Meble art deco

Art deco to styl rozpowszechniony szczególnie w latach 1919-1939. Zasięgiem objął on cały świat jednak pierwsza myśl kojarzona z tym stylem u większości odbiorców to stare amerykańskie drapacze chmur w Chicago czy Nowym Jorku. Styl ten przejawiał się w wielu dziedzinach sztuki, wzornictwa użytkowego czy architektury. Nazwa wywodzi się od francuskich słów “art” oznaczającego sztuke i “decoratif” oznaczającego dekoracyjny.

Art deco było odpowiedzią na secesję, która w swoich formach i kształtach była bardzo frywolne i nieregularna. Art deco miało nawiazywać do sztuki dawnej i być zdecydowanie bardziej zharmonizowane, zamknięte w pewnych ramach. W okresie tym, jeszcze większa uwagę zaczęto przykładać do przedmiotów użytkowych, również mebli.

W architekturze nurt ten najlepiej widoczny jest w Stanach Zjednoczonych. Drapacze chmur powstające w latach dwudziestych, XX. wieku, przetrwały tam do dziś i cieszą oko przyjezdnych jak i mieszkańców. W całej okazałości do obejrzenia jednak głównie na zdjęciach, ponieważ ciężko jest ujrzeć z poziomu ulicy ozdobne detale umiejscowione na dwudziestym piętrze budynku.

Art deco mimo nawiązań do lat minionych miało przede wszystkim skupiać się na przyszłości, wykorzystaniu nowinek technicznych takich jak produkcja taśmowa czy media masowe. Meble art deco oraz pozostałe dziedziny w jakich przejawiał się ten styl to formy nastawione na wzory geometryczne, symetrię. Wnętrza bywały bardzo surowe wręcz radykalne. Głównymi elementami jakie rzucają się w oczy w tym stylu są bryła i linia prosta.

Meble art deco to przede wszystkim politura. Wysoki połysk podkreślał elegancję i bogactwo wyszukanych materiałów. W Europie dominowały kolory ciemne, takie jak np.: ciemny orzech czy czarny dąb. Na zachodzie, w Stanach Zjednoczonych stosowano bardziej odważne zabiegi z barwą. Pojawiały się tam takie kolory jak zielony, niebieski czy czerwony. Do produkcji mebli w stylu art deco wykorzystywano kosztowne materiały co powodowało, że nie były one dostępne dla “przeciętnego zjadacza chleba”, posiadały przez to pewną dozę unikatowości. Do ich produkcji używano złoceń, mosiądzu, miedzi, aluminium, kości słoniowej czy masy perłowej. Stosowano intarsję i inkrustację.

Meble art deco czerpały m.in. ze stylu empire, ale wprowadzano tez nowe trendy zwiastujące surową w formie przyszłość. Elementy drewniane we wszelkiej maści kanapach i siedziskach często zakryte były ozdobną tkanina czy skórą. Nowością w tamtych czasach był tzw. fotel klubowy. Meble art deco, które wiązały się z wypoczynkiem i relaksem, jak np.: otomany czy tapczany obudowane były często systemem półek i szafek. W latach 30. po raz pierwszy pojawiły się też meble łączące w sobie wiele funkcji, np. bieliźniarki, biblioteczki i kredensu. Stoły i stoliki miały być przede wszystkim geometryczne w kształcie, pojawiały się więc owalne, kwadratowe czy prostokątne wyroby, posiadające też często dodatkową półkę umieszczoną pod głównym blatem. Wszystko oczywiście wykonane na wysoki połysk.

Polska w tym stylu nie pozostawała w tyle za resztą świata, nasz kraj odniósł duży sukces na wystawie w 1925 roku, w Paryżu. Znanymi nazwiskami reprezentującymi polskie art deco mogą być: Jan Szczepkowski, Zygmunt Kamiński, Tamara Łempicka czy Zofia Stryjeńska. Pierwszy wymieniony artysta jest autorem Kapliczki Bożego Narodzenia, dzieło to wzbudziło sensację w polskim pawilonie w Paryżu, a sam autor uhonorowany został nagrodą Grand Prix. Zygmunt Kamiński był projektantem banknotów, a wymienione wyżej panie reprezentowały malarstwo tamtego okresu.

Estetyka mebli art deco łączy w sobie tradycje z nowoczesnością i pasują one także do współczesnego nowoczesnego wnętrza. Zasadnicza cechą tych mebli jest to, że ich uroda nie może dominować nad ich zastosowaniem. Meble te są więc funkcjonalne, solidne i wygodne. A ich bogate i staranne wykończenia mają tylko za zadanie podkreślać fach w ręku twórcy. Meble art deco to także materiały, których obecnie na rynku jest bardzo mało, lub nie są popularne w szerokim zastosowaniu. Natknąć się więc można na meble wykonane np. z drewna hebanowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here