Etażerka - wyjątkowy element wyposażenia wnętrz

Aranżując wnętrze zwracamy szczególną uwagę na styl mebli i detali. Podążamy za najnowszymi trendami, albo stawiamy na sprawdzona klasykę. Często wybieramy tradycyjne sprzęty, ale w nowej odsłonie. Ostatnio w domowym zaciszu coraz częściej pojawiają się dobrze znane etażerki.

  • Co to jest etażerka?
  • Do czego wykorzystuje się etażerki?
  • Z jakiego materiału może być wykonana etażerka?
  • Styl i kształt etażerki.
  • Etażerka z szufladami czy bez?

Co to jest etażerka?

To lekki, stojący na ziemi mebel, który powstał na francuskich salonach w XVIII wieku. Był odpowiedzią na coraz szybciej rozwijającą się modę kolekcjonowania drobnych przedmiotów. Dzięki niej kolekcjonerzy, mogli ustawiać swoje zbiory na widoku. Etażerka okazała się przydatna także dla rosnącej rzeszy moli książkowych. Jej układ był prosty. Zazwyczaj mebel składał się ze zdobionego stelażu oraz kilku półek ustawionych jedna nad drugą. Charakteryzował się tym, że był otwarty ze wszystkich stron. Czasami dodawane były szuflady – zwłaszcza w etażerkach w stylu klasycystycznym i eklektycznym. Mebel pełnił funkcję nie tylko do wyróżniania i przechowywania rzeczy, ale też dekoracyjną. W Polsce bardzo modne były w latach 50 i 60 XX wieku. Obecnie najczęściej używane są w przedpokojach i łazienkach.

Do czego wykorzystuje się etażerki?

Etażerki możemy wykorzystać na różne sposoby. Świetnie sprawdzą się dla osób chcących pokazać wszelkie zbierane przez lata kolekcje i bibeloty. Pierwotnie służyły do eksponowania porcelany, ozdobnego szkła oraz ceramiki. Dobrze będą się na nich prezentowały książki czy zastawa. Ten lekki mebel można wykorzystać nie tylko w celach dekoracyjnych w salonie. Dobrze będzie się prezentował jako kuchenna spiżarnia. W otwartej części etażerki ładnie można wyeksponować słoiki z domowymi przetworami. W części zamkniętej np. szufladach lub koszach można przechowywać warzywa i owoce. Etażerka dobrze sprawdzi się w dziecięcym pokoju. W górnej części można ustawić kosze z pieluchami i rzeczami do pielęgnacji, a dolną część przeznaczyć na zabawki. Od jakiegoś czasu dekoratorzy wnętrz coraz częściej wstawiają ten mebel do łazienki. Można na nim w ciekawy sposób wyeksponować artykuły higieniczne, papier toaletowy czy ręczniki. W przedpokoju z powodzeniem przechowa codziennie używane buty i drobne przedmioty typu klucze.

Z jakiego materiału może być wykonana etażerka?

Klasyczne etażerki wykonane są z drewna. Czasem z jednego rodzaju, czasem z różnych. W zależności od skomplikowania zdobień. W dzisiejszych czasach designerzy i projektanci mebli nie są ograniczeni żadnym odgórnie narzuconym kanonem. Mogą wykorzystywać dowolne materiały i swobodnie je mieszać, dzięki czemu powstają wyjątkowe i niepowtarzalne modele. Nawet najbardziej wymagająca osoba, z łatwością dobierze odpowiednią etażerkę do swojego wnętrza. Spotkać można etażerki zrobione z klasycznego drewna, drewna połączonego z różnego rodzaju metalem lub metalowym stelażem i szklanymi półkami. Są też etażerki wiklinowe lub plastikowe.

Styl i kształt etażerki.

Kształtów i stylów etażerek jest bardzo wiele. Będą miały różny wygląd i zdobienia, w zależności od okresu w jakim powstały. Dodatkowe różnice powstaną przy użyciu szerokiej gamy materiałów. Klasyczne etażerki to prosty, drewniany, zdobiony różnymi motywami stelaż. Podtrzymywał kilka półek, na szczytach których też znajdowały się piękne ornamenty. W późniejszych latach półkom nadawano różne kształty. Na tyle etażerki pojawiły się zdobione, ażurowe “plecy”. Mebel ewoluował wraz z rozrastającym się zapotrzebowaniem w różnych klasach społecznych. Dodano szuflady, skrytki. Tworzony był z drewna i wikliny. W dzisiejszych czasach, gdy nie ogranicza nas praktycznie nic, znajdziemy na rynku etażerki pasujące do wnętrza w praktycznie każdym stylu. Mogą być podobne do tych klasycznych, ale mogą też pasować do stylu bardziej nowoczesnego. Często tworzy się etażerki z rur hydraulicznych i metalowych blatów. Ciekawie wyglądają modne ostatnio etażerki zrobione z metalowych profili lub prętów zbrojeniowych połączonych z drewnem. Popularnością cieszą się też ostatnio etażerki stołowe, czyli kilkupiętrowe patery.

Etażerka z szufladami czy bez?

Klasyczne etażerki nie posiadały szuflad. Ich głównym celem było eksponowanie przedmiotów, które były na niej układane. Wykorzystywano je do prezentowania alkoholi, kolekcji porcelany, zastawy stołowej, książek. Przez lata zmieniało się zastosowanie delikatnego mebla. Nie służył tylko do wyróżniania przedmiotów, ale do zwykłego przechowywania. Po czasie pojawiły się w etażerkach szuflady. Z początku małe, mieszczące drobne przedmioty typu klucze, papieterię. W późniejszym okresie projektanci mebli pokusili się o dodanie konkretnych szuflad, dzięki czemu etażerka zaczęła spełniać rolę nie tylko dekoracyjnego mebla, ale dostała też funkcję przechowywania. Dzięki temu możemy między innymi używać jej z powodzeniem w kuchni czy łazience.

Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.wonder.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here