Meble ze sklejki – czy warto kupić?

O meblach z palet słyszał zapewne każdy z nas. Tego typu elementy od dłuższego czasu nie przestają cieszyć się wielką popularnością. Mnóstwo ludzi chętnie urządza w ten sposób swoje mieszkania, tarasy, ogrody czy balkony. Pojawia się jednak kluczowe pytanie: jak zrobić meble z palet? Okazuje się, że sprawa wcale nie jest aż tak trudna, jak można by pomyśleć. Dzięki temu każdy ma szansę stworzyć dokładnie taki typ łóżka, stołu czy siedziska, jaki jest mu potrzebny, sprawiając jednocześnie, że pomieszczenie staje się oryginalne. Na dodatek metoda ta jest niezwykle ekonomiczna. Wiedząc, jak zrobić meble z palet, można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, ponieważ koszt całości jest znacznie niższy niż gotowe, klasyczne produkty z salonu wnętrz.

Do stworzenia takich mebli konieczne są oczywiście palety. Ponadto potrzebować będziemy lakieru do drewna wraz z impregnatem, pędzli, szlifierek, papieru ściernego, wkrętów i wkrętarki, a także ewentualnych dodatków wedle własnych potrzeb (np. poduszek, materaca, obrusa itp.) Wszystkie rzeczy można kupić w sklepach, przy czym palety najszybciej nabędziemy drogą online lub w skupie. Należy zwrócić przy tym uwagę na fakt, że dostępne są w kilku rozmiarach, zatem trzeba zdecydować się na wersję, która będzie najbardziej odpowiadać zapotrzebowaniom. Wszystko musi być zatem zaplanowane wcześniej – kupując materiały, trzeba wiedzieć, do czego konkretnie mają zostać wykorzystane.

Co dalej? Jak zrobić meble z palet? Po zakupie drewno powinno trochę poleżeć, aby dobrze wyschło. Po kilku dniach można zabrać się do dalszej pracy. Etapem, od którego należy zacząć, jest bardzo precyzyjne oszlifowanie materiału. Tu niezbędne jest oczywiście użycie szlifierki wraz z papierem ściernym – najpierw dość grubym, potem należy tę czynność powtórzyć, ale stosując drobniejszy papier. Trzeba też zachować ostrożność i korzystać z rękawic, by nie skaleczyć dłoni. Efektem końcowym powinno być gładkie drewno, pozbawione wystających elementów i drzazg. Na pewno niezbędne jest dodatkowe wyczyszczenie palet z pozostałości po szlifowaniu. Tu przyda się zwykła szczotka.

Kolejnym krokiem tego, jak zrobić meble z palet, jest pomalowanie drewna. Trzeba pamiętać, że jeśli wcześniej pominie się dokładne oczyszczenie go, wówczas drobinki zostaną pokryte lakierem i stworzą grudki, a powierzchnia mebli nie będzie aż tak przyjemna w dotyku. Przygotowane palety warto także impregnować, szczególnie gdy planuje się stworzyć z nich meble wykorzystywane na zewnątrz. Gdy impregnat wyschnie, należy zabrać się za malowanie. Ilość dostępnych w marketach lakierów jest spora – można wybrać m.in. wersje matowe, satynowe, przezroczyste, kolorowe, połyskujące. Decyzja w tej kwestii to sprawa indywidualnego gustu użytkownika, zatem każda osoba maluje paletę takim rodzajem produktu, który zapewni jej oczekiwany przez nią efekt. Ten etap prac wykonuje się oczywiście za pomocą odpowiedniego pędzla lub wałka.

Osuszone z lakieru drewno należy teraz złożyć. Być może wielu osobom wydaje się, że jest to najtrudniejszy punkt tego, jak zrobić meble z palet, jednak z pewnością każdy da sobie radę, jeśli będzie dysponować dobrą wkrętarką. Instrukcja zależna jest od typu wykonywanego mebla. W przypadku robienia fotela, wystarczy położyć dwie palety na sobie, a trzecią pionowo ustawić z boku. Z kolei łóżko z palet powstaje w jeszcze prostszy sposób – poprzez położenie poziomo czterech palet i skręcenie ich razem, by stworzyły całość. Trzeba przyznać, że nie jest to zbyt trudną czynnością. Ponadto w sieci istnieje wiele filmów o tym, jak zrobić meble z palet – można obejrzeć je przed przystąpieniem do prac.

Na koniec należy zająć się dodatkami. Z pewnością stworzona rzecz o wiele lepiej zaprezentuj się po zastosowaniu odpowiednich elementów. Zwiększy się wówczas również funkcjonalność mebla. Na fotele czy kanapy wystarczy rzucić poduszki. Z kolei na stoliku warto położyć np. blat, matę, serwetę, obrus. Na łóżku niezbędny jest oczywiście materac, jednak całość nabierze ładnego efektu wizualnego po dołożeniu pięknej pościeli, poduch czy koca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here