Praktyczne meble do ogrodu z drewna

Łazienka jest niezwykle istotnym pomieszczeniem w naszym domu. Jest to miejsce, w którym nie tylko dbamy o higienę i zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, ale również możemy się w niej relaksować, np. biorąc aromatyczną kąpiel. Wygląd łazienki często świadczy o gospodarzach. I chodzi tu nie tylko o zachowanie czystości i porządku, ale również o wyposażenie, które może świadczyć o dobrym guście.

Każdy, kto chce, aby jego łazienka wyglądała estetycznie, powinien zdać sobie sprawę z tego, że to wyposażenie łazienki bez wątpienia jest tym elementem, który najmocniej wpływa na jej odbiór.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o funkcjonalności łazienki. Inaczej urządzimy łazienkę małą, w której zmieści się wyłącznie prysznic i podstawowe urządzenia sanitarne, a inaczej taką w której pozwolić sobie możemy na zainstalowanie dużej wanny, pralki i dodatkowych mebli do przechowywania niezbędnych środków higienicznych, ręczników, itp.

Podstawowym kryterium doboru sprzętów powinno być to, że łazienka powinna być łatwa do sprzątania i zachowania czystości. Urządzenia, takie jak wanna, prysznic, umywalka, bidet i oczywiście muszla klozetowa to miejsca, które bezwzględnie powinny być zawsze higieniczne. Również podłogi w łazience powinny być łatwe do umycia. Najlepiej jest, aby każde miejsce było łatwo dostępne do wyczyszczenia, bez zbędnych zakamarków, w których będzie gromadzić się brud. Łazienka ma to do siebie, że cechuje się dużą wilgotnością. Łatwo w tej sytuacji o rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów – grzybów i pleśni. Dlatego, oprócz odpowiedniej wentylacji, warto dbać o to, by przestrzeń była w miarę możliwości otwarta, niezagracona, aby powietrze bez przeszkód mogło cyrkulować.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podłogi, są płytki podłogowe. Są one stosunkowo łatwe do mycia i utrzymania czystości, choć strategicznym punktem w utrzymaniu higieny są tutaj fugi. Równie popularne są płytki naścienne (glazura), które także są dość łatwe w konserwacji i czyszczeniu.

Zastosowanie płytek pozwala na dobranie dowolnej kolorystyki łazienki, a jak wiadomo kolor jest niezwykle istotnym elementem, który nadaje wnętrzu charakter. Bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie, od bieli i kolorów jasnych, pastelowych i delikatnych, przez neutralną szarość, aż do kolorów nasyconych i ciemnych – zarówno w odcieniach chłodnych jak i ciepłych. Kolory można łączyć ze sobą w dowolnych konfiguracjach według upodobania.

Aby stworzyć wrażenie spójnej całości, warto pamiętać o kilku zasadach. Przykładowo, spokojne wnętrza warto ożywić mocnym akcentem kolorystycznym. Biele, beże i pastele są bardzo neutralne i uniwersalne. Możemy wprowadzić akcent kolorystyczny w postaci mebli, ale może być tego za dużo. Czasem wystarczą kolorowe małe gadżety, ręczniki, aby stworzyć ciekawy efekt. Innym bardzo uniwersalnym kolorem jest szarość – od tej najjaśniejszej, prawie białej, aż po ciemny grafit, antracyt, prawie czerń. Jeśli przykładowo jest szara łazienka – jakie meble i dodatki powinniśmy dobrać, zależy właśnie często od tego jak jasny lub ciemny jest to kolor.

Jasna szarość jest tak uniwersalna i neutralna, że może stanowić tło dla nawet najbardziej wymyślnych akcentów kolorystycznych, ale dobrze będzie się komponować również z jasnymi sprzętami, bez kropli koloru, jeśli ktoś lubi takie surowe wnętrza. Ciemna szarość będzie dobrym tłem dla kolorów mocnych, np. równie ciemnej czerwieni. Wystrój będzie wówczas dość ciężki, ale to dobre rozwiązania dla ludzi, którzy nie lubią przesłodzonych i delikatnych wnętrz. Jest to też raczej pomysł do dużych łazienek. Małe przestrzenie w ciemnych kolorach mogą się wydać jeszcze mniejsze i zbyt przytłaczające. Generalnie zasada jest taka, że jasne wnętrza wydają się większe niż ciemne.

Jeśli nasze ściany i podłogi mają mocny kolor, być może warto je “uspokoić” stonowanymi meblami i dodatkami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by mocne kolory łączyć z innymi równie mocnymi, jeśli chcemy uzyskać naprawdę artystyczny i niepowtarzalny efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here