Meble w salonach fryzjerskich i kosmetycznych.

Malowanie mebli to obecnie często spotykana tendencja. Nic dziwnego, jest to obecnie najłatwiejszy, tani i szybki sposób na to, by meble odrestaurować. W ten sposób możemy nie tylko odświeżyć meble, ale dać drugie życie tym starym, zapomnianym, znalezionym gdzieś na strychu lub kupionym za grosze na wystawach garażowych lub w internecie. Czasem zdarza się też, że kupiliśmy meble sosnowe, które nie są pomalowane i sami możemy nadać im kolor. Obecnie najczęściej spotykane meble to te białe. Trudno się dziwić, kolor biały jest wdzięczny w utrzymaniu – nie widać na nim kurzu, a sam kolor mebli jest dość uniwersalny i praktyczny – pasuje do większości kolorów ścian, dodatków i stylu, w którym urządzone jest dane pomieszczenie. Tak więc białe meble w ostatnich latach górują we wszystkich pomieszczeniach: zaczynając od kuchni, poprzez sypialnie, salony i korytarze, na łazienkach kończąc.

Jeśli jesteśmy posiadaczami jakiś mebli, które chcielibyśmy w ten sposób odnowić, warto zacząć od pytania: jak pomalować meble sosnowe na biało? Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie, któremu podołać mieliby jedynie profesjonaliści. W dzisiejszych czasach, kiedy na rynku niemal od ręki dostępne są wszelkie produkty potrzebne do malowania mebli, a w internecie roi się od tutoriali, które bezpiecznie przeprowadzą nas przez cały proces, warto chwycić za pędzel i pomalować pierwszą szafkę. Spróbujmy uporządkować informacje w tym temacie.

Przed malowaniem należy zgromadzić potrzebne akcesoria. Będą to oczywiście wybrana farba do drewna w białym kolorze, farba podkładowa do drewna, kit do drewna, pędzel do malowania, papier ścierny i jakaś szpachelka oraz folia lub gazety do zabezpieczenia miejsca pracy. Samą renowację należy rozpocząć od rozkręcenia mebla na małe kawałki, tak, by było nam lepiej go pomalować, choć nie jest to konieczne. Warto natomiast dokładnie umyć cały mebel. Jeśli jest w jakiś sposób uszkodzony – ma ubytki lub jest ponacinany, trzeba szczeliny wypełnić kitem pszczelim za pomocą małej szpachelki. Potem pozostawić do wyschnięcia. Kolejnym etapem będzie przetarcie papierem ściernym całej czekającej na pomalowanie powierzchni. Dobrym pomysłem jest również zeszlifowanie drewna pamiętając, by zawsze robić to wzdłuż włókien. W ten sposób unikniemy nieestetycznych nierówności.

Oszlifowany mebel trzeba przetrzeć wilgotną szmatką, która zbierze zgromadzony pył, a my uzyskamy gładką powierzchnię. Na koniec tego etapu możemy przetrzeć mebel denaturatem, ale nie jest to konieczne. Gdy mebel wyschnie, czas zacząć malowanie. Początkowo nakładamy farbę gruntową, czyli podkład. Gdy ta pierwsza warstwa wyschnie, czas zacząć właściwe malowanie. Najpierw należy pomalować trudno dostępne zakamarki – robimy to pędzelkiem nakładając cienkie warstwy. Później czas na większe powierzchnie. Możemy je pomalować również pędzelkiem, ale także niewielkim wałkiem. Tu już sami podejmujemy decyzję co do tego, jakie efekty najbardziej nam odpowiadają – te uzyskane za pomocą wałka, nadadzą bardziej klasyczny wygląd. Te uzyskane za pomocą pędzelka, bardziej rustykalny. Standardowo kładziemy trzy cienkie warstwy farby, czekając pomiędzy ich nakładaniem do wyschnięcia, czyli około osiem godzin. Pierwsza warstwa jedynie lekko przykrywa sosnowe drewno, druga daje największy efekt, trzecia wyrównuje koloryt.

Efekt, jaki uzyskamy, zależy od użytej farby. Jej ilości, gęstości, ilości nałożonych warstw. Do wyboru mamy trzy rodzaje farb. Najczęściej spotykane to te akrylowe, ale pomalować meble sosnowe na biało możemy również używając farb alkidowych i kredowych. Te ostatnie często są stosowane dla uzyskania efektu postarzania drewna. Po zakończeniu malowania dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć mebel. Tu do wyboru mamy w zasadzie dwa środki: wosk i lakier. Istnieje też szkoła, która mówi o tym, że nie ma konieczności używania tych środków, ponieważ pomalowane meble same w sobie dobrze zabezpieczają drewno. Do nas należy decyzja, który sposób wybrać. Niezależnie od decyzji, warto spróbować odnowić meble i sprawdzić uzyskany efekt. Może nas całkiem miło zaskoczyć!

W celu uzyskania nieskazitelnego efektu warto użyć do renowacji mebli profesjonalnego agregatu malarskiego o odpowiednich parametrach technicznych. Gwarantowany efekt bez zacieków oraz dotarcie do każdego zakątka doskonale podkreśli wartość mebla. Agregaty mogą nakładać także warstwy lakieru, które zabezpieczą wcześniej uzyskany efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here