Jak działa zdalne sterowanie światłem

Wymagania wobec oświetlenia w domu są z roku na rok coraz wyższe. Nowoczesne lampy, bez względu na to, czy pełnią rolę oświetlenia głównego, zadaniowego, czy dekoracyjnego, muszą równocześnie dawać wystarczającą ilość światła oraz stanowić funkcjonalną ozdobę danej przestrzeni. Często za pomocą scen świetlnych tworzy się główny charakter całej przestrzeni. Lampy mogą mieć też szereg innych funkcjonalności. Jedną z najczęściej wybieranych, stanowi obecnie sterowanie zdalne domowym oświetleniem. Kiedy warto korzystać z takiego rozwiązania i jakie niesie zalety dla komfortu codziennego życia? O tym opowiemy poniżej.

Oświetlenie do zadań specjalnych –zalety zdalnego sterowania

Popularne systemy zdalnego sterowania dają szansę na znaczące zwiększenie wygody przebywania w danym pomieszczeniu. Aby włączyć lub wyłączyć światło, już nie musimy podnosić się z kanapy. Wystarczy tylko mieć w ręce pilota lub sterownik ustawiony w wygodnym miejscu.

Niektóre rozwiązania pozwalają nawet na sterowanie barwą i natężeniem światła, co przekłada się w znacznym stopniu na obniżenie domowych rachunków za energię elektryczną. Niektóre badania pokazują, że mogą być one mniejsze nawet o 30%. To bardzo ważna zaleta, bowiem w domowych wnętrzach lampy spełniają już nie tylko role praktyczne, ale i dekoracyjne, a wzrastająca ich liczba oznacza większe zużycie prądu.

Nowoczesne systemy zdalnego sterowania światłem pozwalają jednak na znacznie więcej. Budują sceny świetlne, uruchamiają lub wygaszają oświetlenie w pomieszczeniu na podstawie sygnałów z czujników ruchu lub zmierzchu. Niekiedy pozwalają nawet na zaprogramowanie cyklicznego włączania świateł, zgodnie z planem dnia lub tygodnia.

Oświetlenie zarządzane światłem to zatem oszczędność czasu, pieniędzy oraz olbrzymia wygoda. Możemy połączyć dwa elementy, który wpłyną na wspomniane oszczędności – lampy zintegrowane z LED-ami, np. z oferty sklepu Lampy.it, oraz systemy zdalnego zarządzania oświetleniem.

Jak sterować zdalnie światłem? Rodzaje rozwiązań

Zdalne zarządzanie światłem nie jest rozwiązaniem całkiem nowym. Od lat stosuje się bowiem piloty, wykorzystujące różnorodne technologie. Do najpopularniejszych zalicza się urządzenia stawiające na:

  • technologie radiowe,
  • WiFi,
  • podczerwień.

Każda z nich ma swoje konkretne zalety i potrafi perfekcyjnie wpisać się w domowe przestrzenie.

Piloty do sterowania oświetleniem działające w oparciu o fale radiowe, pozwalają na sprawne zarządzanie systemem oświetlenia domu i wszystkimi jego funkcjami, np. ściemniaczami, uruchamianiem czasowym itp. Jeśli dodatkowo wzbogacimy system o serwer, wówczas otrzymujemy też szansę na kontrolę lamp za pośrednictwem komputera lub urządzeń mobilnych. Dzięki temu, wpisujemy całe domowe oświetlenie w nowoczesny system centralnego sterowania typu Smart House.

Sterowanie oświetleniem z pomocą podczerwieni również ma swoich zwolenników. Pozwala na sprawne zarządzanie różnymi źródłami światła. Niestety, jego wadą jest niewielki zasięg. Pilot musi widzieć odbiornik. Dlatego też tego typu systemy warto stosować, gdy mamy pewność, że nie będziemy wychodzić z pilotem poza strefę działania urządzenia.

Listwy i lampy LED na pilota

Oddzielną kategorię lamp, które można sterować zdalnie, to taśmy i listwy, zbudowane z diod LED. Zazwyczaj można je używać z dedykowanymi pilotami, dzięki którym mamy wpływ zarówno na uruchomienie oświetlenia, jak i na szereg innych parametrów, np. jasność święcenia oraz kolor światła emitowanego przez diody – pod tym względem zyskujemy niemal nieograniczone możliwości.

Taśmy LED dają przyjemne światło oraz efektownie dekorują wnętrze. Jeśli na dodatek zastosujemy je z praktycznym pilotem, wnętrze staje się nie tylko funkcjonalne i w pełni zaaranżowane, ale także wygodne.

Smart House a zdalne zarządzanie światłem

Rozbudowane i nowoczesne rozwiązania do zdalnego zarządzania światłem często wpisują się w system Smart House, który centralizuje większość domowych instalacji, którymi zarządzamy z pomocą jednego panelu, dedykowanego pilota lub nawet praktycznej aplikacji w telefonie.

Dzięki Smart House oświetlenie staje się jeszcze bardziej inteligentne. Rozwiązanie wykorzystuje czujniki ruchu oraz zmroku, a także pozwala na tworzenie i zapisywanie scen świetlnych. Odpowiednia regulacja natężenia światła oraz uruchamianie właściwych lamp, to sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną, bez strat na funkcjonalności i wygodzie.

Nowoczesne zdalne sterowanie światłem do każdego domu

Zdalne zarządzanie domowym oświetleniem to praktyczny sposób na znaczące zwiększenie komfortu wykonywania codziennych obowiązków, a także spore obniżenie wartości domowych rachunków za energię elektryczną.

Żyjemy zatem wygodnie i płacimy mniej. To naprawdę bardzo inteligentne rozwiązanie, godne prawdziwego Smart House.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here