Jadalnia jest miejscem wyjątkowym w przestrzeni każdego domu. To nie tylko miejsce, w którym spożywamy posiłki, tu też przecież gromadzimy się, by spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół. Ważne funkcje wymagają odpowiedniej aranżacji. Podpowiemy, o czym pamiętać urządzając jadalnię.
Jadalnia kiedyś i dziś
Przez długi czas jadalnia stanowiła odrębne pomieszczenie o jasno zdefiniowanej funkcjonalności. Dziś największą popularnością cieszą się projekty domów i mieszkań, które zakładają stworzenie dużej otwartej przestrzeni. Nie tylko jadalnia wkomponowana jest w sferę dziennej aktywności, najczęściej także kuchnia otwiera się na pozostałą część mieszkania. Taka koncepcja sprawia, że znikają ściśle wytyczone granice stref funkcjonalnych i nawet niewielki metraż potrafi zagwarantować komfort i wrażenie dużej przestrzenności.
Wybór właściwych mebli do jadalni podyktowany jest w równej mierze upodobaniami i gustem domowników, jak i wielkością oraz kształtem pomieszczeń. Urządzając jadalnię, warto zastanowić się nad sposobem, w jaki będziemy z niej korzystać. Ile osób najczęściej będzie zasiadać do wspólnych posiłków? Czy często przyjmujemy gości lub urządzamy wystawne kolacje? Preferujemy zachowanie eleganckiego stylu, czy raczej cieszy nas wspólne przyrządzanie potraw, a widok kuchennego rozgardiaszu nie tylko nas nie przeraża, ale wręcz inspiruje do podejmowania kolejnych kulinarnych wyzwań? Niezależnie od tego, jak brzmią odpowiedzi na tak postawione pytania, postaramy się nakreślić kilka zasad o charakterze ogólnym, które pozwolą na zrealizowanie udanej i funkcjonalnej aranżacji.
Stylowe i praktyczne wyposażenie jadalni
Królem jadalni niezmiennie pozostaje stół. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto odwiedzić stronę https://www.wmrowisku.pl/Kuchnia-Jadalnia-c16 i poznać aktualną ofertę rynkową. Wybór jest naprawdę duży. To, czy zdecydujemy się na klasyczny model prostokątny, czy też skuszą nas wersje okrągłe lub owalne, pozostaje kwestią indywidualnych preferencji. Pamiętajmy jednak o konieczności zapewnienia odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej domownikom i gościom swobodę poruszania. Dobór krzeseł powinien uwzględniać wygodę — miękkie, tapicerowane siedziska zdecydowanie będą sprzyjały długim biesiadom, z kolei surowe konstrukcje doskonale sprawdzą się we wnętrzach inspirowanych skandynawskim minimalizmem.
Poza stołem i krzesłami w jadalni powinno znaleźć się miejsce na kredens lub komodę. Ten rodzaj mebli doskonale podkreśli atmosferę mieszkania, a przy tym znacząco ułatwi realizację codziennych obowiązków. Funkcjonalne półki i szuflady nie tylko pomieszczą niezbędne sprzęty, ale z powodzeniem mogą służyć wyeksponowaniu ulubionych bibelotów lub pamiątek rodzinnych.
Ważną rolę w jadalni, szczególnie wieczorami, odgrywa światło. Jeżeli zdecydowaliśmy się na duży stół, to dobrym pomysłem może okazać się zawieszenie nad nim kilku lamp wiszących. Budowanie intymnego klimatu ułatwią kinkiety o regulowanej mocy oświetlenia. Ich kameralne nastrojowe światło doskonale pasuje do atmosfery spokojnych, rodzinnych uroczystości.
Urządzenie jadalni zgodnie z potrzebami i możliwościami może być doskonałą zabawą, która zaowocuje długotrwałą satysfakcją i zadowoleniem ze wspólnych posiłków.