Obecnie, tak jak i zresztą w dawnych czasach, aranżacje wnętrz stanowią podstawę każdego budynku. Decydują o jego końcowym wyglądzie i o tym, jak użytkownicy domu będą się w nich czuć – czy z przyjemnością oddadzą się nawet tym najcięższym obowiązkom, czy jednak nawet najprostsza czynność będzie sprawiać im trudność. Dobry wygląd domu czy mieszkania potrafi zdecydowanie ułatwić życie i wpłynąć na jego jakość, jednocześnie dbając nawet o ludzką psychikę. Sami psycholodzy często wypowiadają się w tym temacie. Zaznaczają, że nie można uzyskać spokoju i równowagi w miejscu, które jest zagracone lub źle zaaranżowane. Ogromna ilość osób zwraca teraz na to wszystko uwagę i próbuje zmieniać wygląd swoich wnętrz w taki sposób, by zaczęły one przypominać te ukazujące się na zdjęciach w najmodniejszych czasopismach. Każdy może zresztą samodzielnie osiągnąć bardzo podobny efekt. Nie trzeba mieć nawet specjalistycznej wiedzy w temacie, by w ciągu zaledwie jednej godziny zapoznać się z zasadami tworzenia aranżacji i nauczyć się je stosować w praktyce. Warto tutaj oprzeć się na doświadczeniu samych projektantów wnętrz. Tworzenie aranżacji najczęściej rozpoczynają oni od wybrania zestawów meblarskich. Jako że w salonach i sklepach jest ich całe mnóstwo do wyboru, trzeba zapoznać się z ich konkretnymi odmianami i sprawdzić ich charakterystykę. Czym zatem są meble kolonialne? Jak one wyglądają i jak sprawdzają się w domowych pomieszczeniach?
Mimo iż swoim wyglądem mogą kojarzyć się ze stylistyką nieco bardziej starodawną, czyli zupełnie klasyczną, tradycyjną i elegancką, w rzeczywistości jednak coraz częściej stają się podstawą dla tych nowoczesnych wnętrz. Wystarczy umiejętnie się z nimi obejść, aby uzyskać z ich pomocą zupełnie dowolny rezultat aranżacyjny. Same meble nie decydują przecież o wizerunku wnętrz. Odpowiedzialność za niego biorą również kolory ścian i podłóg, stylistyka dekoracji czy nawet tak niepozorne elementy jak lampy, obrazy bądź sprzęty RTV i AGD. Kolonialne meble, pozornie narzucające styl klasyczny i elegancki, mogą nawet sprawdzić się w nowoczesnych aranżacjach znacznie lepiej od typowo nowatorskich zestawów. Ich moc tkwi oczywiście w ich wyglądzie. Po prostu musi on zachwycać, skoro ten typ mebli tworzony jest już od wielu lat, a producenci wyrobów meblarskich dalej chętnie się nim posługują i wciąż mogą go z powodzeniem sprzedawać.
Styl kolonialny został rozpowszechniony w wieku dziewiętnastym. To właśnie ten etap uznaje się za jego początek. Kolonialna stylistyka rozwinęła się najmocniej za sprawą wydarzeń, do których doszło na terenie Indii. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii postanowili zacząć zakładać w niej swoje pierwsze kolonie, jednocześnie odkrywając niesamowitą i zupełnie inną roślinność rosnącą właśnie w jej okolicach. Zaczęto wydobywać coraz to ciekawsze gatunki drewna, od razu próbując znaleźć dla nich jakieś zastosowanie i wykorzystując je do tworzenia kolejnych mebli. Osoby, które postanowiły przenieść się do Indii, nie miały bowiem szans na to, by zabrać ze sobą cały swój życiowy dorobek. Musiały radzić sobie jakoś inaczej – z tym, co akurat miały pod ręką. Poszukiwano zatem roślinności odpowiednich do tworzenia mebli i tak właśnie zaczęły powstawać pierwsze meble kolonialne. Wykonywano je przede wszystkim z mahoniu i drzew różanych. Tak naprawdę szybko zainteresowały się nimi inne strony świata, doceniając głównie ich wygląd, ale także i jakość egzotycznych gatunków drewna. Stylistyka kolonialna wraz z upływem czasu stawała się coraz bardziej popularna. Dziś jest ona nieodłączną częścią całej dziedziny architektury wnętrz.
Meble kolonialne są zabójczą i fascynującą mieszanką zróżnicowanych stylów architektonicznych. Łączą w sobie elementy pochodzące z stylu brytyjskiego oraz te, które spopularyzowały się głównie na terenie Francji czy samych Indii. Dziś współczesnym ludziom kojarzą się przede wszystkim z egzotyką, której namiastkę rzeczywiście warto wprowadzić do domowych pomieszczeń. Dzięki niej stają się one bardzo oryginalne.