Kupujemy piłę łańcuchową – którą opcję wybrać dla siebie?

Piła łańcuchowa to niezbędny sprzęt przy pracach w ogrodzie czy sadzie. Możemy dzięki niej zadbać o przydomowy las, przyciąć krzaki czy też ściąć gałęzie do kominka. Na rynku popularne są dwa rodzaje piły: elektryczna oraz spalinowa. Który wariant lepiej odpowiada naszym potrzebom?

Piła z silnikiem spalinowym

Jest to bardzo mobilne urządzenie – nie wymaga podpięcia do prądu, możemy więc zabrać ją tam, gdzie chcemy wykonywać daną pracę. Posiadają z reguły dwusuwowy silnik, który potrzebuje nie tylko benzyny, ale również specjalnego oleju w cylindrze, by prawidłowo funkcjonować i spalać paliwo. Jeśli nie zastosujemy oleju urządzenie nie będzie miało odpowiedniego smarowania, co doprowadzi do zatarcia napędu i uszkodzenia piły.

O sprzęt warto więc dbać, ponieważ każda naprawa może wiązać się ze sporymi kosztami. Jeśli więc decydujemy się na piłę spalinową to regularnie kontrolujmy ilość benzyny i oleju, by zostały utrzymane w odpowiednich proporcjach.

Piły spalinowe charakteryzują się mocnym i trwałym silnikiem, możemy zakupić zupełnie amatorskie urządzenie dla początkujących, jak i w pełni profesjonalne, które posłuży niejednemu doświadczonemu ogrodnikowi.

Musimy jednak wziąć pod uwagę także minusy takiego urządzenia: silnik spalinowy jest dosyć głośny, nie obędzie się więc bez hałaśliwej pracy. Produkuje również dużo spalin, co niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem dla naszego środowiska.

Piły spalinowe musimy regularnie serwisować, jak zresztą wszystkie urządzenia spalinowe, by nie dopuścić do żadnych nieprawidłowości i nie narazić się na spore wydatki.

Taki sprzęt znajdziemy już w cenie około 200 złotych. Musimy jednak zwracać uwagę na jakość urządzenia i wybierać najlepiej te od renomowanych firm. Oczywiście są też piły spalinowe, które kosztują ponad 1000 złotych, nie zawsze musi to jednak oznaczać najlepszy dla nas wybór. Za około 400 złotych możemy kupić dobrej jakości sprzęt, który spełni wszystkie nasze wymagania.

Piła z silnikiem elektrycznym

Urządzenia te są bardzo komfortowe w użytkowaniu – nie powodują żadnych drgań, nie są uciążliwe, ponieważ nie powodują zbyt dużego hałasu, a także nie wydzielają spalin, dzięki czemu jest to urządzenie ekologicznie, które nie wpływa negatywnie na nasze środowisko.

Piła elektryczna posiada również pewne wady, głównie chodzi tu o ograniczenie urządzenia przez kabel – przewód ma określoną długość, a kabel musi być wpięty do gniazdka, ogranicza się zatem swoboda naszej pracy i może być to nieco problematyczne na przykład podczas przemieszczania się miedzy drzewami czy krzewami.

Jeśli chodzi o cenę, urządzenia te wypadają bardzo podobnie – również za około 400 złotych kupimy bardzo dobry sprzęt, który posłuży nam przez wiele lat.

A może piła akumulatorowa?

Jest jeszcze trzecie rozwiązanie: pilarka akumulatorowa, która łączy zalety piły spalinowej z piłą elektryczną, czyli mobilność i komfort użytkowania. Jest to jednak najrzadziej wybierane rozwiązanie, ze względu na bardzo dużą wagę urządzenia. Ponadto by naładować taki akumulator potrzebujemy sporo czasu, urządzenie nie jest więc cały czas w gotowości. Piły te są też słabsze, nie nadają się do cięższych, profesjonalnych prac ogrodowych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie piły łańcuchowej?

Oto kilka parametrów, które musimy sprawdzić zanim kupimy piłę łańcuchową:

  • Moc – w piłach spalinowych moc przeliczana jest na kilowaty lub konie mechaniczne, natomiast urządzenia z silnikiem elektrycznym mają moc wyrażoną w watach lub kilowatach. Jeśli zdecydujemy się na najniższą moc – około 1,5KM czy około 1200 W, możemy liczyć na komfortowe drobne prace przy domu, a także lekkie przycięcie drzew czy krzewów. Mocniejszy sprzęt posłuży nam do wykonywania trudniejszych prac, dzięki czemu wykonamy je z łatwością i swobodą, takie urządzenia posiadają moc 2,5KM lub 2000 W. Istnieją również bardzo mocne piły, posiadające nawet do 9 KM, lecz jest to sprzęt bardzo profesjonalny, przeznaczony dla rolników, pracowników leśnych lub ratowników, którzy działają podczas katastrof naturalnych.
  • Długość prowadnicy – jeśli jesteśmy amatorami i zamierzamy wykonywać jedynie drobne prace wystarczy nam prowadnica o długości około 35 centymetrów. Jeśli mamy nieco większe wymagania potrzebujemy prowadnicy o długości około 40 centymetrów. Piły profesjonalne mogą mieć długość prowadnicy nawet do 100 centymetrów.
  • Waga –im lżejsze urządzenie, tym łatwiejsza praca. Najlżejsze piły ważą około 3 kilogramów, większe od 4 do 6 kilogramów. Te największe oraz najmocniejsze mogą ważyć nawet ponad 10 kilogramów.
  • Długość przewodu, w przypadku piły elektrycznej – dobrze zdecydować się na urządzenie, które ma jak najdłuższy kabel, z reguły jest to około 5 metrów.
  • Poziom hałasu – najcichsze rządzenia emitują hałas na poziomie około 100 dB, niektóre dochodzą nawet do 120 dB, co może być niezwykle uciążliwe przy użytkowaniu. Bez względu na poziom hałasu warto zaopatrzyć się w specjalne słuchawki wygłuszające, które ochronią uszy przed uszkodzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here