Niezbędne narzędzia do drewna

Każdy fachowiec powinien posiadać odpowiednie narzędzia do obróbki drewna. Tylko one zapewnią udane efekty oraz szybką i łatwą pracę, ich wybór w sklepach budowlanych jest bardzo szeroki. Jakie więc podstawowe narzędzia powinny znaleźć się w każdym domu?

Piła do drewna

Istnieje kilka rodzajów piły, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim precyzyjność oraz jakość cięć, które będziemy wykonywać. Każde narzędzie różni się budową, a także kształtem, dzięki czemu możemy dobrać właściwe do rodzaju drewna oraz sposobu cięcia.

Wyróżniamy następujące rodzaje:
  • Piła jednouchwytowa – płatnica, otwornica oraz grzbietnica – oto najpopularniejsze piły tego gatunku, każda z nich ma inne zastosowanie, które określone jest nazwą: otwornica ma cienki brzeszczot, który jest spiczasto zakończony. Dzięki niej wytniemy otwory i skomplikowane łukowe kształty. Płatnica posłuży nam do przecięcia desek w poprzek albo belek, możemy uporać się również z dużymi elementami dzięki średniej wielkości zębów. Znajdziemy także płatnice służące do przycięcia małych elementów, posiadającą niewielkie zęby. Ostatni rodzaj – grzbietnica – to przyrząd, dzięki któremu precyzyjnie przytniemy małe elementy. Cena uzależniona jest od wielkości i jakości urządzenia, kosztują od 20 do 100 złotych.
  • Piła ramowa – tutaj wyróżniamy dwa jej rodzaje: ramówka oraz włośnica. Pierwszy z nich posiada duże zęby, nadaje się do wycinania desek lub fornirów z belek drewnianych, posiada specjalistyczny napinasz, dzięki któremu mamy dobrze naciągnięty brzeszczot i nie ma szans by doszło do jego przekrzywienia w trakcie cięcia. Włośnica natomiast sprawdzi się przy precyzyjnym wycinaniu skomplikowanych kształtów, umożliwia jej to bardzo wąski brzeszczot z małymi zębami. Kosztują średnio 50 złotych.

Przyrżnia stolarska

Dzięki temu urządzeniu z łatwością przytniemy zakończenia długich elementów pod różnym kątem. Zwykle odpowiednie wcięcia na przyrżni umożliwiają cięcie pod kątem 45 lub 90 stopni. Możemy przyciąć listewki wykańczające przy podłodze, dzięki czemu elementy będą złączone pod odpowiednim katem. W sklepach budowlanych znajdziemy nie tylko przyrżnie o stałych kątach, ale również takie, które mają ustawiany kąt w zakresie od 45 do 90 stopni niemalże co 1 stopień. Dobrej jakości urządzenie może kosztować ponad 100 złotych.

Dłuto

Przeważnie wykorzystujemy je przy wykonywaniu każdego rodzaju wpustów i gniazd, w których osadzane są inne elementy drewniane. Narzędzie to pozwala nam dokładnie usunąć i modelować elementy drewniane podczas gdy znajdują się w miejscach o utrudnionym dostępie. Dzięki nim możemy również rzeźbić w drewnie lub obrobić precyzyjnie drewniane elementy. Rynek budowlany oferuje nam wiele rodzajów dłut, warto więc zakupić kilka różnych, by móc wykorzystywać je w różnych sytuacjach. Kosztują od 10 do 50 złotych.

Pilnik do drewna

Inaczej zwany tarnikiem, wykorzystujemy go przy obróbce miękkich materiałów, swoją budową przypomina pilnik do metalu, jednak tu mamy do czynienia z większymi ząbkami na elemencie piłującym, dzięki czemu możemy pracować na bardziej miękkich tworzywach. Charakteryzują się rozmaitymi kształtami oraz rozmiarami, by zapewnić sobie komfortową i efektywną pracę warto posiadać kilka rodzajów, między innymi płaski, okrągły, półokrągły oraz trójkątny. Możemy nabyć je pojedynczo za około 15 złotych lub zaopatrzyć się w wysokiej jakości zestaw tarników wysokiej jakości, za co zapłacimy około 100 złotych.

Papier ścierny

Jest niezbędny przy ostatecznej obróbce i dopasowaniu elementów drewnianych. Sklepy budowlane oferują nam wiele rodzajów, jedne nadają się wyłącznie do obróbki wstępnej, inne zaś do dokładnej obróbki. Każdy ma inną wielkość ziarenek ściernych, które przyklejone są do powierzchni papieru, czyli inną gradację. Na odwrocie papieru ściernego zwykle mamy oznaczenie w postaci liczby, która mówi nam o wielkości grudek materiału ściernego, które w nim zastosowano. Im liczba jest mniejsza, tym większe grudki zostały zastosowane. Właściwym papierem ściernym jest ten o gradacji 120, do zdarcia początkowego użyjmy tego o gradacji 50 lub 80, natomiast przy końcowym dopasowywaniu drewnianych elementów zastosujmy papier ścierny o gradacji od 120 do 240. Papier możemy nabyć w sklepach budowlanych, na sztuki lub na opakowania, cena waha się od 2 złotych do 10 złotych za opakowanie lub sztukę w zależności od gradacji.

Ważne informacje

Pamiętajmy, by kupować narzędzie tylko wysokiej jakości i w odpowiednich sklepach. W zwykłych marketach również znajdziemy sprzęty do drewna, jednak ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Najlepiej skorzystać z pomocy obsługi, która jest specjalnie wykwalifikowana i posiada odpowiednią wiedzę.

Wiadomo, że takie narzędzia mogą kosztować nas nieco więcej, pamiętajmy jednak, że wysoka jakość umożliwi nam ich użytkowanie przez wiele lat. Musimy również dbać o narzędzia, pozostawiając je zawsze w czystości i korzystając z nich zgodnie z ich przeznaczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here