Meble drewniane cieszyły się popularnością jakiś czas temu, jednak materiał ten zaczyna ponownie powracać do łask. Meble z litego drewna mają wiele zastosowań i walorów, które doceniają użytkownicy. Dobrze wykonane meble drewniane mogą służyć przez kilka pokoleń i wcale nie jest to jedynie chwyt reklamowy ich producentów. Wiele zależy jednak od jakości ich wykonania i gatunku zastosowanego do wyrobu mebli drewna.
Zalety mebli z litego drewna
Z całą pewnością należy przyznać, że drewniane meble prezentują się bardzo stylowo oraz solidnie, ocieplając wystrój wnętrza. Dodatkowo upływ czasu nie robi na nich specjalnego wrażenia – przy odpowiedniej pielęgnacji, nawet po upływie 10 czy 15 lat od chwili zakupu meble z litego drewna nadal są wyjątkowo efektowne i mogą wyglądać jak nowe. W większości przypadków meble drewniane są wykonywane na zamówienie, nie jest to produkt wytwarzany masowo. Z tego powodu, jeśli zdecydujemy się na zakup takiego wyposażenia wnętrza możemy mieć pewność, że meble zostaną wykonane z dbałością o dosłownie każdy szczegół. Obecnie drewno można dowolnie barwić, dlatego dopasowanie mebli wykonanych z tego materiału do ogólnego wystroju wnętrza nie powinno sprawiać żadnych problemów. Warto również podkreślić, że drewno jako materiał w pełni naturalny nie powoduje alergii.
Wady mebli drewnianych
Oczywiście jak każdy produkt, również meble drewniane nie są całkowicie pozbawione wad i z tym też należy się liczyć. Do podstawowych minusów tego typu wyposażenia należy cena – meble drewniane to produkty, które nie są tworzone masowo, stolarze wykonują je indywidualnie i często na specjalne zamówienie, dlatego ma to swoją cenę. W jej skład wchodzi nie tylko sama robocizna, ale także materiał, a jak wiadomo, drewno do najtańszych nie należy. Wadą drewnianych mebli może być także ich praktyczność – są to meble ciężkie i ważą naprawdę sporo. Szybkie przestawienie stołu z litego drewna dla jednej osoby może okazać się zadaniem wręcz niewykonalnym. Meble te nie nadają się także na wyższe piętra, jeśli strop jest nadmiernie obciążony. Waga jednego elementu drewnianego może bowiem osiągać nawet kilkadziesiąt kilogramów, co dopiero mówić o całym komplecie takich mebli.
Jak wygląda konserwacja drewnianych mebli?
Jak każde meble, również drewniane należy odpowiednio pielęgnować, a nawet należy zwrócić uwagę na ich szczegółową konserwację. Drewno jest w szczególności narażone na czynniki mechaniczne oraz na niszczące działanie wilgoci. Podstawą jest regularne czyszczenie drewnianych powierzchni łagodnymi preparatami przeznaczonymi do tego typu materiału, jak i przecieranie ich lekko zwilżoną szmatką. Kolejny krok to zabezpieczenie powierzchni mebli specjalnymi preparatami zawierającymi w swoim składzie naturalne woski lub oleje. Wytwarzają one na powierzchni drewna rodzaj ochronnej bariery, która chroni przed czynnikami szkodliwymi. Zazwyczaj taką konserwację odbywa się przy pomocy specjalnych wosków lub mleczka do powierzchni drewnianych. Należy jednak pamiętać, że niezbędna jest regularna konserwacja mebli. Wszystkie zabiegi konserwujące wykonujemy miękkimi szmatkami, które nie mogą mieć żadnej powierzchni rysującej.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Posiadanie drewnianych mebli nakazuje ich użytkownikom pewne zasady, dzięki którym można cieszyć się pięknym wyglądem blatów, stołów czy szafek. Z całą pewnością należy pamiętać o tym, by nie narażać drewna na stałe działanie wilgoci. Przykładowo, jeśli mamy wilgoć na ścianie, nie dosuwamy do niej drewnianej szafy. Na tym materiale nie powinno się także kłaść gorących przedmiotów, ponieważ mogą one powodować miejscowe odbarwienia. Na meblach drewnianych nie powinno się kłaść także przedmiotów o szorstkich lub ostro zakończonych brzegach, które mogą powodować uszkodzenie wierzchniej warstwy lakieru, a następnie samej struktury drewna. Podsumowując – przy odpowiedniej pielęgnacji oraz pamiętaniu o zasadach bezpieczeństwa, meble z litego drewna można użytkować w domach całkowicie bezproblemowo.