Chociaż nie każdy w pełni zdaje sobie z tego sprawę, woda stanowi jeden z najcenniejszych surowców, jakimi dysponuje człowiek. To, że możemy cieszyć się komfortem wodociągów i kanalizacji, wcale nie oznacza, że powinno się rezygnować z prób oszczędzania wody.
Sposobów, aby robić to efektywnie jest naprawdę bardzo wiele – nawet prosta beczka na deszczówkę jest w stanie dostarczyć kilkuset litrów płynu, za który nie zapłacimy ani złotówki! Rozwiązanie to, w połączeniu z paroma innymi nawykami, jak dokręcanie kranów czy prysznic zamiast kąpieli, pozwoli znacznie ograniczyć rachunki, a także zadbać o środowisko. Redukując zużycie wody, jesteśmy oszczędni i przyczyniamy się do ochrony przyrody, dlatego warto jest przyłożyć się do tej kwestii już od dziś!
Beczka na deszczówkę – jak wykorzystać zebraną wodę.
Raczej nie ulega wątpliwości, że deszczówka z beczki z reguły nie nadaje się do spożycia. Nawet jeśli jest to względnie czysta woda, to nie warto jest ryzykować zatrucia, nawet po jej przegotowaniu. Nie oznacza to jednak, że nie znajdą się dla niej inne zastosowania! Zebraną ciecz można śmiało wykorzystać podczas mycia samochodu lub podłóg, a także dowolnych narzędzi, których nie używa się w kuchni.
W niektórych przypadkach, zebrana deszczówka okaże się wręcz lepsza od zwykłej wody z kranu – nie zawiera ona w sobie bowiem żadnych substancji, które mogłyby potencjalnie zaszkodzić roślinom. Z tego powodu, najczęściej wykorzystuje się ją podczas podlewania kwiatków. To nie przypadek, że beczka na deszczówkę niemal zawsze ulokowana jest w ogrodzie – zapewnia ona szybki i wygodny dostęp do odżywczej dla zieleni wody.
Jak użytkować beczkę na deszczówkę?
Prawda jest taka, że beczka na deszczówkę jest wręcz banalna w obsłudze – zdecydowanie największym, związanym z nią wyzwaniem jest sam montaż, który dla niektórych osób może okazać się problematyczny. Kluczem jest tutaj odszukanie dogodnego miejsca, czyli takiego, które:
- Znajduje się bezpośrednio przy dachu budynku
- Umożliwia wprowadzenie rynny do pojemnika
- Składa się z utwardzonego podłoża (pełna beczka na deszczówkę może zapaść się w błocie)
- Nie toruje podjazdu ani wejścia do mieszkania
Należy mieć na uwadze, że im większa część dachu posiada spływ do beczki, tym szybciej i wydajniej ta będzie się wypełniać. Pewnym pocieszeniem może również okazać się fakt, że beczki takie zazwyczaj wykonane są z lekkiego tworzywa sztucznego, dzięki czemu ważą niewiele, nawet przy swoich sporych gabarytach. Standardowy zestaw składa się z części głównej oraz wieka, lecz producenci często dołączają zestaw rur i uszczelnień, aby jeszcze bardziej usprawnić proces gromadzenia płynu. Tak czy inaczej, beczka na deszczówkę stanowi doskonałą inwestycję, którą bez wątpienia warto jest rozważyć – jest to rozwiązanie jednocześnie ekologiczne oraz ekonomiczne.