Jak maksymalnie wykorzystać znaczenie aranżacji okiennej 

Wystrój okien ma wbrew pozorom ogromne znaczenie nie tylko w kwestii funkcjonalności, ale także samej aranżacji wnętrza. Rolety, zasłony i żaluzje warunkują ilość wpadającego do pomieszczenia światła, a tym samym temperaturę powietrza wewnątrz mieszkania. Nie tylko chronią nas przed naświetlaniem i nagrzewaniem przez słońce, ale także przed nieproszonymi spojrzeniami z zewnątrz. Mogą nadać przestrzeni barwnej poświaty, optycznie powiększyć lub zmniejszyć pokój, a także przyczynić się do wytłumiania dźwięków. Ponadto, stanowią przysłowiową kropkę nad “i” w wystroju wnętrza. Mogą być zarówno eleganckie i strojne, nowoczesne i minimalistyczne, vintage i rustykalne. Wszystko zależy od preferencji użytkownika i pożądanego efektu końcowego.

Do wnętrz o eleganckim, luksusowym charakterze

Eleganckie wnętrza lubią towarzystwo drewnianych mebli, wysokiej jakości dywanów i lśniących podłóg. Ściany luksusowych pomieszczeń zazwyczaj pomalowane są na pastelowe, naturalne kolory. W ten styl idealnie wpisują się piękne długie zasłony lub drewniane żaluzje (np. z takie jak w ofercie firmy Winrol – https://www.winrol.com.pl/). Przy jasnych wnętrzach warto postawić na ciemniejsze dodatki, by uniknąć efektu monotonii. Z kolei przy ciemnych, dekoracja okna może pomóc w rozświetleniu całego mieszkania. Jeśli pokój jest obszerny, lepiej jest wybrać zasłony, które dodadzą mu przytulności. Natomiast jeżeli zależy nam na oszczędzeniu miejsca i maksymalnym zagospodarowaniu przestrzeni, żaluzje spiszą się doskonale w roli regulacji oświetlenia i wystroju okna.

Do wnętrz w stylu nowoczesnym

Nowoczesność idzie w parze z minimalizmem i prostotą. Lubi także połysk i kontrasty. Do takiego stylu najlepiej jest wybrać na okna rolety, zwłaszcza rzymskie lub dowolny typ żaluzji. Jest to najefektowniejsze rozwiązanie szczególnie, kiedy mamy do czynienia z mocno przeszklonym pomieszczeniem. Odpowiednio dobrana tkanina rolet może nadać pomieszczeniu bardzo ciekawych efektów półcieni. Z kolei żaluzje to prostota, która pozwala zachować minimalizm nowoczesnego stylu. Do bardzo jasnych ścian, najlepiej jest wybrać bardzo ciemne dekoracje, które dodadzą wnętrzu charakteru.

roleta

Do wnętrz rustykalnych 

Styl rustykalny to powrót do dawnych tradycji, kojarzonych z życiem na wsi. Wprowadzamy go do swojego mieszkania za pomocą naturalnego drewna, koronek, falban i kwiecistych wzorów. Do udekorowania okien w tym samym stylu najlepsze będą wzorzyste rolety lub jasne żaluzje drewniane. Na te pierwsze lepiej decydować się, kiedy wykończenie pokoju jest jeszcze stosunkowo skromne. Te drugie z kolei będą odpowiednim wyborem, kiedy chcemy nieco stonować bardzo bogaty wystrój.

Zasłony, rolety i żaluzje dobieramy najczęściej jedynie pod względem funkcjonalności, nie doceniając ich znaczenia w ogólnej aranżacji pomieszczenia. Tymczasem każdy styl dyktuje pewne zasady, których powinniśmy się trzymać podczas dobierania dekoracji okna. Liczy się nie tylko typ osłony, jej kolor i materiał, ale także sposób w jaki przepuszcza ona światło do wnętrza pokoju, nadając mu wyjątkowego charakteru.

Opracowanie: Alicja Błysk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here