Jakie są sposoby obróbki drewnianych powierzchni?

Obróbkę drewna wykonuje się nie tylko w celach estetycznych, ale również po to by zachować właściwości wyrobów oraz zwiększyć ich trwałość. Metodę obróbki dobiera się na podstawie oczekiwanego efektu końcowego. Innej metody użyjemy, gdy zależy nam na uzyskaniu gładkiej powierzchni, jeszcze innej gdy zależy nam na uzyskaniu efektu „postarzonego drewna”.

Przecieranie drewna

Pierwszym etapem obróbki jest zwykle przecieranie. Polega on na przerobieniu kłód na tarcicę czyli belki, listwy, bale itp., aby je otrzymać zwykle rozpiłowuje się okrągłe kłody przy użyciu pilarek ramowych.

Piaskowanie drewna

Jedną z metod obróbki drewna jest piaskowanie. Proces ten polega na czyszczeniu powierzchni drewna przy użyciu sprężonego powietrza z domieszką twardych drobin. Może być to piasek, żużel koksowniczy, a nawet rozdrobnione szkło. Piaskowanie pozwala na niezwykle precyzyjne wygładzenie powierzchni, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Ryflowanie drewna

Ryflowanie drewnianych powierzchni umożliwia uzyskanie ozdobnego profilu w kształcie prążków przy zachowaniu naturalnego rysunku drewna, które przebija się poprzez wyfrezowane ryfle.

Szczotkowanie drewna

Proces ten pozwala na uwydatnienie rysunku drewna. Bardzo ważne jest, aby szczotkować wzdłuż słoi, a nie w poprzek. Wykorzystuje się w tym celu narzędzia ręczne takie jak np. szczotki druciane bądź mechaniczne.

Szlifowanie drewna

Szlifowanie drewna umożliwia uzyskanie dowolnego kształtu oraz gładkiej powierzchni. Do tego procesu najczęściej wykorzystuje się szlifierki taśmowe, oscylacyjne bądź mimośrodkowe. Szlifierki taśmowe sprawdzają się na dużych powierzchniach, natomiast szlifierki oscylacyjne i mimośrodkowe będą idealne do precyzyjnego wygładzenia brzegów oraz przestrzeni wokół otworów.

Wszystkie niezbędne rzeczy do obróbki powierzchni drewnianych znajdziesz w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl w dziale narzędzia stolarskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here