Malowanie mebli

Czasem nachodzi nas ochota na przemalowanie mebli. Chcemy odświeżyć wygląd naszego mieszkania, kupujemy używany mebel, który kolorystycznie nie pasuje do wystroju domu albo po prostu odnawiamy stary, podniszczony mebel. Jak się do tego zabrać, by nie zniszczyć mebla, a uzyskany efekt był przyjemny dla oczu? Wystarczy trzymać się kilku zasad, a nie będzie to trudne. Jak pomalować meble tak, by nadać im drugie życie?
Malowanie mebli nie wymaga doświadczenia, jednakże aby drewno prezentowało się dobrze po malowaniu i nie wymagało poprawek, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Pierwszą z nich jest odpowiednie przygotowanie mebla do malowania. Należy również dobrze wybrać farbę, a także zatroszczyć się o zabezpieczenie pomalowanej powierzchni.
Jeśli chodzi o farbę, na rynku dostępne są specyfiki do malowania różnych powierzchni. Jeśli nasza powierzchnia jest pokryta okleiną, należy sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń i czy okleina nie odstaje, na przykład w narożnikach.
Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek ingerencji w mebel należy go porządnie wyczyścić i odtłuścić. Nie mogą pozostać na nim żadne drobinki kurzu czy pyłu. Jeśli meble są drewniane, można je przeszlifować, a w przypadku mebli okleinowych przetrzeć delikatnie drobnym papierem ściernym. Można zastosować podkład,który zwiększy przyczepność podłoża, dzięki czemu później nałożona farba będzie lepiej się go trzymać. Jeśli meble są pokryte folią, nie wolno używać na nich środków z rozpuszczalnikiem.
Malując drewniane meble, używajmy wałka z krótkim włosiem, a ciężko dostępne miejsca pędzlem. Zbyt duża warstwa farby przy pojedynczym pociągnięciu spowoduje, że na powierzchni powstaną zacieki, a po jakimś czasie zacznie się łuszczyć i pękać. Przed zajęciem się meblami laminowanymi należy pokryć je podkładem dwuskładnikowym, a potem dopiero malować – najlepiej lakierem przemysłowym. Niektóre z farb renowacyjnych lub kredowych nie wymagają wcześniejszego szlifowania powierzchni. Wtedy wystarczy jedynie umyć i odtłuścić powierzchnię, którą chcemy pomalować. Większą trwałość da dodatkowe pokrycie mebla woskiem lub lakierem utrwalającym.
Jeśli posiadamy meble fornirowane, należy zastosować specjalną farbę. Po przeszlifowaniu papierem ściernym, oczyścić je bardzo dokładnie i pomalować wodorozcieńczalną emalią akrylowaną do drewna.
Warto zaopatrzyć się w farbę pozbawioną amoniaku i rozpuszczalników – unikniemy w ten sposób przykrych zapachów i ryzyka uczulenia. W szczególności wskazane będzie to, jeśli malujemy meble w pokoju dziecięcym. Można również niektóre z powierzchni pokryć farbą tablicową – front szafy, po którym można pisać kredą, jest alternatywą dla stojącej i zajmującej miejsce tablicy albo ściany pomalowanej taką farbą.
Nie musimy też malować całych mebli. Pomalowanie frontu czy jednego z boków już może znacząco odmienić wygląd szafki czy regału. Również gotowe czy stworzone przez nas szablony do tworzenia wzorów odświeżą meble i nadadzą im oryginalnego, niezwykłego wyglądu.
Jeśli malujemy mebel z dużą ilością dodatków, warto najpierw odkręcić te elementy, które są możliwe do odkręcenia – gałki, uchwyty, zawiasy czy zaczepy, oczywiście o ile będziemy w stanie później ponownie je zamontować. Ułatwi to malowanie mebli tak, by nie zachlapać elementów, którym nie chcemy zmieniać koloru. Można również elementy mebla odseparować za pomocą taśmy malarskiej, by uchronić je przed niechcianą koloryzacją.
Ilość warstw, jakie trzeba nałożyć na mebel, zależy od farby i pierwotnego koloru mebla. Niekiedy wystarczy pomalować raz, niekiedy dwa, a czasem i sześć warstw będzie konieczne, by przykryć starą barwę, zwłaszcza jeśli zmieniamy czerń lub brąz w czystą biel. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i do kolejnej warstwy przystępować po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Warstwy powinny być cienkie.
Niezależnie od wybranego koloru, takie malowanie da meblom nowe życie. Umiejętnie pomalowane będą prezentować się jak zupełnie nowe meble prosto z salonu meblarskiego – i to jakim niskim kosztem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here