Jaki osuszacz powietrza wybrać do mieszkania?

0
1413

Podwyższona wilgotność powietrza w niektórych pomieszczeniach potrafi nękać mieszkańców. Dzieje się tak ze względu na to, że ściany porośnięte grzybem i pleśnią przyczyniają się do pogorszenia jakości oddychania, a także mogą być przyczyną pojawienia się schorzeń dróg oddechowych. Z takim problemem skutecznie radzą sobie osuszacze powietrza. Przed zakupem takiego urządzenia dobrze jest wziąć pod uwagę najważniejsze parametry, a także zastanowić się, jaki osuszacz powietrza wybrać. Zatem podpowiadamy!

Wydajność osuszacza powietrza

Parametry tego rodzaju podaje się najczęściej w litrach na dobę lub na godzinę.  Warto również wziąć poprawkę na to, że wartości podane przez producentów są najczęściej maksymalne. Zakup powinien być przede wszystkim podyktowany przeznaczeniem urządzenia, a także miejscem, w którym będzie się znajdował osuszacz powietrza. Jaki wybrać do mieszkania? Do regulacji wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych wystarczy zakres 5-10 litrów na dobę. Jeśli chcemy regulować wilgotność w mieszkaniu o powierzchni ok 50 m2 powinniśmy się zastanowić nad mocniejszym sprzętem – ok 20l/24h. Jeśli natomiast zależy nam na osuszaniu powietrza w dwupiętrowym domu, lepiej będzie wybrać dwa urządzenia, niż jedno. Do pomieszczeń zimnych i bardzo wilgotnych, takich jak piwnice, najlepiej wybrać urządzenia cechujące się wysoką wydajnością. Jaki osuszacz powietrza wybrać po zalaniach? Do osuszania po zalaniach, powodziach czy pracach remontowo-budowlanych takich jak tynkowanie lub robienie wylewek potrzebny jest dużo wydajniejszy osuszacz – nawet powyżej 80l/24h na każde 50m2. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku zalań ciężko jest wskazać górną granicę – im większa wydajność, tym lepiej.

Warunki pracy – dobór odpowiedniego zakresu

Przed zakupem warto również wziąć pod uwagę, w jakich warunkach będzie pracowało urządzenie. W takich przypadkach zastanówmy się nad tym, czy chcemy, aby w naszym domu stało urządzenie, które wydobywa z siebie hałas. Takie sprzęty najlepiej sprawdzą się na budowach. Do pomieszczeń mieszkalnych lepiej jest wybrać takie o słabszej mocy, ale za to pracujące ciszej. Zastanawiając się jaki osuszacz powietrza wybrać, warto wziąć pod uwagę również pojemność zbiornika na wodę. Większość urządzeń tego typu posiada wbudowane wyłączniki przepełnieniowe. Nawet jeśli wybierzemy urządzenie z małym zbiornikiem to nie musimy się obawiać o zalanie podłogi. Pojemność zbiornika ma jednak znaczenie, jeśli urządzenie pracuje ciągle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here