Jak urządzić domową biblioteczkę?

Domowa biblioteka to marzenie każdego mola książkowego. Niestety w niewielkich mieszkaniach często brakuje miejsca na niekończące się zasoby lektur, a nasze książki wypełniają pudełka w piwnicach. Coraz nowsze udogodnienia architektoniczne sprawiają, że na stworzenie biblioteczki z ulubionymi bestsellerami mogą pozwolić sobie posiadacze małych mieszkań. Pomysłów na przechowywanie i eksponowanie książek jest naprawdę dużo. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w trakcie urządzania domowej biblioteczki.

Wybierz pomieszczenie 

Zdecydowana większość zapalonych czytelników nie może pozwolić sobie, aby przeznaczyć jedno pomieszczenie na domową biblioteczkę. Wybierając pokój, warto wziąć pod uwagę przestrzeń z dużą powierzchnią ścian. Pomimo wielu udogodnień w wystroju wnętrz, wciąż najpopularniejszym i najlepszym miejscem do eksponowania książek są eleganckie, drewniane półki. Decydując się na konkretny pokój, warto omijać pomieszczenia z nisko umiejscowionymi oknami, które z pewnością uniemożliwią stworzenie biblioteczki naszych marzeń, a przede wszystkim powieszenie nowoczesnych półek na książki. 

Regał czy półka? 

Wybór metody przechowywania ulubionych bestsellerów czy tomików poezji jest najczęściej uzależniony od ilości metrów kwadratowych, które posiadamy. W małych mieszkaniach idealnym rozwiązaniem są klasyczne lub wiszące półki na książki. Oczywiście w trakcie zakupu warto pamiętać o tym, aby meble wkomponowały się w styl pomieszczenia, w którym zajmą honorowe miejsce. W wielu przypadkach idealnie sprawdzi się regał przygotowany na specjalne zamówienie. Jednak warto poświęcić chwilę czasu i odwiedzić sklep meblowy. Aktualnie większość producentów oferuje swoim klientom półki i regały w wielu niestandardowych rozmiarach. 

Nowoczesne półki wiszące – rozwiązanie dla małych mieszkań

Niestandardowe i nowoczesne półki na książki coraz częściej goszczą w naszych domach. Zamiast klasycznych rozwiązań wybieramy te nieszablonowe, które przy okazji stają się dekoracyjnym punktem pokoju. Miano takiego mebla zyskała półka wisząca na książki. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań znajdziemy mnóstwo ciekawych i zaskakujących modeli. Tego rodzaju półki przybierają różne kształty m.in. zygzaki, fale i koła, które wprowadzają swoistego rodzaju dynamikę do pomieszczenia, a przy okazji są awangardową formą prezentacji książek. Co prawda wisząca półka nie zmieści dużej ilości tytułów, jednak jest to idealne miejsce na podręczny lub ulubiony księgozbiór. 

Na co warto zwrócić uwagę kupując meble? 

biblioteczka

Najważniejszą kwestią przy zakupie mebli jest wybór materiału, z którego zostały wykonane. Modele drewniane będą prezentować się zdecydowanie lepiej niż ich metalowe odpowiedniki, jednak wybór jest zależny od preferencji przyszłych użytkowników i wystroju wnętrza. Po drugie bardzo ważne są wymiary przyszłych regałów i półek, ich wysokość, szerokość i głębokość. Jeśli wszystko dokładnie przeliczymy, przeznaczona na biblioteczkę powierzchnia zostanie jak najlepiej wykorzystana. Kolejną istotną kwestią jest praktyczność oraz jakość wykonania półek. Jeśli zamierzamy kupić model stojący, warto zwrócić uwagę na jego nóżki. Jeżeli będą regulowane, pozwolą odpowiednio wypoziomować meble. Kluczowa jest także grubość półki. Należy mieć na uwadze, że regały wykonane ze słabszych materiałów np. płyt wiórowych czy MDF mogą uginać się pod ciężarem książek. 

Projektanci wręcz prześcigają się w coraz ciekawszych aranżacjach domowych biblioteczek. Jednak w trakcie jej urządzania pamiętajmy o tym, że nie jest to miejsce oficjalne. Dzięki przytulnym i spersonalizowanym elementom będziemy czuć się w niej swobodnie. Decydując się na stworzenie domowej biblioteczki, warto przy okazji uporządkować swoje zbiory. Unikniemy wtedy zakupu zbyt dużych mebli, które będą świecić pustkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here