Jak urządzić małe mieszkanie?

Im mniejsze mieszkanie, tym więcej wyzwań czekających na osoby, które mają się zająć jego aranżacją. Na szczęście nie brak praktycznych rozwiązań, dzięki którym każdy z nas może w ciekawy i praktyczny zarazem sposób urządzić nawet najmniejszą kawalerkę. Z jakich rozwiązań warto skorzystać?

Podstawowe znaczenie w przypadku aranżacji niewielkiego mieszkania mają dobrze dobrane meble. W małych lokalach oraz w popularnych kawalerkach nie ma miejsca na zbędne przedmioty. Każdy z nas powinien się zatem w porę zastanowić nad tym, jakie meble będą w jego przypadku niezbędne, a z czego można zrezygnować. Im mniej zbędnych przedmiotów,tym więcej przestrzeni. Meble, które pojawią się w małym mieszkaniu, powinny zostać rozstawione w taki sposób, by zapewnić mieszkańcom możliwość swobodnego poruszania się do poszczególnych pomieszczeniach. Nie ma przecież nic gorszego, niż ciągłe wpadanie na krzesła czy stojący w niefortunnym miejscu stół. Należy też zadbać o to, by rozmiary poszczególnych mebli oraz sprzętów zostały możliwie jak najlepiej dopasowane do rozmiarów poszczególnych pomieszczeń. W sklepach z meblami jest coraz większy wybór, zatem każdy z nas powinien znaleźć dla siebie wiele ciekawych rozwiązań. W ostateczności można też skorzystać z tak praktycznego rozwiązania, jakim jest zamawianie mebli na wymiar. Tam, gdzie pokoje mają dość nietypowe wymiary, takie rozwiązanie często okazuje się podstawą udanej aranżacji i jedyną szansą na praktyczne wykorzystanie wolnej przestrzeni.

W małych mieszkaniach każdy skrawek przestrzeni ma ogromne znaczenie. W jej maksymalnym wykorzystaniu pomogą nam praktyczne meble i dodatki, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się wygodą, a jednocześnie oszczędzać miejsce. Na co warto postawić? Z myślą o posiadaczach niewielkich mieszkań oraz kawalerek, znani producenci tworzą coraz bardziej oryginalne meble wielofunkcyjne. Mogą one sprawdzać się w kilku rolach – w zależności od naszych bieżących potrzeb. Kanapa, służąca jednocześnie jako miejsce do spania, fotel, w którym znajduje się dodatkowy schowek do przechowywania niezbędnych drobiazgów oraz dwustronny regał na książki, który może się rewelacyjnie sprawdzić jako ścianka działowa – oto wybrane rozwiązania, dzięki którym nawet najmniejsze mieszkanie można urządzić w ciekawy i funkcjonalny zarazem sposób.
Meble wielofunkcyjne można tez wykorzystywać w mniejszych pokojach. W przypadku zestawów młodzieżowych ciekawym rozwiązaniem jest piętrowe łóżko, pod którym znajduje się miejsce na szafę oraz a biurko. W zestawach mebli dla dzieci popularnym rozwiązaniem są też regały z rozkładanym łóżkiem oraz z biurkami, wkomponowanymi sprytnie w większy segment. Rozkładane stoły, których wielkość można dopasować w zależności od potrzeb, rogówki, regulowane fotele oraz pufy ze schowkami – oto kolejne propozycje, które mogą się świetnie sprawdzić w tych pokojach, które pełnią rolę pokoju gościnnego oraz sypialni zarazem. Dzięki meblom wielofunkcyjnym można maksymalnie przystosować te niewielkie przestrzenie do swoich potrzeb i sprawić, że każdy domownik będzie mógł w takich wnętrzach cieszyć się komfortem oraz wygodą.

Warto też w porę zadbać o to, by w małym mieszkaniu pojawiło się możliwie jak najwięcej tych rozwiązań, dzięki którym wnętrza będą sprawiały większych niż w rzeczywistości. Efekt taki można osiągnąć dzięki jasnej kolorystyce (zarówno ścian, jak i mebli) oraz sprytnie dobranym dodatkom. Świetnie sprawdzają się tu duże lustra, zdobiące np. drzwi szaf. Dzięki nim w małym pomieszczeniu jest jaśniej, a całe wnętrze sprawia wrażenie większego. Dla tych, którzy nie lubią przebywać w małych, klaustrofobicznych pomieszczeniach, takie rozwiązania mogą się okazać cennym wsparciem.

Sposobów na stworzenie udanej aranżacji małego wnętrza jest wiele. Dobrze dopasowane meble oraz umiejętne korzystanie z barw to podstawa, o której w trakcie urządzania kawalerki oraz małych pokoików z pewnością warto pamiętać. Od tego zależy przecież to, jak przez kolejne lata będziemy się czuć we własnym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here