek biurowy, lecz zdecydowanie najwięcej transakcji zawarto w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here